Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Uzturs

5. novembrī notika RSU Sporta un uztura katedras un Möller’s organizētā Dienviddakotas Universitātes Senforda Medicīnas fakultātes profesora Viljama S. Herisa (William S. Harris) vieslekcija Omega-3 taukskābju nozīme mūsu organismā.

Profesoram V. Herisam ir 39 gadu pieredze pētniecībā un viņš ir autors vairāk nekā 250 publikācijām par omega-3 taukskābju nozīmi sirds un asinsvadu slimību jomā.

Šā gada 28. septembrī tika publicēti Eurostat dati par 2016. gadu, kas liecina, ka Latvija ir otrajā vietā Eiropas Savienības valstīs pēc mirstības no KSS (4000 gadījumu uz vienu miljonu iedzīvotāju).  2017. gadā Latvijā asinsrites sistēmas slimības bija nāves iemesls 55,7 % gadījumu kopējā populācijā. Tā ir ļoti satraucoša tendence, un tāpēc jo īpaši svarīgi uzzināt jaunākos pētījumus un secinājumus, kas parāda cik svarīgs ir pietiekams omega-3 līmenis kardioloģisko slimību profilaksei, prenatālajā periodā, mentālajai veselībai un kognitīvajām funkcijām.

Prof. Heriss lekcijā pastāstīja par jaunākajiem rezultātiem sirds slimību pētījumos ASCEND, VITAL un REDUCE-IT, Eiropas vadlīnijām dislipidēmijas kontrolei un pamatoja, kā omega-3 mazina KVS risku. Ļoti svarīga ir arī omega-3 taukskābju lietošana grūtniecības laikā – tās samazina priekšlaicīgu dzemdību risku, ietekmē bērna IQ līmeni un neirālo attīstību. Starp omega-3 indeksu un kopējo smadzeņu un hipokampa apjomu novērota pozitīva korelācija. Hipokampa atrofija zināmā mērā var liecināt, kuriem pacientiem ar viegliem kognitīviem traucējumiem vēlāk attīstīsies demence.

Lekcija piesaistīja daudz interesentu – to apmeklēja vairāk nekā 160 klausītāju. Lektores Lolitas Vijas Neimanes vadītājā diskusijā pēc lekcijas klātesošie uzdeva daudz dažādu jautājumu.