Preses relīzes

„Otrdien, 6.septembrī, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) atklās izstādi „Latvijas sabiedrības antropoloģiskais spogulis”. Izstāde vēstīs par RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta (AAI) Antropoloģijas laboratorijas cilvēku pētījumiem laikā no 1997. līdz 2011. gadam,” informē RSU muzeja vadītāja Daiga Dupate.

„Materiāli, kas tiks prezentēti izstādē, parāda Latvijas dažāda vecuma iedzīvotāju fiziskās attīstības parametru izmaiņas salīdzinošā aspektā ar citu zinātnieku un ārstu pētījumu rezultātiem pagājušā gadsimta sākumā un vidū. Būs apskatāmi arī vairāki vēsturiski mērinstrumenti, ar kuru palīdzību veikti antropoloģiskie pētījumi,” stāsta Daiga Dupate.

D.Dupate arī norāda, ka „AAI pētījumi ietver fiziskās attīstības parametrus ar ģenētiski noteiktu attīstības potenciālu. Cik lielā mērā šis potenciāls indivīdam realizējas dzīvē, ir atkarīgs no sociāli – ekonomiskajiem un vides faktoriem. Antropoloģijas laboratorijas pētījumi atspoguļo šo mijiedarbību starp ģenētiku un vidi plašākā aspektā.”

AAI tika izveidots 1997. gadā, kad arī tika atjaunota pirmās Latvijas brīvvalsts laika fiziskās antropoloģijas pētījumu tradīcija.

„Izstādes ietvaros, visas tās laiku līdz 11. novembrim, katru trešdienu laikā no pulksten 12.00 līdz 16.00 interesentiem tiek piedāvāta iespēja noteikt savus fiziskos parametrus – auguma garumu, ķermeņa masu, apkārtmērus, ādas un zemādas taukaudu kroku biezumu, asinsspiedienu, pulsu, plaušu dzīvības tilpumu, stājas tipu un mugurkaula stāvokli, pēdas veselību, tādējādi iepazīstot daļu no antropologu darba metodikas,” saka D.Dupate.

Izstāde „Latvijas sabiedrības antropoloģiskais spogulis” būs atvērta un apmeklētāju mērījumi tiks veikti arī 23.septembrī, Zinātnieku naktī laikā no pulksten 18.00 līdz 24.00.

Savukārt, 4.oktobrī pulksten 16.00 visi interesenti ir laipni aicināti apmeklēt izstādes tēmai veltītu antropologu diskusiju. Būs saruna par antropoloģijas virzienu daudzveidību, saskarsmes punktiem un atšķirībām. Diskusiju vadīs profesors Jānis Vētra, piedalīsies antropologi Klāvs Sedlenieks (sociālantropoloģija), Guntis Gerhards (etnoantropoloģija), Silvija Umbraško (fiziskā antropoloģija) un citi.

Izstāde tiks atklāta otrdien, 6.septembrī, pulksten 15.00, RSU muzeja izstāžu zālē, K-102, Dzirciema ielā 16, Rīgā. Izstāde būs apskatāma no pirmdienas līdz piektdienai, laikā no plkst. 10.00 – 17.00 un sestdienās no plkst. 10.00 – 15.00. Svētdienās būs slēgta. Aicinām apmeklēt izstādi un pasākumus tās ietvaros! Ieeja ir bez maksas.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Rīgas Stradiņa universitātē kopumā studē vairāk nekā 6100 studentu no visas pasaules. 2010./2011.studiju gadā RSU sasniedza rekordu ārvalstu studējošo skaita ziņā – jaunajā studiju gadā RSU tika uzņemti 104 ārvalstu studenti, līdz ar to RSU ārvalstu studiju programmās kopumā zināšanas un praksi pašreiz apgūst 302 jaunieši no 18 pasaules valstīm. Tas ir lielākais ārvalstu studentu skaits RSU pēdējo 20 gadu laikā.

Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: