RSU prof. Elmārs Rancāns – līdzautors vienai no pasaulē zināmākajām psihiatrijas rokasgrāmatām
“Pēc vairāk nekā 10 gadu sadarbības ar ASV Jaunmeksikas štata universitātes medicīnas klīnikas profesoru Duglasu Ziedoni (Douglas Ziedonis) man bijis tas gods kļūt par līdzautoru psihiatrijas rokasgrāmatas Tasman’s Psychiatry nodaļai Atkarību izraisošo vielu radītie traucējumi – nikotīns (Disorders Due to Substance Use: Nicotine),” pastāstīja Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs prof. Elmārs Rancāns, piebilstot, ka tā ir viena no prestižākajām psihiatrijas rokasgrāmatām pasaulē.
Par psihiatrijas rokasgrāmatu
Rokasgrāmata Tasman’s Psychiatry tiek izdota kopš 1996. gada. Jaunākā (2024.) izdevuma 168 nodaļu 5519 lappuses sarakstījuši vairāk nekā 500 starptautiski atzītu ekspertu, redaktoru un nodaļu autoru no visas pasaules. Tās saturs ir pilnībā atjaunināts un paplašināts ar gandrīz 40 jaunām nodaļām par digitālajiem psihiskās veselības pakalpojumiem un tehnoloģijām, ārstēšanas jautājumiem noteiktās populācijās un vidēs un par profilaksi, aprūpes sistēmām un ārstēšanas psihosociālajiem aspektiem. Agrākos izdevumus New England Journal of Medicine sauca par "labāko pašreizējo psihiatrijas mācību grāmatu", bet American Journal of Psychiatry – par "zelta standartu".
“Darbs pie grāmatas nodaļas, kurā ir 49 lappušu, bija apjomīgs un ilgstošs, taču gandarījums un lepnums par mūsu varēšanas un zināšanu novērtējumu ir neizmērojams,”
priecājas prof. E. Rancāns.
Nikotīna graujošā ietekme uz veselību
Psihiatrijas rokasgrāmatas nodaļā Atkarību izraisošo vielu radītie traucējumi – nikotīns sniegts visaptverošs pārskats par nikotīna lietošanas traucējumiem, ko bieži dēvē arī par tabakas lietošanas traucējumiem. Smēķēšana ir izplatīta sabiedrības veselības problēma un galvenais mirstības cēlonis visa pasaulē, jo tā izraisa dažādas veselības problēmas un neārstējamas slimības.
Nikotīna atkarība katru gadu ir iemesls vairāk nekā astoņiem miljoniem nāves gadījumu, tostarp tiem, ko izraisa pasīvā smēķēšana. Tas ir cieši saistīts ar tādām slimībām kā vēzis, sirds un asinsvadu slimības un hroniskas elpceļu slimības.
Neraugoties uz sabiedrības veselības centieniem samazināt smēķēšanu, nikotīna atkarības slogs joprojām ir milzīgs.
Kā veidojas atkarība
Nikotīna atkarība rodas no tā mijiedarbības ar smadzeņu atalgojuma sistēmu.
Nikotīns iedarbojas uz to smadzeņu daļu, kas liek justies labi un laimīgi, līdzīgi kā balvas saņemšnas brīdī. Līdz ar to smadzenes pierod pie nikotīna un pieprasa to atkal un atkal.
Šo mehānismu vēl vairāk sarežģī ģenētiskie un neirobioloģiskie faktori, kas ietekmē individuālo uzņēmību pret atkarību un abstinences smagumu jeb nepatīkamās sajūtas, kas rodas, kad atkarīgais pārtrauc lietot nikotīnu.
Diagnozi par tabakas lietošanas traucējumiem nosaka, ņemot vērā noteiktus kritērijus no tādām psihisko traucējumu diagnostiskajām sistēmām kā amerikāņu Diagnostikas un statistikas rokasgrāmatas piektās redakcijas un Starptautiskā slimību klasifikatora 11. redakcijas. Savukārt Fagerstrema nikotīna atkarības tests ir ērts skrīninga instruments, kas palīdz novērtēt arī atkarības smagumu.
Terapijas iespējas un to ierobežojumi
Tabakas lietošanas traucējumu ārstēšanas iespējas ir ievērojami attīstījušās, ietverot nikotīna aizstājterapiju, tādus medikamentus kā bupropionu un vareniklīnu un dažādas metodes, kas palīdz cilvēkam mainīt savu uzvedību, lai pārtrauktu smēķēt.
Inovācijas, piemēram, kaitējuma mazināšanas stratēģija, mobilās lietotnes un neirostimulācijas metodes, ir daudzsološas, taču tām ir nepieciešama plašāka ieviešana un novērtēšana.
Problēmas joprojām pastāv, jo īpaši tad, kad jāārstē psihiskās blakusslimības, piemēram, depresija vai uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms, jo tad pārtraukt lietot nikotīnu ir vēl grūtāk un palielinās iespēja, ka pacients atkal sāk lietot nikotīnu pēc tam, kad būs to pārtraucis darīt. Turklāt iedzīvotāji, kuriem nav nodrošināta pietiekama veselības aprūpe, bieži saskaras ar ierobežotu piekļuvi efektīvai ārstēšanai.
E-cigaretes un veipošana rada jaunas problēmas
E-cigarešu lietošanas pieaugums un veipošanas izplatība ir radījusi jaunus sarežģījumus, tostarp paaugstinātu interesi par nikotīnu jauniešu vidū un neskaidru ilgtermiņa ietekmi uz veselību.
Šie produkti izjauc robežu starp smēķēšanas atmešanas palīglīdzekļiem un ceļu uz turpmāku nikotīna lietošanu, uzsverot nepieciešamību pēc visaptverošas stratēģijas to risku mazināšanai. Tādējādi, lai risinātu nikotīna atkarības problēmu, ir vajadzīga daudzpusīga, vienlīdzīga pieeja, kas apvieno novatoriskas ārstēšanas metodes un to, lai tās būtu plaši pieejamas.