Pārlekt uz galveno saturu
Konsolidācija
Attīstība

Šis gads ir nesis lielas pārmaiņas Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) – līdztekus citiem konsolidācijas procesiem ir dzimusi arī Veselības un sporta zinātnes fakultāte (VSZF), kas apvieno Rehabilitācijas fakultāti (RF) un Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāti (SVSLF).

Līdz 1. jūlijam RSU pievienosies Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA), kas tiks integrēta RSU ekosistēmā kā atsevišķa struktūrvienība. Par šiem dinamiskajiem notikumiem un attīstības plāniem stāsta VSZF dekāne profesore Inga Millere (attēlā).

Jaunā fakultāte darbu sāka šā gada sākumā. Kāpēc konsolidācija bija nepieciešama un kas mainījies tās rezultātā?

inga_millere_int_2024.jpg

Augstākās izglītības iestāžu konsolidācijas procesi Latvijā un citur nav nekas jauns. Atcerēsimies: 2010. gadā RSU pievienojās Sarkanā Krusta medicīnas koledža, kā arī Liepājas medicīnas koledža kļuva par RSU filiāli. Līdzīgs process skāra arī Latvijas Universitātes, Daugavpils Universitātes un citas medicīnas koledžas. Jau toreiz tika augsti novērtētas plašākas iespējas efektīvāk organizēt mācību procesu un sagatavot kvalitatīvus speciālistus, kā arī pilnvērtīgāk izmantot mācību iestāžu infrastruktūru, resursus un veiksmīgāk nodrošināt mācību un studiju pēctecību, paaugstināt programmu kvalitāti un studiju sasaisti ar pētniecību. Kopumā jāsaka, ka šie konsolidācijas procesi arī ļāva attīstīt māsu izglītības un profesijas reformu Latvijā, kas dod iespējas veiksmīgāk risināt veselības aprūpes cilvēkresursu problēmas.

RSU zinātnes universitātes statuss nosaka iekšējās konsolidācijas nepieciešamību. Apvienojot RF un SVSLF resursus, varam attīstīties ātrāk un sasniegt labākus rezultātus pētniecībā un studijās. Iesāktais darbs pētniecības un studiju kvalitātes attīstībā tiks ne tikai turpināts, bet arī izvērsts starpdisciplināri.

Mūsu mērķis ir palielināt sadarbības iespējas starp studentiem, docētājiem, struktūrvienībām un studiju programmām, kas ne tikai paplašinās piedāvājumu izglītībā, piemēram, ar jaunu, starpdisciplināru studiju kursu un studiju programmu izveidošanu, bet arī veidos multiprofesionālu vidi jaunu zinātnes ideju ģenerēšanai un attīstībai.

Jaunā fakultāte sāka darbu šā gada 6. februārī, bet jau pirms tam notika intensīvs darbs, lai apvienotu abas fakultātes. VSZF tagad ir sešas katedras – Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedra, Sporta un uztura katedra, Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra, Labklājības un sociālā darba katedra, Māszinību un dzemdību aprūpes katedra un Rehabilitācijas katedra. Mūsu pārziņā ir arī Liepājas filiāle un Sarkanā Krusta medicīnas koledža, tāpēc esam atbildīgi par tur īstenoto studiju programmu attīstību un kvalitāti.

Šis pārmaiņu process nenozīmē tikai mehānisku apvienošanu. Ir daudz psiholoģisko un emocionālo faktoru, kas nāk līdzi pārmaiņām, un darbinieki reaģē uz tām dažādi. Pat tad, ja pārmaiņas ir pozitīvas un uzlabos esošo situāciju, daļai darbinieku pārmaiņu process nav viegls un nesaistās ar pozitīvām emocijām, savukārt citi ir gandarīti par jaunām iespējām.

Pārmaiņas ļauj paskatīties uz sasniegto un definēt jaunus mērķus jaunā kontekstā.

 

RSU integrēs LSPA savā paspārnē. Kā rit šis process, kādi ir ieguvumi, kādi izaicinājumi? Vai ar šo konsolidāciju varam cerēt, ka turpmāk sporta zinātne tiks īpaši attīstīta?

