RSU aicina uz semināru ciklu kognitīvajās zinātnēs
Emociju apstrāde, vizuālās uztveres saistība ar citām maņām, medicīnisko attēlu uztvere, kognitīvo procesu matemātiskā un loģiskā modelēšana – šie ir tikai daži no jautājumiem, kurus risinās jaunajā, starpdisciplinārajā kognitīvajām zinātnēm veltītajā semināru ciklā. Pasākumu īsteno Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratoriju, un līdz akadēmiskā gada noslēgumam paredzēts pa semināram ik mēnesi.
Tajos uzstāsies gan Latvijas vadošie speciālisti, gan starptautiskie eksperti psiholoģijā, datorzinātnēs, medicīnā, lingvistikā un daudzās citās jomās, kuras, savstarpēji sadarbojoties, spējīgas radīt inovatīvus risinājumus mūsdienu problēmām.
Pirmais cikla seminārs Cognitive Sciences in Medicine (Kognitīvās zinātnes medicīnā) noritēs jau trešdien, 3. novembrī, RSU ikmēneša pasākumā Zinātnieku brokastis. Pasākums notiks virtuāli Zoom platformā no plkst. 9.00 līdz 11.00, un pasākuma uzmanības centrā būs trīs jautājumi. Par mijiedarbību starp kognitīvām zinātnēm un medicīnu plkst. 9.10 izvērsti stāstīs LU Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs profesors Jurģis Šķilters – viens no kognitīvo zinātņu un uztveres kognitīvzinātniskās izpētes pamatlicējiem Baltijā. Profesors veicis akadēmisko un pētniecisko darbu ne vien Latvijā, bet arī ASV, Izraēlā, Itālijā, Beļģijā un citviet. Profesora Jurģa Šķiltera galvenās pētnieciskās intereses ir vizuālā un telpiskā uztvere, emociju uztvere, kā arī telpas loģiski matemātiskā modelēšana.
Savukārt RSU Radioloģijas katedras vadītājs asoc. prof. Ardis Platkājis un radiologs, RSU doktorants Nauris Zdanovskis plkst. 9.40 šķetinās galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses izmeklējuma iespējas.
Zinātnieku brokastis plkst. 10.10 noslēgs ārvalstu vieslektora prof. Bandžio Pinnas (Baingio Pinna) prezentācija No uztveres organizācijas uz vizuālajām ilūzijām. Profesors B. Pinna ir viens no mūsdienu nozīmīgākajiem vizuālās uztveres speciālistiem. Viņa doktora grādu psiholoģijā papildina maģistra grāds datorinženierijā. Profesors publicējas starptautiski atzītos zinātniskajos žurnālos un ir pazīstams ar to, ka atklājis tā saukto ūdenskrāsu ilūziju.
Kognitīvo zinātņu starpdisciplināro pētniecisko semināru ciklam aicināti pieteikties maģistranti, doktoranti, pētnieki un citi interesenti, kas pārstāv plašu profesionālo lauku, sākot no medicīnas un datorzinātnēm un beidzot ar sociālajām un humanitārajām zinātnēm. “RSU ar saviem spēcīgajiem veselības aprūpes un sociālo zinātņu pīlāriem ir pateicīga vieta, kur īstenot starpdisciplināru pētniecību un studijas. Atbildes uz mūsdienu izaicinošajiem un līdz šim neatbildētajiem jautājumiem jau sen vairs nav rodamas vienas šauras disciplīnas ietvaros. Šis semināru cikls, kas veltīts psihes, valodas, izziņas, apziņas un uztveres procesu funkcionēšanai un mijiedarbībai ar citām jomām, ir paraugs starpdisciplinārai sadarbībai, kas pavērs iespējas jauniem zinātnes projektiem, piemēram, neirodeģeneratīvo slimību diagnostikā un ārstēšanā,” norāda RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa, uzsverot, ka liels RSU doktorantu un jauno pētnieku ieguvums šajos semināros būs iespēja mācīties kopā ar savu izcilību apliecinājušiem kolēģiem un nozares praktiķiem.
Pieteikšanās pasākumam RSU mājaslapā: www.rsu.lv/notikumi/zinatnieku-brokastis. Cikla semināri noritēs latviski un angliski, atkarībā no lektoriem.