Pārlekt uz galveno saturu

Etiķetes ekspertes, Lietišķās un oficiālās uzvedības grāmatas autores Aijas Odiņas ieteikumi par to, kā tērpties Akadēmiskajā ballē.

Tumšs uzvalks kungiem

Tumšā uzvalka krāsu izvēle ir ierobežota: melna, tumši zila vai tumši pelēka. Ja izvēlas tērpties tieši pelēkas krāsas uzvalkā, tad šai krāsai ir jābūt ļoti, ļoti tumšai – gandrīz melnai. Izejamais uzvalks nedrīkst būt tumši brūnā krāsā.

Uzvalkam var būt gan vienrindas, gan divrindu pogājama žakete. Vienrindas pogājamajai žaketei pēdējā poga vienmēr ir atpogāta. Ja ir 3 pogas, etiķete ļauj atpogāt arī augšējo.

Pie izejamā uzvalka velk vienkrāsainu kreklu. Klasiskajā izpratnē krekla krāsu salikums ir sekojošs: krekls nedrīkst būt tumšāks par žaketi, taču kaklasaitei jābūt tumšākai par kreklu.

Krekla aprocei vienmēr jābūt redzamai no žaketes piedurknes 1–2 cm platumā. Vakarā pie tumša uzvalka vēlams nesāt elegantas, no dārgmetāla darinātas aproču pogas.

Kunga ziņā ir izvēle, vilkt vai nevilkt vesti zem žaketes. Ja izvēlas vesti, tad tās apakšējai podziņai jābūt atpogātai.

Kaklasaites raksts ir gaumes lieta, tomēr jāņem vērā personas statuss vai ieņemamais amats. Jo oficiālāka persona, jo kaklasaites krāsa un raksts mierīgāks. Mazāk oficiāla persona var izvēlēties mākslinieciskāku, košāku kaklasaiti.

Sabiedrībā pieņemta norma ir kaklasaites garums, kas sniedzas līdz jostas sprādzei. Kaklasaiti var siet dažādos mezglos (Četri rokā, Šelbija mezgls, Vindzoras vai Pusvindzoras mezgls), taču tam vienmēr ir jābūt cieši sakārtotam pie krekla apkaklītes. Ja kungs izvēlas nēsāt kaklasaites adatu, tad tās pareizā vieta ir vienā līmenī ar žaketes ārējo krūšu kabatiņu vai arī starp 4. un 5. krekla pogu.

Jostas krāsa saskan ar apaviem un cimdiem.

Pie tumša uzvalka kungs velk melnas, smalkas ādas šņorējamus formālus apavus (bez sprādzēm, rāvējslēdzējiem utt.).

Zeķu un apavu krāsai ir jāsakrīt, tāpēc kungam šajā gadījumā jāvelk smalkas, melnas zeķes.

Uzvalka bikšu garums – staras aizmugurē līdz zemei ir 2 pirkstu platums.

Izejamais tērps dāmām

Ja ielūgumā norādīts, ka balles tērps ir tumšs uzvalks, tad dāma tērpjas greznā kostīmā, kleitā vai kokteiļkleitā. Svārku vai kleitas garums šajā gadījumā ir klasiski īsais – līdz ceļgalam vai plaukstas platumā virs vai zem ceļgala.

Kostīms var būt tādā pašā krāsā kā kunga uzvalks vai arī citā, audums ir augstas kvalitātes, tas nav caurspīdīgs un rakstains. Blūze vai tops, ko velk zem žaketes, ir vienkrāsaina. Taču, ja zem žaketes netiek vilkta blūze vai tops, kostīma audums var būt arī ar elegantu rakstu.

Pie kostīma var nēsāt mazu somiņu ar īso rokturi, somiņu garā siksniņā vai smalkā ķēdītē. Somiņu nekad neliek uz galda. To var novietot klēpī, aizmugurē uz krēsla vai pakārt uz krēsla atzveltnes.

Kleitai jābūt ar nelielu dekoltējumu un ne īsākai, kā plaukstas platums virs ceļgala.. Kokteiļkleitai piemērota ir clutch somiņa vai somiņa ar īso rokturi.

Lai piesegtu plecus, dāma kleitai var pieskaņot greznu lakatu, šalli vai kažokādu, taču šie aksesuāri vienmēr ir precīzi jānostiprina, lai nebūtu nemitīgi jākārto, tādējādi radot neveiklības izjūtu un piesaistītu citu uzmanību. Jaunkundzes var izvēlēties arī bolero jaciņu.

Apaviem jābūt ar slēgtu purngalu. Atvērts var būt kurpes papēdis un sāni. Lai izceltu auguma graciozitāti, tērpa eleganci un dāma justos pašpārliecināta, kurpes papēža augstums var būt pat augstāks par 10 cm.

