Pārlekt uz galveno saturu
Atzinība
Studentiem

Ceturtdien, 24. novembrī, plkst. 14.00 Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Rudens pilnsapulcē tiks pasniegta Lielā medaļa, kas ir augstākais akadēmijas apbalvojums. Medaļu šogad saņems sirds ķirurgs un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes profesors Romans Lācis. Pasākums notiks Portretu zālē, 3. stāvā, Akadēmijas laukumā 1.

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs, RSU profesors Romans Lācis LZA Lielajai medaļai izvirzīts par nozīmīgu ieguldījumu sirds ķirurģijas attīstībā Latvijā.

romans_lacis-rsu-lead.jpg

Kā norāda LZA: "Viņa vadītajā Sirds ķirurģijas centrā pēdējos gados operāciju skaits mākslīgajā asinsritē būtiski palielinājies, pārsniedzot 1000 operāciju gadā. Sirdskaišu operāciju rezultāti sasnieguši labāko Eiropas centru rādītājus. Romana Lāča vadībā 2002. gada 10. aprīlī P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā tika veikta pirmā sirds transplantācija Latvijā. Tas ir nozīmīgs sasniegums Latvijas medicīnā, un Romana Lāča vārds saistībā ar šo operāciju uz visiem laikiem ir ierakstīts Latvijas medicīnas izcilāko sasniegumu vēsturē. Pašlaik Romana Lāča vadībā veiktas 20 sirds transplantācijas operācijas, viņš publicējis vairāk nekā 200 zinātnisko darbu, veic aktīvu pedagoģisko darbu, apmācot jaunos kardioķirurgus."

Profesors Romans Lācis saņems bronzas Lielo medaļu un naudas balvu 10 000 eiro, ko nodrošina Borisa un Ināras Teterevu fonds.

LZA Lielā medaļa ir augstākais apbalvojums, ko akadēmija piešķir Latvijas un ārvalstu zinātniekiem par izciliem radošiem sasniegumiem. Ik gadu rudenī tiek pasniegtas divas Lielās medaļas: viena – Latvijas zinātniekam, otra – ar Latviju saistītam zinātniekam no ārvalstīm. Kandidātus apbalvošanai ar LZA Lielo medaļu var ieteikt LZA īstenie, goda un ārzemju locekļi, LZA nodaļas, iesniedzot motivētu ierosinājumu un īsu aprakstu par ieteicamo kandidātu. Lēmumu par apbalvošanu pieņem LZA Senāts. Kopš 1993. gada šo apbalvojumu ir saņēmuši 46 laureāti par sasniegumiem medicīnā, izglītībā, literatūrā un citās jomās.

Plašāk par prof. Romanu Lāci lasiet 2014. gada intervijā Sirdscilvēks Romans Lācis glābj dzīvības un ārstus salīdzina ar māksliniekiem.