Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Starptautiskā sadarbība

Lai veicinātu inovāciju radīšanu un izmantošanu augstākajā izglītībā, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) turpina sadarbību ar Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtu (Massachusetts Institute of Technology, MIT) un tā izglītības laboratoriju J-WEL (Abdul Latif Jameel World Education Lab). Laboratorija ir MIT iniciatīva sadarbības pilnveidošanai ar pasaules augstskolām un citiem starptautiskiem partneriem, lai globāli veicinātu izcilību un transformāciju izglītībā.

Sadarbības ar MIT nozīmīga daļa ir mācību programma Latvijas augstākās izglītības ekspertiem, biznesa un valsts pārvaldes vadības pārstāvjiem. Tā tiek īstenota vairākos posmos, trīs gadu laikā apmācot vairāk nekā sešdesmit dalībniekus un izveidojot augstākās izglītības kompetences centru ar mērķi sekmēt inovāciju ieviešanu izglītībā un starptautiskās pieredzes pārnesi.

11. novembrī sertifikātus par veiksmīgu mācību programmas pabeigšanu saņēma pirmie 17 dalībnieki, kuri veidoja pilota grupu un mācības uzsāka šā gada martā. Viņu vidū bija trīs RSU pārstāvji - Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes prodekāne Daiga Behmane, Zinātnes departamenta direktore Liene Ņikitina-Zaķe un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) direktore Ieva Šlēziņa. Mācību programma paredz dalību starptautiskos vebināros, piekļuvi MIT Horizon satura bibliotēkai un J-WEL materiālu bibliotēkai, mācības EdX tiešsaistes kursos un dalību starptautiskās MIT J-WEL centra darbnīcās par izglītības un digitalizācijas vadību.

Latvijā tiek veidota MIT Lab – platforma inovācijām augstākajā izglītībā. Laboratorijas galvenie virzieni tuvāko gadu laikā paredz pētīt, pilotēt un ieviest idejas mācīšanas procesu izcilības nodrošināšanā.

Tā būs vide, kurā līdzdarbosies akadēmiskais personāls, uzņēmējdarbības pārstāvji, izglītības politikas veidotāji, lai attīstītu jaunas un modernas izglītības programmas. Viens no svarīgiem uzdevumiem, ir ieviest simulācijas, kā promocijas darba tēmu doktorantiem. Tas attīstītu uz simulācijām balstītu izglītību, ieviestu arvien jaunas inovācijas simulāciju procesā un vairotu izpratni par simulāciju vietu augsta līmeņa studiju programmās.  

Sadarbības ietvaros 10. novembrī MITC Tetereva auditorijā notika MIT docētāju dr. Andžali Sastri (Anjali Sastry) un profesora Džona Brisona (John Brisson) vieslekcija par neveiksmju paredzēšanas nozīmi inovāciju un izglītības procesu vadībā (The Importance of Failing Smart for Innovation).

Dr. Sastri vieslekcija bija veltīta iespējamo kļūdu un neveiksmju analīzei inovāciju laikā. Neveiksmes ir šā procesa neatņemama daļa, un tās nepieciešams prognozēt jau savlaicīgi, skaidroja doktore, J-WEL fakultātes vadītāja un asociētā dekāne (Associate Dean for Open Learning). Viņas darba pieredze un pētījumu tēmas ir izglītības inovācijas, un to pielietošanas iespējas gan akadēmiskajā, gan valsts pārvaldes un uzņēmējdarbības vidēs. Doktore ir daudzu zinātnisku publikāciju autore un aktīvi darbojas dažādās sabiedriskās organizācijās.

Par neveiksmju tēmu runāja arī profesors Brisons, kurš stāstīja, kā atšķirt procesu veicinošas un noderīgas neveiksmes no bīstamām un turpmākajā darbā nederīgām. Dž. Brisons ir profesors MIT mehāniskajā inženierijā (Mechanical Engineering) un J-WEL Augstākās izglītības padomnieku komitejas vadītājs (Higher Education Advisory Committee Chair). Profesora pētījumi saistīti ar jauniem atklājumiem inženierijā, piemēram, kriogēnajā inženierijā, termodinamikā un akustiskajā kompresijā kā ārstniecības veidā.

Docētāju vizīte notiek sadarbības programmas ietvaros, kuru Latvijā nodrošina un koordinē Rīgas Biznesa skola. Lielu ieguldījumu sadarbības īstenošanā ar MIT sniedz Izglītības un zinātnes ministrija. Mācību projekts tiek finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Latvija ir pirmā valsts mēroga MIT sadarbības partnere Eiropas reģionā.

Lekciju videoieraksts