RSU Anatomijas muzejā notiks skicēšanas un mūzikas festivāls "saMAŅA: ANATOMIJA"
No 4. līdz 6. augustam Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā noritēs neparasts starpdisciplinārs notikums – skicēšanas un mūzikas festivāls saMAŅA: ANATOMIJA un pirmā Anatomijas muzeja tirgusdiena.
Festivāla apmeklētāji, kuriem priekšzināšanas mākslā, mūzikā vai anatomijā nav nepieciešamas, trīs dienu garumā aicināti izbaudīt Anatomijas muzeja un tā pagalma īpašo atmosfēru, radošā veidā iepazīstot cilvēka ķermeņa dažādību, piedaloties daudzveidīgu dzīvo modeļu, kā arī anatomisko preparātu skicēšanas sesijās, audiovizuālās performancēs, anatomijas un zīmēšanas lekcijā un citās aktivitātēs.
Skicēšanas un mūzikas festivāls saMAŅA notiks jau otro gadu, un tā idejas autori ir skicētāju kopiena Drink and Draw Latvia un mūziķu kopiena Musica Humana. Šogad festivāla organizatoriem pievienojies RSU Anatomijas muzejs, bet par festivāla caurviju motīvu kļuvusi cilvēka ķermeņu daudzveidības svinēšana.
Festivāls tiks atklāts 4. augusta vakarā ar unikālu notikumu – Platona Buravicka jaundarba Anatomija pirmatskaņojumu Anatomijas muzeja pagalmā, kas ir pirmā komponista Buravicka un horeogrāfes un dejotājas Olgas Žitluhinas radošā simbioze, kurā abus autorus vienojis eksperimenta, laikmetīguma un aktualitātes gars. Jaundarba ideja paredz radīt performanci, kas atklās, kā tieši mūzika spēj ietekmēt cilvēka fizisko ķermeni.
Buravicka laikmetīgais skaņdarbs vokālajam kvartetam un elektronikai ilgs 40 minūtes un ietvers sevī atsauces uz dažādiem senās un mūsdienīgās mūzikas skaņdarbiem. “Viens no skaņdarba semantiskajiem tēliem bija pats projekta nosaukums Anatomija, otrs – kopienas Musica Humana daiļrade. Rezultātā tapa senās mūzikas un latīnisko tekstu sakausējums ar mūžīgās mūzikas formas veidošanas vērtību sistēmas garšvielu maisījumu, kurus es izlaidu cauri savai iekšējo izjūtu prizmai,” par skaņdarbu stāsta autors Platons Burovickis. “Latīniskie teksti skaņdarba daļās, kas veltītas konkrētām ķermeņa daļām, ir kompilācija no dažādam enciklopēdiju, dzejas un cita veida rakstiem. Daļu nosaukumi: Dorsum Homini – Cilvēka mugura, Genua Fulgentia – Spīdošie ceļi, Cubiti Artus Mirabiles – Elkoņi, brīnišķīgās locītavas, Pedis Sinistra – Kreisā kāja, Manus Dextra – Labā roka. Pirms katras daļas izskan himna a cappella, veltīta visam cilvēka ķermenim. Šī himna tēlo foliju – Eiropas viduslaiku mūzikas modeli, bet īsta folija tā nav. Katru reizi himnai ir cita mūzikas variācija, bet tāds pats teksts. Vārds folija, burtiski tulkojot no romāņu valodām, nozīme “muļķošanās”, manā interpretācijā – trakošana jeb tumulto.”
Pirmatskaņojumā piedalīsies mūziķi un profesionālo koru dziedātāji Pēteris Vaickovskis, Agnese Pauniņa, Inga Martinsone un Mārtiņš Zvīgulis.
Sestdienas, 5. augusta, skicēšanas sesijas caurvijošā tēma būs dažādība, tāpēc skicējamo modeļu ādā iejutīsies dažādas miesasbūves, dažādu dzimumu un izskatu modeļi, tostarp para sportisti Krists Mickēvičs un Maksis Grandbergs. Savu dalību festivālā K. Mickēvičs, kura vienu kāju aizvieto protēze, raksturo šādi: "Nekas nav neiespējams, un pat vissliktākajās situācijās iespējama gaisma tuneļa galā. Piedalos festivālā, lai cilvēki varētu paskatīties uz manu ķermeni – konstruktoru. Transformeris, kā to sauc bērni, vai terminators, kā to sauc pieaugušie. Tas nav šķērslis pilnvērtīgai un jēgpilnai dzīvei!"
