Atgriešanās

Kristīne Oļeiņika ir pētniece Londonas Universitātes koledžā (University College London), kā arī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). Kristīne vienmēr ir smaidoša un enerģiska, tai pat laikā neatlaidīga un mērķtiecīga, studiju darbā un pētniecībā tiecoties uz izcilību.

K. Oļeiņikai ir desmit gadu pieredze pētniecībā imunoloģijā, it īpaši translācijas pētījumos gan cilvēkos, gan peļu modeļos. Pētījumu rezultāti ir publicēti augstas ietekmes faktora žurnālos, piemēram, Nature Medicine, Nature Communications, Nature Reviews Immunology. Rezultāti prezentēti arī starptautiskās konferencēs, piemēram, EMBO, Keystone Symposia, World Immune Regulation Meeting. Tāpat Latvijā un Lielbritānijā iegūti dažādi zinātniskie granti.

Kristīnes ceļš starptautiskajā izglītībā un pētniecībā aizsākās vēl pirms vairāk nekā desmit gadiem, kad, absolvējusi Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas starptautiskā bakalaurāta klasi, iestājās Glāzgovas Universitātē (University of Glasgow), kur ieguva bakalaura grādu imunoloģijā. Pēc pirmā studiju gada, vasaras prakses laikā sazinoties ar Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāju, RSU profesori Maiju Dambrovu, Kristīne nonāca zinātniskajā laboratorijā. Tur veica gan ikdienas pētnieciskos darbus, gan arī iepazina jaunos doktorantus un pētniekus. Tieši tad arī nāca apjausma, cik zinātne un pētniecība var būt aizraujoša – gan zinātnes fundamentālie jautājumi, gan pielietojamā farmakoloģija. Pēc studijām un pētniecības Glāzgovas Universitātē, tālāk sekoja četru gadu doktora studijas Londonas Universitātes koledžā. Kristīnes Oļeiņikas disertāciju vadīja profesore Klaudija Maurī (Claudia Mauri), kas ir viena no vadošajām B šūnu pētniecēm pasaulē. Arī Rīgas Stradiņa universitātē K. Oļeiņika turpina pētīt B šūnu lomu dažādās patoloģijās.

Meklējot sadarbību ar Latviju, pirms dažiem gadiem liktenis Kristīni Oļeiņiku saveda kopā ar RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāju profesori Jutu Kroiču, kas, pateicoties savai stratēģiskai domāšanai un konkrētajam plānam, spēja rast kopīgu valodu un iesaistīt Kristīni studiju darbā un pētniecībā RSU.

Īpaša nozīme ilgtermiņa sadarbības izveidošanai ar RSU bija arī Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras lektoram, ārstam-internistam Kārlim Rācenim, ar kuru Kristīne kopā uzrakstīja pirmo projektu. Savukārt Zinātņu prorektore Agrita Kiopa jau palīdzējusi nodrošināt darbu nākamajā pētniecības projektā. Kristīne Oļeiņika saka, ka nevar neminēt arī profesori Sandru Lejnieci un profesoru Aivaru Lejnieku, ar kuriem tiek plānots paplašināt sadarbību akadēmiskajā jomā.

Studējot un strādājot ārvalstīs, Kristīne Oļeiņika ir guvusi pārliecību, ka viņas zinātniskajā darbā svarīgas bijušas četras lietas – sadarbība, starpdisciplinaritāte, komanda un translācijas medicīna. Vadošā pētniece Kristīne Oļeiņika ir gandarīta, ka izdevies izveidot sadarbību ar RSU. Tas ļauj ārvalstīs uzkrātās zināšanas un pieredzi nodot tālāk RSU studentiem un pētniekiem.