RSU Jauno mediķu akadēmijā rekordliels nodarbību skaits
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Jauno mediķu akadēmija (JMA) šogad tiek rīkota jau devīto gadu pēc kārtas, tātad nākamgad būs apaļa jubileja. Februāris iezīmē pusceļu, kuru nogājuši JMA dalībnieki šajā akadēmiskajā gadā. Turklāt 4. februārī notika pirmā klātienes nodarbība pēc attālinātajām mācībām. Pusceļš ir sava veida atskaites punkts, kad atskatīties un izvērtēt padarīto un, protams, vēlreiz rūpīgi ieskatīties nākotnē.
Lai to paveiktu, sarunājamies ar RSU Medicīnas fakultātes asociēto profesoru Ingu Skadiņu, kurš ne tikai kopā ar kolēģiem ir organizējis JMA, sākot ar pirmo sasaukumu 2014. gadā, bet arī atklāj skolēniem JMA nodarbībās mikrobioloģijas noslēpumus.
Kāds ir šis JMA gads, salīdzinot ar iepriekšējiem?
Jāsaka, šogad JMA ir 26 nodarbības, kas ir rekordliels skaits. Šobrīd esam tieši pusē.
Ir nākuši klāt vairāki jauni studentu zinātniskie pulciņi, kuru dalībnieki iepazīstina skolēnus ar pulciņa izvēlēto specialitāti.
Kā ierasts, mācībspēku vidū mēs pulcējam ne tikai pieredzējušus profesorus, bet arī jaunos ārstus rezidentus un topošos ārstus – Medicīnas fakultātes studentus.
Kāds ir studentu kā lektoru devums JMA?
Studentu devums ir divējāds un vienādi nozīmīgs. Pirmkārt, studenti iepazīstina JMA dalībniekus ar savām zināšanām, prasmēm un gūtajām atziņām, otrkārt, kas nav mazāk svarīgi, viņi stāsta par savu studentu dzīvi, kā izmainījusies ikdiena, mācību process pēc iestāšanās universitātē.
Studenti stāsta par profesijas izvēles iemesliem, motivējošiem argumentiem, kas kopumā iedrošina skolēnus.
Sarunu laikā tiek lauzti dažādi stereotipi, piemēram, ka Medicīnas fakultātes studentam ir jāmācās nepārtraukti, arī brīvdienās, bez pilnvērtīga naktsmiera un nav laika privātajai dzīvei, kur nu vēl izklaidei. Tā nav taisnība, lai gan jāmācās tik tiešām ir daudz.
Students JMA dalībniekam ir motivējošs un iedvesmojošs spēks, personība, kam līdzināties, lai nebaidītos iestāties augstskolā un tad jau kā lektoram vai vienkārši vecākajam kolēģim piedalīties turpmāko gadu JMA nodarbībās.
Kuri studentu zinātniskie pulciņi ir iesaistījušies JMA pirmo reizi?
Šogad JMA piedalās Gastroenteroloģijas studentu zinātniskais pulciņš, Aroda un vides medicīnas studentu zinātniskais pulciņš, Onkoloģijas studentu zinātniskais pulciņš un Endokrinoloģijas studentu zinātniskais pulciņš. Uz šo pulciņu rēķina esam kuplinājuši JMA kalendāru.
Sestdien, 4. februārī, pēc vairāk nekā divu gadu pauzes pirmo reizi notika klātienes lekcija, kuras temats bija mikrobioloģija. Vispirms skolēni manā vadībā piedalījās teorētiskajā lekcijā, pēc tam notika praktiskās nodarbības jauno docētāju un studentu vadībā.
Lai gan lielākais JMA nodarbību skaits šogad vēl notiks attālināti, arvien biežāk organizēsim klātienes aktivitātes, lai 2023./2024 mācību gadā pilnībā atgrieztos pie klātienes.
Protams, ja atkal nebūs kādi negaidīti pārsteigumi.
Jebkuras mācības ir kā divvirziena ceļš, uz kura ir gan labi docētāji, gan atsaucīgi skolēni. Kāda šogad ir dalībnieku atsaucība un ieinteresētība?
Šā gada JMA ir ļoti aktīvi skolēni.
Nodarbības parasti ir pusotru stundu, bet skolēniem ir tik daudz jautājumu, ka parasti nodarbības ievelkas pat divas stundas un ilgāk.
Jautājumi ir gan par konkrēto tēmu, gan par lektoru personisko pieredzi un citiem jautājumiem. Dažkārt man pat ir jāiejaucas, lai aicinātu respektēt lektora laiku un uzdot pēdējo jautājumu.
Sestdien pēc pirmās klāties nodarbības saņēmu pateicības vārdus no jaunajiem kolēģiem, kuri pienāca pēc nodarbības, un teica paldies par interesantajām JMA nodarbībām, kuras sākās jau oktobra sākumā. Tāpat saņēmu pateicības vārdus par interesanto lekciju un atgriešanos klātienē. Šogad ļoti lepojos ar mūsu JMA, kurā ir aktīvi un zinātkāri jaunieši.