Veselības psiholoģija
Studiju programmas mērķis ir attīstīt praktiskās iemaņas un kompetences, lai iegūtu profesionālo maģistra grādu psiholoģijā un psihologa kvalifikāciju.
Īsumā par programmu
psiholoģija
akreditēta līdz
profesionālais maģistra grāds psiholoģijā un psihologa kvalifikācija
9.30–19.00
2 budžeta
15 maksas
*Konkurss uz abām budžeta vietām notiek starp visiem studiju programmas "Veselības psiholoģija" (2 gadi) un studiju programmas "Veselības psiholoģija" (1,5 gadi) reflektantiem.
Šo studiju progammu iespējams apgūt Rīgā vai Liepājā.
Studiju vide un metodes
Studiju vide
Studijas notiek mūsdienīgā un tehniski labi iekārtotā vidē. Pamatā tās ir lekcijas un nodarbības, semināri, pārraudzības prakse un konsultācijas. Studijās tiek veicinātas aktīvās mācību metodes, kas ļauj apvienot iegūtās teorētiskās zināšanas ar praktiskajām iemaņām, – interaktīvās metodes (individuālais un grupu darbs), diskusijas, simulācijas lomu spēles, projektu izstrāde, prezentācijas un uzstāšanās, kā arī dalība konferencēs.
Studiju procesā izmantojam mūsdienīgas izglītības tehnoloģijas, tostarp platformas Moodle, Panopto un e-studijas, kur docētāji ievieto materiālus studiju kursu apguvei.
Studenti apgūs psihologa darbam nepieciešamās kompetences: psihologa profesionālo darbību, psiholoģisko izpēti, psiholoģisko konsultēšanu un palīdzības metodes – īstermiņa konsultēšanu, kognitīvi biheiviorālo terapiju, grupu konsultēšanu, krīžu un traumu psiholoģiju u. c. Studēsi organisma funkciju regulāciju un veselību, sociālo neirozinātni, digitālo tehnoloģiju izmantošanu psiholoģijā, pētījumu metodoloģiju u. c.
Studenti varēs izvēlēties kādu no šīm profesionālās darbības jomām:
- klīniskā un veselības psiholoģija – psiholoģiskā izpēte, psiholoģiskā konsultēšana un psiholoģiskās palīdzības sniegšana veselības aprūpes vidē, veselības un slimības psihosociālie aspekti un psihosociālā rehabilitācija;
- konsultatīvā psiholoģija – individuālā konsultēšana, sistēmiskā pieeja konsultēšanā, kreativitāte psiholoģiskajā palīdzībā.
- militārā psiholoģija – psiholoģiskā izpēte, psiholoģiskā konsultēšana, preventīvais darbs un psihoizglītošana militārajā jomā, psiholoģiskās palīdzības sniegšana karavīriem un psiholoģiskā atbalsta pasākumi karavīru ģimenēm.
Studiju metodes
Apgūto zināšanu, prasmju un kompetenču novērtēšanā izmanto tādas vērtēšanas metodes kā rakstiskos un mutiskos eksāmenus, testus, esejas, diskusijas, prezentācijas, gadījumu analīzi vai lomu spēles un tai sekojošu analīzi.
Praktiskajās nodarbībās galvenā uzmanība tiek pievērsta gan praktisko prasmju trenēšanai atbilstoši psihologa profesijas standartam noteiktā profesionālās darbības jomā, gan pašrefleksijas veicināšanai, kas sekmē profesionālo izaugsmi.
Katrā prakses vietā būs pieejams prakses vadītājs (sertificēts psihologs pārraugs) – partnerinstitūcijas darbinieks, kas sniedz atbalstu studentiem, kā arī ir pieejamas regulāras pārraudzības prakse, kur varēsi analizēt savu pieredzi un gūt atgriezenisko saiti un praktisku atbalstu problēmsituācijās.
Psiholoģijas laboratorija studentiem nodrošina atbilstošas telpas psiholoģiskas konsultēšanas prasmju trenēšanai, kā arī psiholoģiskas izpētes prasmju trenēšanai ar digitalizētiem psiholoģiskiem testiem un datorizēto elektroencefalogrammas sistēmu.
