RSU pētnieki testē inovatīvu ergonomisku datorspēļu cimdu
Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta (RSU DDVVI) pētnieki, piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā PROTOTECH, ir veikuši ergonomiskā datorspēļu cimda Grindclaw prototipa testēšanu, kuru attīsta Latvijas jaunuzņēmums Grindclaw.
Cimda prototips tika salīdzināts ar alternatīviem risinājumiem (scenārijiem), lai objektīvi izvērtētu parametrus, kas nodrošina plaukstas korektu ergonomisko pozīciju spēles laikā, palīdz mazināt pārpūles risku, diskomfortu plaukstā, izvairīties no potenciālajiem veselības traucējumiem rokā, kā arī uzlabot profesionālu datorspēļu spēlētāju jeb e-sportistu sniegumu spēles laikā. Šis inovatīvais risinājums varētu atrast pielietojumu ne tikai spēļu industrijā, bet arī citās nozarēs, piemēram, darbā ar datoru, biroju un IT sfēras darbinieku veselības saglabāšanā.
Kā atzīst DDVVI vadošā pētniece Jeļena Reste, lielākie izaicinājumi šā projekta īstenošanā bija pētījuma organizācija, iesaistot reālus e-sportistus, kā arī pētījuma mērķim atbilstīgu zinātnisko metožu izvēle un mērījumu kvalitātes nodrošināšana.
Grindclaw prototipa testēšanas pasūtītāja pārstāvis Ģirts Ozoliņš norāda, ka cimda funkcionalitātei, kas ir atkarīga no materiāla izvēles un cimda dizaina, kas nodrošina pareizu ergonomiku, ir svarīga loma tirgus pieprasījuma radīšanā. RSU pētnieku iesaiste prototipa testēšanā sniedza zinātniski pamatotus pierādījumus tam, ka izstrādātais Grindclaw prototips atbilsts izvirzītajām kvalitātes prasībām un tā veiktspēja ir augstāka kā salīdzināmajām alternatīvām.
Šāda veida sadarbība starp universitātēm un uzņēmējiem ir ļoti svarīga, jo tā veicina tehnoloģiju attīstību un inovācijas Latvijā. Prototipēšanas programmas PROTOTECH mērķis ir radīt jaunus un efektīvus produktus, kas var konkurēt starptautiskajā tirgū. Lai gan Grindclaw ir tikai viens no daudziem veiksmīgiem projektiem, tas apliecina Latvijas spēju radīt inovatīvus risinājumus un veicināt ekonomisko izaugsmi.
PROTOTECH ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – Rīgas Tehniskai universitātei, Latvijas Universitātei un Rīgas Stradiņa universitātei. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmā Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi. Šā prototipa izstrādei saņemts grants 13,3 tūkst. eiro apmērā.
Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!