Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Mārtiņš Malzubris palīdz ne tikai slimniekiem Latvijā, bet arī ievainotajiem Ukrainā
2022. gada 17. oktobrī Ordeņu kapituls par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku iecēla Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Ortopēdijas katedras pasniedzēju Mārtiņu Malzubri, kurš ir arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas Traumatoloģijas centra vadītājs un traumatologs ortopēds.
Valsts apbalvojums viņam piešķirts par izcilu darbu traumatoloģijā un rekonstruktīvajā ķirurģijā un pašaizliedzību, sniedzot palīdzību karā ievainotajiem Ukrainas karavīriem.
2022. gada 18. novembrī Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits pasniedza Triju Zvaigžņu ordeni RSU Ortopēdijas katedras pasniedzējam, traumatologam ortopēdam Mārtiņam Malzubrim (labajā pusē). Foto: Ilmārs Znotiņš (Valsts prezidenta kanceleja)
Kas jums savā darbā RSU un Traumatoloģijas centrā sagādā vislielāko prieku?
Atbilde ir diezgan vienkārša un, manuprāt, tāda pati kā lielākajai daļai mediķu – gandarījums par labi paveiktu darbu! Vai tas ir izveseļojies pacients, kurš atkal var staigāt un skriet bez sāpēm, vai arī students, kurš ir izpratis mācīto tēmu un varbūt pat izsaka vēlmi papildus apgūt zināšanas, veicot brīvprātīgo darbu un, iespējams, vēlāk kļūstot par kolēģi.
Valsts apbalvojums tiek piešķirts par īpašiem nopelniem. Par kuru no paveiktajiem darbiem jums ir vislielākais gandarījums?
Esmu dziļi pateicīgs par man un manam skolotājam dakterim Olafam Libermanim izrādīto pagodinājumu, ar Triju zvaigžņu ordeni novērtējot mūsu darbu. Tā kā mūsu lēmums doties uz Ukrainu bija gluži instinktīvs, kā medicīnas speciālista nepieciešamība rīkoties atbilstošā situācijā,
uztveru šo apbalvojumu kā avansu, kā priekšlaikus novērtējumu tām daudzajām lietām, kuras ir jāturpina darīt. Tas ir liels gods un liela atbildība.
Uzskatu, ka darbs ir tikai sācies un, ja Dievs dos, tad nopietnākie sasniegumi mums vēl tikai priekšā.
LTV raidījuma Aculiecinieks 26.03.2022. sižets par Latvijas ārstu Olafa Libermaņa un Mārtiņa Malzubra darbu Ukrainā
ReTV 15.03.2022. sižets Ārsti no Latvijas operē cietušos Ukrainā
Kam pašlaik jūsu darbā RSU un Traumatoloģijas centrā tiek veltīta vislielākā uzmanība vai visvairāk laika?
Darbs ir ļoti intensīvs. Esmu Traumatoloģijas centra 4. nodaļas, kas nodarbojas ar septisko un rekonstruktīvo ķirurģiju, vadītājs. Diezgan daudz laika pavadu operāciju zālē, jo mūsu ķirurgu komanda vēl turpina attīstīties, augt. Esmu ļoti pateicīgs saviem kolēģiem par iespēju būt visiem vienā komandā: nodaļas personālam – māsām, māsas palīgiem, sanitāriem, traumatologiem ortopēdiem, infektoloģei Dacei Vīgantei – un piesaistītajiem slimnīcas speciālistiem.
Nodaļas darba specifika ir tā, ka mēs būtībā ārstējam komplikāciju pacientus. Tā ir ļoti smaga pacientu grupa – tie, kuri slimojuši ilgstoši, kuriem ir vairākas blakus saslimšanas. Katrs gadījums ir pilnīgi atšķirīgs, tāpēc, tikai visiem kolēģiem sadarbojoties, ir iespējams labs rezultāts. Tas ir laikietilpīgi, bet absolūti nepieciešami!
Nedaudz žēl, ka salīdzinoši daudz laika un enerģijas tērējam ar medicīnu tieši nesaistītām lietām – risinot pacientu stacionēšanas jautājumus nodaļas pārslodzes dēļ, pacientu sociālās problēmas, atsevišķu resursu trūkuma jautājumus. Tās ir tādas, gribētos teikt, medicīnas nabadzības, resursu trūkuma risināšanas problēmas.
Darbs RSU Ortopēdijas katedrā ir interesants un noteikti nepieciešams, jo zināšanu nodošana tālāk topošajiem speciālistiem ir dabisks ārsta pēctecības process. Vadu nodarbības par muskuloskeletālās infekcijas tēmu studentiem traumatoloģijas ortopēdijas ciklā.
Noslogotības dēļ man nav daudz nodarbību, bet tās man sagādā prieku, jo reizēm studenti ar savu entuziasmu pat vairāk uzlādē, nevis nogurdina.
2023. gada pavasarī notiks RSU Zinātnes nedēļa, kurā plānoti dažādi pasākumi un vairākas starptautiskās konferences, kas veltītas medicīnai, kā arī veselības un sociālajām zinātnēm. Vai un kā plānojat tajā piedalīties?
RSU Zinātnes nedēļa ir ļoti vērienīgs zinātnisko aktivitāšu atskaites pasākums. Jā, noteikti tajā piedalīšos, stāstot par sava promocijas darba tēmu. Mana darba vadītājs ir RSU asoc. prof. Pēteris Studers, kurš ir ļoti labs kolēģis un vēl labāks skolotājs zinātnes lietās. Kaut arī noteikti neesmu viņa labākais skolnieks, centīšos viņu nepievilt.
Kas ikvienam Latvijas iedzīvotājam būtu jāņem vērā, lai nākotnē mūsu valsts būtu sakārtota labklājības zeme?
Vai jūs domājat – kas ir Latvijas laimes recepte? Manuprāt, par to diezgan precīzi savulaik ir teicis dzejnieks Imants Ziedonis. Īstās receptes nav, ir tikai daudzas mazas receptītes –
dari savu darbu pēc labākās sirdsapziņas, nedari citam to, ko negribi saņemt pats, neskaud, palīdzi tiem, kuriem vajadzīgs, nebaidies, vairāk radi, nevis patērē…
Domāju, ka šīs un citas ir lietas, kas mums jāsajūt ar sirdi un jāīsteno ar rokām un galvu.
Kas jums šajā sarežģītajā laikā dod spēku un enerģiju?
Ģimene!Ļoti vienkārši. Pārējais ir tikai bonuss.
Drīz vien būs Ziemassvētki un sāksies jauns gads. Ko jūs novēlat RSU saimei, sagaidot 2023. gadu?
Novēlu ikvienam atrast vai saglabāt savu miera ostu, savu spēka avotu, savu oāzi, kurā no darba var atgriezties, atpūsties, lai pēc tam ar prieku un enerģiju var turpināt darbu pretī jauniem, kopīgiem sasniegumiem!