Pārlekt uz galveno saturu
Viedoklis
Absolventiem
Studentiem

Kādēļ absolventam, kurš savu bakalaura, maģistra vai doktora grādu ieguvis pirms desmit gadiem, ir svarīgi, lai viņa universitāte joprojām būtu spēcīga, ar izcilu izglītības līmeni un reputāciju? Pagājis taču tik ilgs laiks, daudz kas sasniegts, izveidota pieklājīga karjera, bērni jau mācās skolā un domā par izglītības turpināšanu. Kādēļ rūpēties par savu bijušo augstskolu? Vai tikai jaunības sentimenta dēļ?

Jaunības atmiņas, protams, ir svarīgas, tomēr pabeigtās augstskolas reputācija ir nozīmīga arī praktisku apsvērumu dēļ, jo, tikko būs vēlme un iespēja pakāpties pa karjeras kāpnēm vai vienkārši nomainīt darbu, nākamais darba devējs vēlēsies noskaidrot, kāda ir kandidāta izglītība. Turklāt augstskolu vērtēs, balstoties uz tās izglītības kvalitāti šodien, ne jau pirms desmit vai divdesmit gadiem, kad darba pretendents bija students.

Kā gan absolvents var ietekmēt savas Alma mater attīstību, izteikt viedokli un palīdzēt? Daļa bijušo studentu turpina darbu par docētājiem, citi nodarbojas ar pētniecību, tomēr tādu absolventu nav daudz. Lielākā daļa pabeidz augstskolu un sāk darba gaitas, pilnveido karjeru katrs savā izvēlētajā jomā un darbavietā. Vienojoša ir RSU Absolventu asociācija, kura apvieno kādreizējo Rīgas Medicīnas institūta, Latvijas Medicīnas akadēmijas un šo augstskolu pēcteces – Rīgas Stradiņa universitātes – beidzējus.

Mūsu absolventi ir daudzi zināmi Latvijas cilvēki, piemēram, bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, bijušais Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze, bijusī veselības ministre Ingrīda Circene, bijušais Rīgas mērs Jānis Birks, uzņēmējs un mecenāts Boriss Teterevs, tiesībsargs Juris Jansons, Veselības centra 4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds, Saeimas deputāts Hosams Abu Meri u. c. Boriss Teterevs, piemēram, atbalstīja īpašu RSU projektu Inteliģences akadēmija, kura ietvaros RSU studenti un docētāji varēja apgūt etiķeti, mākslas un kultūras vēsturi, deju un citas prasmes, kas svarīgas katram inteliģentam profesionālim.

Absolventu asociācija rosina un īsteno dažādus sadarbības projektus, piemēram, atbalstām jaunā muzeja attīstību anatomikumā, ar mūsu starpniecību tiek finansētas jauno mediķu vietas rezidentūrā, nodrošinām stipendijas un prakses iespējas. Mēz uzskatām: ja students ir saņēmis atbalstu studiju laikā, tad pats pēc universitātes beigšanas ir atvērtāks palīdzībai citiem, nu jau esošajiem studentiem.

Svarīgs uzdevums ir saglabāt saikni ar ārvalstu studentiem, kuri beidz RSU un atgriežas savā dzimtenē. Viens no RSU izaicinājumiem ir iniciēt un nodrošināt mūsu studentiem prakses un rezidentūras iespējas ārvalstu klīnikās. Komunikācija ar kādu nodaļas vadītāju vai citu speciālistu, kurš studējis RSU, bet šobrīd strādā, piemēram, lielā Vācijas klīniku tīklā, var tikai sekmēt šādu sadarbību. Tikpat nozīmīgi ir kopt RSU reputāciju ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstu studentu mītnes zemēs, un regulāru kontaktu uzturēšana ar absolventiem ir efektīvs instruments.

Absolventu asociācija pauž arī viedokli par aktuāliem izglītības politikas jautājumiem. Piemēram, neuzskatām, ka Ārvalstu investoru padomes piedāvātā īpašo uzraudzības padomju izveide trijām lielākajām Latvijas augstskolām veicinās augstākās izglītības kvalitāti mūsu valstī.

RSU ir atzīta par augstskolu ar labāko reputāciju Latvijā, iegūstot augstāko rādītāju desmit lielāko Latvijas augstskolu vidū, un es ceru, ka savs ieguldījums šī augstā novērtējuma sasniegšanā ir arī Absolventu asociācijai. Izcilā izglītības kvalitātē ir ieinteresēta gan sabiedrība kopumā, jo vēlamies mūsu vidū redzēt arvien vairāk gudru cilvēku, gan studenti, kuriem svarīgi, lai iegūtā izglītība būtu konkurētspējīga darba tirgū, gan absolventi, jo arī viņu dzīves gājumu ietekmē augstskolas prestižs.

Ir izlaidumu laiks, tādēļ Absolventu asociācijas vārdā aicinu visus, kuri nupat beidz studijas, iesaistīties asociācijas aktivitātēs, lai absolvents pēc vairākiem desmitiem gadu ar tikpat lielu lepnumu kā šodien varētu teikt: "Es pabeidzu Rīgas Stradiņa universitāti!"