Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultāte ir izstrādājusi medicīnas studiju attīstības plānu tuvākajiem pieciem gadiem, kas paredz kļūt par vadošo medicīnas izglītības centru reģionā. Plānots, ka tiks ieviesti vadošo pasaules medicīnas augstskolu studiju procesa un eksaminācijas kvalitātes standarti un modernas mācību tehnoloģijas, kā arī tiks izstrādāti jauni studiju priekšmeti. RSU minēto gadu laikā vēlas kļūt par līderi medicīnas izglītības eksportā un ārvalstu studentu piesaistē Baltijā.

RSU Medicīnas fakultātes attīstības plāns paredz pāreju no augstākās medicīniskās izglītības formālas atbilstības definētām prasībām uz rezultātu vērstu studiju sistēmu. Jaunie mediķi tiks sagatavoti atbilstoši darba tirgum un veselības statistikai. Tas nozīmē, ka studentiem tiek sniegtas zināšanas un prakse par valstī aktuālām slimībām – sirds-asinsvadu, onkoloģiskajām un infekciju slimībām, psihes slimībām un atkarībām, kā arī par bērnu slimībām, ģimenes medicīnu un traumām.

RSU Rektors, profesors Jānis Gardovskis: „Šogad, kad RSU atzīmēs 60. dibināšanas gadadienu, vēlamies pieteikt sevi jaunā kvalitātē. Mūsu mērķis ir kļūt par līderi medicīnas, veselības aprūpes un sociālo zinātņu studijās Baltijā, bet medicīnas izglītībā – vēlamies būt modernas medicīnas izglītības zīmols Ziemeļeiropā. Tuvāko gadu laikā plānojam piesaistīt studentus arī no jauniem reģioniem – Austrumiem un Tuvajiem Austrumiem. Lai to sasniegtu, mēs strauji pārņemam vadošo pasaules un Eiropas medicīnas augstskolu praksi un ieviešam progresīvas medicīnas pedagoģijas principus. Sadarbībā ar ERAF veidosim arī pirmo inovatīvo izglītības tehnoloģiju centru Baltijā. Mācību priekšmeti un jaunās pārbaudījumu metodes ļaus RSU ievērojami pakāpties starptautiskajā universitāšu reitingā.“

RSU Medicīnas fakultātes dekāns, asoc. prof. Ardis Platkājis: „Rīgas Stradiņa universitātes būtisks darbības virziens vienmēr ir bijusi izglītība medicīnas nozarē. Apkopojot ārvalstu studentu priekšlikumus, vieslektoru pieredzi, pašmāju apmaiņas studentu un mācībspēku ieteikumus, kā arī dažādu medicīnas nozaru pārstāvju vairāk nekā desmit darba grupu rezultātus, RSU Medicīnas fakultāte ir uzsākusi medicīnas izglītības programmas modernizāciju un optimizāciju, lai jauno mācību gadu varētu uzsākt jaunā kvalitātē. Studentus vēl vairāk sagatavos darbam reālā praksē klīnikās un slimnīcās, jau pēc iespējas agrāk ļaujot viņiem iekļauties darbā ar pacientu. Agrais kontakts ar pacientu studiju procesa laikā ir viena no RSU priekšrocībām Eiropā.”

Viens no būtiskākajiem jaunievedumiem RSU Medicīnas fakultātes studijās būs objektīvi strukturēts centralizēts pārbaudījums (OSCE). Tā laikā visi eksaminējamie tiks pārbaudīti, ejot cauri dažādām simulētām situācijām ar pacientiem, tai skaitā, piemēram, simulējot slimību simptomus, parādīsies arī pacienta emocijas. Katra šāda situācija tiks filmēta, lai veidotu objektīvu novērtējumu un kvalitatīvu prasmju apguvi.

RSU medicīnas studijas tiks orientētas uz cilvēka kā veseluma apgūšanu. Līdz ar to bāzes priekšmeti, piemēram, Anatomija, tiek apvienoti ar praksi klīnikās. Tiek plānota arī studējošo pastāvīgas klīniskās darbības īpatsvara pieauguma veicināšana, proti, studentu darbs slimnīcās tuvināšana jau 1. kursam, agrākā 4. kursa vietā. Tāpat nepārtraukti tiek saņemts studentu atbalsts un atgriezeniskā saite par studiju kvalitāti, piemēram, veicot studējošo un absolventu aptaujas, ļaujot sekot līdzi programmu modernizācijas kvalitātei.

Lai realizētu programmas jauno kvalitāti, RSU ir izsākusi programmu integrācijā balstītu apmācību. Tā ietver jaunu mācību kursu veidošanu un pārmaiņas struktūrā, piemēram, katedru darba apvienošanu. Jaunie mācību priekšmeti būs Morfoloģija, Pataloģija, Bioloģija un mikrobioloģija un Klīniskā farmakoloģija. Līdz ar to ir izveidotas arī jaunas katedras: Morfoloģijas katedra, Patoloģijas katedra, Bioloģijas un Mikrobioloģijas katedra, Infektaloģijas un Dermatoloģijas katedra, Iekšķīgo slimību un farmakoloģijas katedra, Neiroķirurģijas un neiroloģijas katedra un Fizioloģijas un bioķīmijas katedra. Tādējādi jaunie mācību priekšmeti tiks pasniegti un pārvaldīti daudz efektīvāk. Kopumā RSU Medicīnas fakultātē mācību procesu nodrošina 23 katedras.

Rīgas Stradiņa universitāte ir lielākā medicīnas izglītības iestāde Baltijā. Šogad RSU medicīnu studē 1205 studentu, starp tiem 211 ir ārvalstu studenti, piemēram, no ASV, Francijas, Itālijas, Izraēlas, Kanādas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Nigērijas, Norvēģijas, Somijas, Polijas, Šrilankas, Vācijas, Zviedrijas un Igaunijas. Savukārt 2009. gadā RSU Medicīnas fakultāti absolvēja 121 students.

Izmaiņas medicīnas studijās tiek veiktas, lai realizētu gan starptautiskos procesus, piemēram Boloņas procesu, gan lai ievērotu LR likumdošanu un normatīvos aktus (Ārstniecības likums, MK Noteikumi Nr.315 (23.07.2002.) un Nr.268 (24.03.2009.), kā arī Augstākās izglītības padomes rekomendācijas.

Prezentācija "Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas studiju attīstības plāns 2010-2015"(PPT)

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Rīgas Stradiņa universitātē kopumā ik gadu studē vairāk nekā 6000 studentu no vairāk nekā 16 pasaules valstīm. Rīgas Stradiņa universitāte šogad atzīmēs 60. dibināšanas gadadienu.

Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: