Pētījums par to ģimeņu vajadzībām, kurās ir bērns ar cerebrālo trieku
30. augustā plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē (Rīgā, Anniņmuižas bulvārī 26a, Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, konferenču zālē) Dace Bērtule aizstāvēs promocijas darbu Bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu vajadzības un tās ietekmējošie faktori.
Promocijas darbs veltīts pirmsskolas vecuma bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu vajadzību izpētei Latvijā.
Cerebrālā trieka ir biežākais fiziskas nespējas iemesls bērnu vecumā ar potenciāli negatīvu ietekmi ne tikai uz paša bērna, bet arī visas ģimenes dzīves kvalitāti un līdzdalību sabiedrībā. Šis ir pirmais sistēmiskas pieejas pētījums Latvijā par bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu vajadzībām Latvijā.
Pētījuma mērķis bija izpētīt pirmsskolas vecuma bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu vajadzības un to saistību ar ģimeni, bērnu un rehabilitācijas pakalpojumus raksturojošiem faktoriem. Atbilstoši mērķim tika izvirzīti trīs uzdevumi:
- noskaidrot pirmsskolas vecuma bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu specifiskās vajadzības;
- izvērtēt un izanalizēt šo vajadzību saistību ar ģimenes demogrāfisko un sociālekonomisko situāciju, kā arī bērnu un rehabilitācijas pakalpojumus raksturojošiem faktoriem;
- izvērtēt, kā šie dažādie faktori ietekmē pirmsskolas vecuma bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu vajadzības.
Pētījuma rezultāti atklāj, ka Latvijā dzīvojošās ģimenes uzskata, ka tām trūkst informācijas par ģimenei svarīgiem jautājumiem (par pakalpojumiem bērniem un izglītības iespējām), ģimenes izjūt nepietiekamu rehabilitācijas pakalpojumu nodrošinājumu un pakalpojumu koordināciju, valsts garantētais finansējums ir nepietiekams bērnu ārstēšanai un rehabilitācijai, trūkst psiholoģiskā un morālā atbalsta.
Latvijā dzīvojošo pirmsskolas vecuma bērnu ar cerebrālo trieku ģimeņu kopējās vajadzības vislabāk izskaidro saņemtais atbalsts no citiem ģimenes locekļiem; vajadzības pēc pakalpojumiem – bērna socializācija un komunikācijas ierobežojuma līmenis; finanšu vajadzības – ģimenes ienākumi un bērna kustību ierobežojumu līmenis.
Kopumā pētījuma rezultāti parāda, ka nozīmīgākie vajadzības ietekmējošie faktori Latvijā dzīvojošām ģimenēm ir saistīti ar sociālekonomiskajiem apstākļiem, kā arī citu cilvēku un profesionāļu atbalstu. Savukārt rehabilitācijas pakalpojumu pieejamība un saņemšanas kārtība, kā arī bērna funkcionālie ierobežojumi un veselības traucējumi ir mazāk nozīmīgi faktori.