Ārējā konsolidācija ietver LSPA iekļaušanu RSU atsevišķas struktūrvienības statusā – to noteica Izglītības un zinātnes ministrijas lēmums un Ministru kabineta noteikumi. Sākot ar 1. jūliju, mēs pārņemam visas tiesības un saistības, kuras attiecas uz LSPA; pēc tam būs pārejas posms, kura laikā salāgosim visas studiju programmas, sistēmas un procesus.

Reorganizācijas plāns paredz vairākus soļus.

Pašlaik intensīvi iepazīstam un analizējam LSPA studiju programmas, lai varētu salāgot tās ar mūsu programmām un dot iespēju attīstībai, tāpat paralēli risinām iespējas jaunu programmu attīstībai. Ir izveidotas vairākas darba grupas, kas strādā jau vairāk nekā mēnesi. Kopā virzāmies uz vienotu mērķi – attīstītu, pieprasītu un zinātnē balstītu programmu izveidi.

Arī ārējā konsolidācijā ir daudz emocionālo faktoru. Kā jau jebkurās pārmaiņās, kad jāmaina ierastā lietu kārtība, situācijas pieņemšanu ietekmē satraukums. Tas viss ietekmē konsolidācijas procesu, padarot to ne tik vienkāršu, bet galvenais ir vienoties kopīgam mērķim.

Patlaban iepazīstamies arī ar LSPA infrastruktūru, un izvērtēsim nepieciešamos ieguldījumus, lai varētu attīstīt studijām nepieciešamo bāzi. Sākot jauno akadēmisko gadu septembrī, noteikti daudz kas paliks LSPA ēkā Brīvības ielā.

Vairākas RSU un LSPA studiju programmas dublējas (piemēram, Fizioterapija). Patlaban strādājam, lai izveidotu vienotu, konsolidētu studiju programmu, kurā integrēsies visi attiecīgie studenti.

Sporta virziena programmas ir LSPA stiprā puse, taču arī mums ir šādas programmas, tāpēc jāmeklē veidi, kā apvienot mūsu spēcīgās un atrisināt vājās puses.

Konsolidācija ir intensīvs, dinamisks process, kas paver milzīgas iespējas. Piemēram, analizējot fizioterapijas programmu, esam sapratuši, ka jārunā arī konceptuāli par fizioterapijas nozares attīstību, tādēļ esam aizsākuši diskusiju ar Latvijas Fizioterapeitu asociāciju. Esam tikušies ar asociācijas pārstāvjiem, pārrunājuši jaunu studiju programmu izveidi un internacionalizāciju. Arī ar Veselības ministriju esam sākuši sarunas par to, kā fizioterapijas nozare varētu attīstīties veselības nozares kontekstā. Veselības ministram ir idejas par ģimenes ārstu prakšu papildinājumu ar fizioterapeitiem, un tas nozīmē, ka šī profesija būs vēl vairāk pieprasīta un līdz ar to arī studiju programma.

Šobrīd VSZF ir apmēram 2600 studentu, kas studē 22 programmās – arī tās ir jāanalizē, jāizvērtē. Nupat ir beigusies akreditācija un esam saņēmuši Starptautiskās akreditācijas komisijas rekomendācijas, kas jāņem vērā, attīstot šīs programmas.

Pilnīgi noteikti mūsu plānos ir attīstīt sporta pedagoģiju un citas sporta nozares, ņemot vērā starptautiskos standartus.

Mūsu valstij šie speciālisti ir ļoti nepieciešami. LSPA sagatavo sporta trenerus vairāk nekā 50 sporta apakšnozarēs. Pašlaik mēs meklējam šo studiju programmu analogus starptautiskā vidē, lai iegūtu pieredzi, kā tās attīstīt.  

Kad studenti varēs iestāties jaunajās studiju programmās?

Tas tik drīz nenotiks, jo mums priekšā ir nopietna darba cēliens: jāsalāgo studiju programmas, uzņemšanas noteikumi un visi procesi. Diskusija par konsolidētām studiju programmām virzās uz priekšu un mēs noteikti nonāksim pie labākā risinājuma studentiem un darba devējiem.

