Māsas profesijai nav nacionālu robežu
Trīs mēnešu laikā kopš aprīļa itāļu medicīnas māsa Liza Tesari (Lisa Tessari) paspējusi gūt darba pieredzi gan Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, gan Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, ik nedēļu migrēdama uz jaunu nodaļu un izbaudīdama gan dažādu profila intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas, gan neatliekamā medicīnas centra, gan ķirurģisko un terapeitisko nodaļu ikdienu. Lai gan Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Erasmus+ studentu rindās ik gadu ir pa kādam jaunietim no Itālijas augstskolām, Liza vēsturē iegājusi kā pirmā apmaiņas studente māszinību programmā. Viņas intensīvā vizīte, kas noslēgsies pirms Jāņiem, ir bijusi tik veiksmīga, ka programmas vadītāja lēmusi starptautisko virzienu turpināt attīstīt.
Apmaiņas programma Rīgā ir Lizas trīsarpus gadu studiju finišs – jūlijā vēl gaidāmi pēdējie eksāmeni Veronas Universitātē, un tad viņa saņems diplomu māszinībās. Runājot par savu nākamo profesiju, Liza, ne mirkli nešauboties, empātiju nosauc par galveno īpašību, kam būtu jāpiemīt medicīnas māsai, piebilstot, ka tā labi raksturo arī viņu pašu: "Lai kurā kompānijā būtu, es vienmēr esmu bijusi tāda kā mamma, kas visus pieskata, par visiem rūpējas." Pēdējo trīs mēnešu laikā viņai ir bijusi iespēja testēt, kā empātija strādā, par spīti valodas barjerai. Reizēm traucē ne tikai valodas nezināšana – Liza atsauc atmiņā neseno pieredzi slimnīcā ar krieviski runājošu neredzīgu pacienti. Par spīti visiem traucēkļiem, saprasties tomēr izdevās, un gandarījums par to ir neatsverams.
Liela nozīme tam, kā izveidojās Lizas trīs mēnešus ilgā studiju prakse, bija sākotnējai sarunai ar māszinību programmas vadītāju Evu Celu, kas vaicāja, kādas zināšanas un iemaņas studente vēlas uzlabot. "Tā kā nosaucu veselu virkni, Eva sarūpēja man ļoti intensīvu programmu, kas ietver citādāku realitāti ik nedēļu." Intensīvais ritms, kā arī tas, ka Liza ir pirmā māszinību apmaiņas studente, brīžiem radījis stresu, neslēpj arī programmas vadītāja. "Ikdiena universitātes slimnīcās ir ļoti intensīva, pat reizēm agresīva, Lizai brīžiem valodas barjeras dēļ kontakts ar pacientu bija ierobežots. Mums kopā bija jāpārvar daudz emocionālu brīžu," norāda Eva Cela, vienlaikus pateikdamās abām klīniskajām universitātes slimnīcām par Lizas uzņemšanu un uzteikdama Erasmus+ programmu kopumā, kas ļauj topošajiem speciālistiem iepazīt sevi, paplašināt redzesloku un iegūt vērtīgus kontaktus, iespējams, uz visu dzīvi, bet izvēlētā apmaiņas programmas valsts kļūst par otrajām mājām.
RSU "Erasmus+" studente Liza Tesari kopā ar RSU studiju programmas "Māszinības" vadītāju Evu Celu. Foto no privātā arhīva
Ar Latviju kā viesvalsti Liza ir ļoti apmierināta. Rīgu iepazīt viņai palīdzējuši trīs medicīnas studenti, ar ko kopā pašā pilsētas centrā īrēts dzīvoklis. "Mani vienmēr bija aizrāvušas Eiropas dažādās kultūras, un Latvija šajā ziņā nelika vilties. Turklāt arī laikapstākļi rīdziniekus šajā pavasarī lutināja," stāsta Liza, smejoties, ka draugi Itālijā teju zaļi no skaudības kļuvuši, redzot aprīlī Jūrmalā peldkostīmā uzņemtās bildes. Redzēt pasauli – šī vēlme Lizu urdījusi jau sen. "Es nāku no ļoti maza ciemata – bērnībā tas šķiet jauki, jo ir droši un visi cits citu pazīst. Taču tad vienā brīdī sāk gribēties redzēt, kā ir pasaulē, tāpēc jau 18 gadu vecumā uz pusgadu devos uz Edinburgu, kur strādāju gan restorānā, gan labdarības veikalā."
Topošās medicīnas māsas Veronas Universitātē. Liza Tesari – otrā no labās. Foto no privātā arhīva
Gan ceļošana, gan studiju prakse Rīgā ļāvusi saskatīt, ka cilvēkiem, lai kur arī tie būtu, sāp visur vienādi, un atbalsts un izturība, ko prasa māsas profesija, ir universālas, neskatoties uz nacionālajām robežām. Māszinības ir joma, kas ik dienu ļauj novērtēt dzīvi un visu, kas tev pieder, Liza nopietni noslēdz sarunu.
Liza Tesari (Lisa Tessari),
Erasmus+ apmaiņas studente no Veronas Universitātes
Pirmais Erasmus students no Itālijas RSU ieradās 2007. gadā, un kopš tā laika RSU ir uzņēmusi 23 medicīnas un sociālo zinātņu studentus no Itālijas augstskolām. Māszinību programmā Liza ir pirmā apmaiņas studente.