Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Šomēnes Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu (Austrumu slimnīca) sāk īstenot vērienīgo projektu Nozokomiālo infekciju ierobežošanas un veselības aprūpes resursu optimizācijas kritēriju izstrāde ar pielietošanas algoritmiem un ceļa kartēm. Projekts ilgs līdz 2026. gada sākumam, un tā mērķis ir izstrādāt praktiskus risinājumus, lai mazinātu nozokomiālo infekciju (NKI) izplatību Latvijas slimnīcās, kā arī optimizēt veselības aprūpes resursus.

nki_bilde_251124.png

NKI ir slimnīcu infekcijas, kas veido ievērojamu slogu veselības aprūpes sistēmai visā pasaulē, izraisot komplikācijas pacientiem un pieprasot papildu resursus slimnīcām. Projekta ietvaros izstrādātie algoritmi un ceļa kartes palīdzēs veselības aprūpes iestādēm ievērot vislabākos NKI ierobežošanas paņēmienus, vienlaikus uzlabojot resursu izmantošanas efektivitāti.

ludmila_viksna_sq.png

Šis projekts ir būtisks solis, lai padarītu mūsu slimnīcas drošākas un efektīvākas, palīdzot novērst infekcijas, kas ir bīstamas gan pacientiem, gan personālam. Mūsu mērķis ir izveidot zinātniski pamatotus risinājumus, kas būs pielietojami praksē, nodrošinot augstāku aprūpes kvalitāti.

RSU Infektoloģijas katedras vadītāja, projekta galvenā izpildītāja
Austrumu slimnīcas valdes padomniece infektoloģijas stratēģiskajos jautājumos prof. Dr. habil. med. Ludmila Vīksna

Projekta mērķis ir optimizēt veselības aprūpes resursu izlietojumu, kas saistīts ar nozokomiālajām infekcijām (NKI), vienlaikus aizsargājot pacientu un medicīnas darbinieku dzīvību un veselību. Lai to panāktu, projekta gaitā tiks veikta padziļināta NKI verifikācija un izpēte, tostarp cilvēkfaktora ietekmes izvērtēšana uz NKI izplatību, izmantojot mikrobioloģisko un klīnisko analīzi, kā arī mašīnmācīšanās rīkus. Tiks izstrādāti algoritmi un ceļa kartes NKI un personāla uzvedības monitorēšanai, kā arī izveidota apmācību programma, lai medicīnas personāls spētu efektīvi mazināt NKI riskus. Projekta rezultātā tiek plānots samazināt NKI gadījumu skaitu slimnīcās līdz pat 30 %, kā arī ieviest NKI prognozēšanas rīkus un klīniskos algoritmus, kurus varēs izmantot 10 lielākajās Latvijas slimnīcās, apmācot ap 500 medicīnas darbinieku.

Informācija par projekta norisi un sasniegumiem regulāri tiks ievietota RSU un Austrumu slimnīcas mājaslapā, kā arī sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos. Plašāka sabiedrība, tostarp pacienti un viņu tuvinieki, tiks informēti par profilakses pasākumiem un projektā izstrādātajiem risinājumiem, izmantojot slimnīcu informatīvos materiālus.

Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4.komponentes “Veselība” 4.3. reformu un investīciju virziena “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana” 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” projekta “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija” pilotprojekts "Nozokomiālo infekciju ierobežošanas un veselības aprūpes resursu optimizācijas kritēriju izstrāde ar pielietošanas algoritmiem un ceļa kartēm” Nr. NVD-9/103-2024 (NVD pilotprojekts Nr. 12)

Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara

Finansē Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.

es_nap_rsu_rakus.jpg