Vai mākslīgais intelekts palīdzēs ārstēt vēzi? RSU pētnieks par jaunām iespējām vēža diagnostikā
Pētnieki no RSU, RTU un LU kopīgi īsteno pētījumu, kura mērķis ir uzlabot vēža diagnostikas precizitāti un ātrumu. Projekts ir veltīts mākslīgā intelekta risinājumu izstrādei spinālo metastāžu diagnostikā, lai uzlabotu vēža atklāšanas precizitāti un ātrumu. Tā ietvaros tiek veidota aplikācija, kas spēj identificēt gan lītiskā, gan sklerotiskā tipa metastāzes mugurkaula skriemeļos, palīdzot ārstiem samazināt diagnostikas laiku un cilvēcisko kļūdu iespējamību.
Edgars Edelmers kopā ar projektā iesaistītajiem kolēģiem. Foto no privātā arhīva
Stāsta projekta vadītājs, RSU pētnieks Edgars Edelmers:
"Šis projekts ir apliecinājums tam, kā starpdisciplināra sadarbība starp inženieriem, mediķiem un pētniekiem var būt pamats ne tikai nozīmīgām zinātniskām atziņām, bet arī praktiskiem risinājumiem ar augstu komercializācijas potenciālu.
Esmu pārliecināts, ka daudzpusīga sadarbība ir galvenais virzītājspēks, lai inovatīvas ieceres kļūtu par taustāmiem risinājumiem. Tieši šāda pieeja ļauj mums dziļāk izprast klīniskos procesus un attīstīt metodes, kas nākotnē varētu kalpot par pamatu mūsdienīgiem produktiem.
Tieši tagad mēs radām praktisku un ilgtspējīgu risinājumu, kas nākotnē spēs būtiski paātrināt vēža diagnostikas procesu, mazināt cilvēcisko kļūdu iespējamību un veicināt mūsdienīgu medicīnas praksi Latvijā.
Vienlaikus jaunais projekts rosinās arī plašākas pārmaiņas veselības aprūpes sistēmā, uzsverot savlaicīgas un precīzas diagnostikas nozīmi, ko iespējams sasniegt, izmantojot modernās tehnoloģijas un uz datiem balstītu lēmumu pieņemšanu."
Pētījuma rezultāti pēc četriem mēnešiem
Pētījums norisinās sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu. Pēc četru mēnešu darba mākslīgā intelekta algoritms sasniedza 68 % precizitāti lītisko un 57 % precizitāti sklerotisko metastāžu noteikšanā. Lai uzlabotu diagnostikas kvalitāti, projekta komanda plāno paplašināt sistēmas iespējas, iekļaujot magnētiskās rezonanses attēlus un pilnveidojot algoritmu.
Nākotnē plānota ātrāka un efektīvāka vēža diagnostika
Projekts tiek finansēts ar Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas atbalstu, un 2025. gadā tas tiek turpināts, lai paaugstinātu izstrādātā risinājuma precizitāti un izmantošanu klīniskajā darbā. Projekta rezultāti vieš cerību par ātrāku un efektīvāku vēža diagnostiku nākotnē.