Zeķes pēc dāmas izvēles var pieskaņot tērpam vai apaviem. Jo elegantāki apavi, jo plānākas zeķes (7 un 10 den), taču ņemot vērā vēso gadalaiku, var vilkt arī blīvākas (15 un 20 den).

Vakarā matu sakārtojums ir grezns, piemērota ir vakara frizūra. Var lietot sprādzes vai saspraudes, taču nekādā gadījumā matu gumijas.

Ja tiek vilktas rotaslietas, rekomendētas ir no dārgmetāla veidotās. Daļa sabiedrības par pieņemamu uzskata arī augstas kvalitātes bižutērijas nēsāšanu.

Virsdrēbes

Gan dāmas, gan kungi virsdrēbes saskaņo ar apģērba stilu. Pie tumša uzvalka (izejamā tērpa) piestāv pogājams auduma mētelis, ādas mētelis, kažoks.

Dāma virsdrēbēm pie izejamā tērpa var izmantot apmetni, šalli, plecu lakatu. Dāma ļauj kungam rūpēties par savu virsdrēbju uzģērbšanu un noģērbšanu, to novietošanu un saņemšanu.

Smokings kungiem

Smokings ir vakara tērps, ko velk pēc pulksten sešiem vakarā.

Smokinga žakete ir kā klasiskam uzvalkam, un tā apkakle vienmēr ir pārklāta ar zīdu.

Sien melnu tauriņu. Dažreiz, atkāpjoties no klasiskā, tauriņu izvēlas citā krāsā, pieskaņojot dāmas tērpam vai kontrastējot ar to.

Bikses – melnas, bez atlokiem. Biksēm gar sāniem nošūta zīda lente.

Krekls – balts klasisks vai stāvu apkakli ar atlocītiem stūriem.

Liek melnu zīda jostu ar nošuvēm uz augšu. Dažreiz jostu izvēlas citā krāsā, pieskaņojot dāmas tērpam vai kontrastējot ar to.

Pie smokinga velk ļoti smalkas melnas ādas šņorējamas kurpes vai melnas lakādas kurpes un melnas zīda zeķes.

Var nēsāt baltu kabatlakatiņu žaketes krūšu kabatā.

Smokinga žakete vienmēr ir aizpogāta.

Vakartērps dāmām

Ja ielūgumā norādītais kunga apģērbs ir smokings, dāma var izvēlēties vilkt lielo vai mazo vakarkleitu, greznu bikškostīmu vai elegantu kostīmu ar svārkiem, kas īsāki vai garāki par ceļgaliem. Oriģinālas dāmas dažreiz tērpjas kungu smokingā vai frakā.

Ja ielūgumā nav īpašas norādes par vakartērpa garumu, izvēle ir pašas ziņā, tomēr ballē ar dejām vairāk iederēsies lielā vakarkleita, kuras garums vienmēr ir līdz zemei.

Dāmas vakartērps var būt divdaļīgs tērps – kostīms. Svārki var būt ar šķēlumiem.

Ja velk bikškostīmu, bikses ir brīvi krītošas, bez iegultēm.

Kleita drīkst būt dekoltēta, tomēr ne pārāk atklāta. Pārāk atkailinātus plecus piesedz ar kažokādu, zīda lakatu, plecu šalli.

Vakartērpa audums – grezns zīds, tafts, samts, mežģīnes. Vakartērps ir no vienkrāsaina auduma, citu ierobežojumu krāsas ziņā nav.

Pie vakartērpa dāma velk elegantas slēgtas laiviņkurpes no plānas ādas vai lakādas ar augstu papēdi. Kurpes var būt zelta vai sudraba krāsā, darinātas no zīda, brokāta, ar izšuvumiem. Velk vissmalkākās zeķes, pieļaujamas arī zeķes ar sudraba, zelta diega spīdumu.

Somiņa – neliela, eleganta, aploksnes formas vai ar īsu rokturi, darināta no ādas, tērpa auduma, cita dekoratīva auduma, izšūta ar pērlēm. To pieskaņo apaviem.

Cimdi pie vakartērpa senāk bija neiztrūkstošs aksesuārs, tagad tos var arī nevilkt – atkarībā no tērpa stila.

Pie vakartērpa nēsā dārgmetāla rotas, dārgakmeņus, smalkus mākslinieku darinājumus. Nenēsā bižutēriju. Par labu stilu netiek uzskatīta bižutērijas un dārglietu nēsāšanas vienlaikus. Rokas pulksteni neliek, cepuri nenēsā.

Virsdrēbes – kažoks, izejamais auduma mētelis, apmetnis.