Šogad uzņemšanas RSU un LSPA noritēs kā ierasts, nekas nemainīsies, vienīgais jaunums – visi reflektanti slēgs studiju līgumu ar RSU. Mūsu augstskola pārņems visas LSPA saistības, tostarp arī ar studentiem, bet viņi varēs turpināt studijas ar tādiem pašiem nosacījumiem kā sākot studijas.

Domāju, ka, piemēram, LSPA fizioterapijas studenti noteikti varēs izmantot arī mūsu studiju bāzi Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, bet mums tam ir pienācīgi jāsagatavojas – jānodrošina telpas un aprīkojums, jo LSPA šajā programmā studē ap 300 studentu.

Kādi ieguvumi no konsolidācijas būs studentiem, mācībspēkiem un pētniekiem?

Studentiem būs lielākas iespējas – plašāka infrastruktūra, starpdisciplināras, jaunas studiju programmas, studiju internacionalizācija un jauni kontakti.

Visiem RSU studentiem būs plašāks izvēles studiju kursu klāsts, piemēram, nūjošana ir ļoti populārs kurss, kuru realizē mūsu fakultāte, taču sagaidāms, ka arī LSPA varēs piedāvāt daudzus izvēles studiju kursus

Savukārt docētājiem un pētniekiem būs iespēja īstenot savas idejas, viņi iegūs plašāku kontaktu loku un vairāk studentu. Ļoti gaidīsim savā kolēģu pulkā LSPA docētājus, jo visas darbarokas mums būs vajadzīgas.

Liels konsolidācijas ieguvums ir pētnieku sadarbība – jau tagad RSU un LSPA zinātnieki veido kopīgus projektus. Varu minēt valsts pētījumu programmu Sports, kuras ietvaros strādā pētnieki no piecām augstskolām, tostarp RSU un LSPA, atrodot sinerģiju savā starpā un papildinot viens otru pētniecisko ideju realizācijā. Vēl viens sadarbības piemērs – nupat finansējumu ir saņēmuši RSU un LSPA pētnieki augstskolu konsolidācijas plāna pētniecības un akadēmiskās karjeras grantu konkursā. Atbalstīti 32 projekti, tai skaitā abu augstskolu sadarbības pētījumi ar starpdisciplināru ievirzi.

Vai konsolidācija veicinās starptautiskumu?

Pilnīgi noteikti!

Starptautiskuma attīstība pētniecībā un studijās ir viena no mūsu prioritātēm. Jāaicina vieslektori, jāveido sadarbības tīkls ar pētniekiem un vadošām universitātēm konkrētās specialitātēs, kas paplašinās arī darba iespējas mūsu studentiem.

Domāsim arī par studiju programmām ārvalstniekiem – piemēram, fizioterapijas maģistra programmai ir potenciāls kļūt par starptautisku programmu.

Pirms konsolidācijas SVSLF bija Pasaules Veselības organizācijas sadarbības centrs. Patlaban jaunā fakultāte ir pārņēmusi šo funkciju un tagad ir PVO sadarbības centrs profesionālajā veselības aprūpes izglītībā. Tas nozīmē, ka VSZF ietilpst 53 valstu tīklā, kas veicina šo izglītību.

Rehabilitācijas fakultātei šogad ir 30 gadu, tāpat arī māsu un vecmāšu izglītība svin 30 gadu jubileju, bet Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra – savu desmitgadi. Kā konsolidācija ietekmēs šo jomu nākotni?

Konsolidācija noteikti veicinās attīstību un iezīmēs starpdisciplināru virzību. Patiesībā 30 gadu jubileju svin tikpat kā visas mūsu fakultātes studiju programmas. Kopā ar VSZF prodekānu Tomu Pulmani esam tikušies ar visiem VSZF studiju programmu vadītājiem, uzklausījuši, paanalizējuši šī brīža situāciju un iezīmējuši attīstības virzienus.

Ir iecerēts tikties ar profesionālajām asociācijām, pētīt darba tirgus pieprasījumu, lai sagatavotu speciālistus, kuriem darba tirgus pavērsies ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā arēnā.

Šo mērķi var panākt, tikai sadarbojoties ar nozari, veselības aprūpes sistēmu un starptautiskiem partneriem.


Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005 RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija. 

finanse_es_nacionalais_attistibas_plans.jpg