Paralēli festivāla norisēm sestdien RSU Anatomijas muzeja pagalmā darbosies visiem interesentiem atvērts ar anatomiju saistītu mākslas un dizaina izstrādājumu tirdziņš, bet dienas noslēgumā gaidāms elektroniskās mūzikas koncerts, kurā uzstāsies neredzīgais mūziķis dīdžejs Mario, ar plūstošo dark ambient melodiju iezīmējot kontrastus starp dienu un nakti, gaismu un tumsu, atspoguļojot arī cilvēka dzīves ritējumu.
Festivālu noslēdzošās dienas, 6. augusta, pirmajā pusē skicēšanas sesijas noritēs īpaši anatomiskā gaisotnē. Pirmās skicēšanas sesijas Skeleta spoguļošana iedvesmas avots būs renesanses anatoma Andreasa Vezālija grāmatas De humani corporis fabrica anatomiskās ilustrācijas, un tajā piedalīsies arī muzeja skeleta modelis Gastons. Savukārt otro skicēšanas sesiju anatomijas lekciju vadīs tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas docents un Anatomy Next dibinātājs Uldis Zariņš. Šī lekcija būs atsauce uz lekcijām, kādas 20. gs. 30. gados Mākslas akadēmijas studentiem vadīja pirmais latviešu anatoms un Anatomijas muzeja veidotājs Jēkabs Prīmanis.
Festivāls noslēgsies ar audiovizuālo performanci saMAŅA, kurā galvenais auditorijas līdzdarbošanās instruments būs maņas, kas tiks apzināti kairinātas ar mūziku un kaila modeļa pozu, lai sniegtu impulsu radīt vizuālu skici. Performancē piedalīsies Drink and Draw Latvia vadītāja māksliniece Kristīna Virse un mūziķi Pēteris Vaickovskis, Kristiāna Vaickovska un Rihards Lībietis.
Anatomijas izzināšana vienmēr ir bijusi saistīta ar mākslu. Māksliniekiem ir bijušas nepieciešamas anatomu zināšanas, bet anatomiem – mākslinieku prasmes. Arī viens no muzeja pamatlicējiem profesors Jēkabs Prīmanis (1892–1971) pasniedza anatomiju ne tikai medicīnas, bet arī mākslas akadēmijas studentiem. Muzeja ekspozīcijā skatāmi gan medicīnas, gan mākslas studentu savulaik veidotie zīmējumi, kā arī modernas mūsdienu ilustratoru veidotas anatomijas vizualizācijas. Tāpēc muzejs tiecas savā publiskajā programmā iekļaut arī radošas aktivitātes, piesaistot līdzīgi domājošas, radniecīgas kopienas, tādas kā Drink and Draw Latvia, kas neformālā gaisotnē jau vairāku gadu garumā organizē sabiedrībai pieejamas kailu modeļu skicēšanas sesijas. Auditorijai līdzdarbojoties skicēšanas procesā, tiek mazināti aizspriedumi par to, kādam jābūt pareizam vai skaistam ķermenim, kā arī tiek vairota pieņemoša attieksme pret citiem un sevi pašu.
“Mūs vieno kopīga vērtība – cieņa pret dažādību. Jo cilvēka ķermenis, kādu to ataino anatomijas grāmatas, ir abstrakts, novienkāršots modelis. Dzīvē katrs no mums ir unikāls. Mēs atšķiramies ne vien pēc muskuļu masas, garuma vai tauku slāņa, bet, kā varam to novērot Anatomijas muzeja kolekcijā, arī pēc orgānu novietojuma vai kaulu skaita. Tāpēc tieši "dažādība" kļuva par mūsu saskares punktu un arī visu festivālu caurvijošu tēmu,” stāsta RSU Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete.
Festivāla rīkotāji: Drink and Draw Latvia, biedrība CONNECT&CREATE Latvia, biedrība Musica Humana, RSU Anatomijas muzejs sadarbībā ar RSU Studējošo pašpārvaldi un RSU Absolventu asociāciju. Festivālu atbalsta: AS Nordic Partners, Mārtiņš Knipšis, Erica Synths, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrība, Latvijas Paralimpiskā komiteja, Vilhelms, Maraprint, MAKE, Sidrērija, CITA cidonija, Kseda UAB, Kārumu fabrika. Informatīvie atbalstītāji: radio NABA, RSU studentu medijs Skaļāk.
Šogad festivālā var piedalīties tikai pilngadīgi apmeklētāji. Nekādas iemaņas skicēšanā vai zināšanas anatomijā nav nepieciešamas, viss skicēšanai nepieciešamais tiks nodrošināts.
Uz Anatomijas muzeja tirgus dienu aicināti visi bez maksas un vecuma ierobežojuma.
Papildu informācija un pieteikumi mediju caurlaidēm uz festivālu
RSU Anatomijas muzeja vadītāja doc. Ieva Lībiete: ieva[pnkts]libietersu[pnkts]lv, 26185458.