Pateicoties ciešajai sadarbībai ar dažādu institūciju profesionāļiem psiholoģijas nozarē, tiek uzklausīts darba devēju viedoklis par studiju programmas pilnveidošanu, lai sasniegtu augstākos profesionālos standartus. Darba devēji iesaistās studiju programmas kvalitātes padomē, kā arī studiju noslēguma pārbaudījumos.
Studiju norises vietas
- RSU centrālā ēka, Dzirciema iela 16
- Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs, Anniņmuižas bulv. 26a
- Anatomikums, Kronvalda bulv. 9
- Liepāja, Riņķu iela 24/26 u. c.
- Apgūstamie studiju kursi
RSU psiholoģijas studenti pētniecībā tiek iesaistīti kopš pirmās studiju dienas
Darba iespējas pēc studijām
Lielākā daļa studiju programmas absolventu strādā savā profesijā (valsts ārstniecības un rehabilitācijas iestādēs un izglītības iestādēs, sociālajos dienestos, sociālajās aģentūrās un privātpraksē). Bieži pēc studiju prakses ārstniecības iestādēs studenti saņem darba piedāvājumus un turpina strādāt attiecīgajās iestādēs par psihologiem pēc augstskolas absolvēšanas.
Veselības psiholoģija var palīdzēt dzīvot veselīgāk un skatīties plašāk
Absolventi
Studiju priekšmeti ir ne tikai zinātniski un balstīti jaunākajos pētījumos, bet ari praktiski. Iegūtās zināšanas palīdz praktiskajā darbā ar klientiem. Zinoši, uz sadarbību orientēti un atbalstoši pasniedzēji. Pozitīva un radoša mācību atmosfēra.
Inese Taube, Laurenču sākumskolas psiholoģe, psiholoģes privātprakse Valmierā
Uzņemšanas prasības
- Obligātās prasības
- Augstākā - otrā līmeņa augstākā profesionālā izglītība psiholoģijā (augstākā profesionālā izglītība psiholoģijā vai psiholoģijas bakalaura izglītība ar profesionālo kvalifikāciju) - studiju ilgums 3 semestri, 60 KP / 90 ECTS
- Dzīves gājuma apraksts (CV)
- Iestājpārbaudījums-intervija
- Dokumenti, kas jāiesniedz
- Jāaizpilda pieteikums elektroniskajā Uzņemšanas sistēmā https://uznemsana.rsu.lv un jāpievieno sekojoši dokumentu elektroniskie faili / datnes:
- Pase (datu lapa) vai personas apliecība (eID abas puses)
- Fotogrāfija (studējošā apliecībai)
- Bakalaura diploms un diploma pielikums
- Dzīvesgājuma apraksts (CV)
- Dokuments, kas apliecina dokumentu reģistrēšanas pakalpojuma apmaksu
- Ja kādā no iesniedzamajiem dokumentiem ir cits personas uzvārds un/vai vārds un/vai personas kods nekā pasē, tad jāuzrāda arī dokuments, kas apliecina personas datu maiņu
- Ja reflektants izglītības dokumentu vai akadēmisko grādu ir ieguvis ārvalstīs (izņemot Igaunijā un Lietuvā), iesniegumam pievieno Akadēmiskās informācijas centra izziņu par to, kādam Latvijā piešķirtam izglītības dokumentam vai akadēmiskajam grādam atbilst ārvalstīs iegūtais izglītības dokuments vai grāds
- Vērtēšanas kritēriji
Studiju programmas Veselības psiholoģija reflektantus imatrikulē saskaņā ar konkursa rezultātiem, ko veido intervijas un diploma vidējās svērtās atzīmes vērtējums.
Vienādu vērtējumu summas gadījumā konkursu ietekmē diploma vidējā svērtā atzīme.
Ko studēt tālāk
Studijas iespējams turpināt RSU doktora studiju programmās:
Programmas direktors
Studiju programmas direktore, Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra
Zinātniskā asistenta p. i., Sabiedrības veselības institūts