Zinātnes nedēļa 2023: izkāp no komforta zonas un atklāj neizzināto
Valtirs Stefansons-Tors (Valtýr Stefánsson Thors) ir Islandes vadošais bērnu infektologs un strādā Reikjavīkas bērnu slimnīcā, kā arī ir Islandes Universitātes docents. Viņš uzstāsies ar vienu no galvenajām runām RSU Zinātnes nedēļā konferences Knowledge for Use in Practice, kas notiks no 29. līdz 31. martam, infekcijas slimību, imunitātes un alergoloģijas sekcijā.
Par ko runāsiet konferencē Knowledge for Use in Practice?
Mana prezentācija būs veltīta bērnu vakcinācijai pret gripu. Aplūkošu šādus jautājumus: bērnu gripas slogs gan attiecībā uz faktisko saslimšanu, gan antibiotiku sekundāro lietošanu, gan hospitalizāciju, kā arī gripas epidēmijas ietekme uz sabiedrību. Vēlos sniegt priekšstatu par to, kā iespējams izvērtēt gripas ietekmi uz sabiedrību, tostarp izmaksas.
Izmaksas bieži vien ir galvenais faktors, pieņemot lēmumu par vakcinācijas stratēģiju valstī. Ceru, ka man izdosies sniegt informāciju par to, kā iestādes, valdība un veselības aprūpes politikas lēmēji var izmantot šos datus, lai lemtu par bērnu vakcinācijas lietderību.
Es stāstīšu par potenciālajiem ieguvumiem no vakcinācijas pret gripu un to, kurās vecuma kategorijās vakcinācija varētu sniegt vislielāko efektu.
Ar kādiem izaicinājumiem esat saskāries vai saskaraties pašlaik, ņemot vērā lielo uzmanību, kas pēdējos gados pievērsta vakcinācijas jautājumiem?
Sabiedrības viedoklis par vakcināciju Islandē kopumā ir ļoti pozitīvs, un pret vakcināciju vērstā kustība ir neliela. Acīmredzot arī Islandē, tāpat kā citās valstīs, ir grupas, kas strikti iebilst pret vakcināciju, īpaši bērnu vakcināciju. Covid-19 laikā šīs grupas kļuva skaļākas, bet kopumā mēs neesam saskārušies ar lielām grūtībām, pierunājot vakcinēt bērnus.
Manuprāt, tas ir tāpēc, ka mēs par šo jautājumu runājam atklāti, pieņemam pārredzamus lēmumus, kā arī izskaidrojam aktuālās zinātniskās atziņas šajā jomā.
Kā vēlaties izmantot platformu, kas jums tiek sniegta kā galvenajam runātājam?
Necentīšos nevienu pārliecināt par vakcinācijas priekšrocībām. Manuprāt, pārliecinošie pierādījumi visā pasaulē runā paši par sevi. Mans uzdevums, drīzāk, ir sniegt pierādījumus gan par gripas radīto slogu, gan par vakcīnu efektivitāti. Runāšu par vakcīnām pret gripu, kas nekādā ziņā nav nevainojamas. Analizēšu to, kādu ieguvumu tās varētu sniegt galvenokārt bērniem, bet, iespējams, arī visai sabiedrībai kopumā. Tāpat pievērsīšos tam, kā iespējams novērtēt šo slogu, lai nebūtu jātērē miljoniem eiro klīniskajiem pētījumiem.
Vai varat pastāstīt par sadarbību ar pētniekiem no Latvijas? Kā nokļuvāt līdz RSU Zinātnes nedēļai?
Asgeiram Haraldsonam (Ásgeir Haraldsson), kurš ir pediatrijas profesors, un man jau iepriekš izveidojušās ļoti labas attiecības ar kolēģiem no Rīgas. Pirms dažiem gadiem mēs šeit bijām uzaicināti uz konferenci. Islandē organizējam trīs dienu starptautiskos kursus par bērnu infekcijas slimībām, kuros uzstājas lektori no lielākajām Eiropas universitātēm. Gandrīz katru gadu, kad organizējām šos kursus, pie mums ir viesojušies pārstāvji arī no Latvijas. Mēs patiešām augstu vērtējam draudzību, kas mums izveidojusies.
Kāda, jūsuprāt, ir atšķirība starp klātienes un tiešsaistes konferenci?
Nevēlos pārvērtēt klātienes pasākuma nozīmību, taču hibrīdais formāts, kad dalībnieki var pieteikties un sekot līdzi sarunām tiešsaistē, sniedz lielisku iespēju piedalīties un iegūt svarīgu informāciju tiem cilvēkiem, kuri nevar apmeklēt pasākumu klātienē, tai skaitā no valstīm ar ierobežotiem resursiem. Tomēr tikšanās klātienē un neformālās diskusijas, nenoliedzami, ir ļoti nozīmīgas.
Draudzīgas attiecības un idejas rodas klātienē. Tāpat tiek veidoti sadarbības tīkli. Tas ir ļoti svarīgi tādai mazai valstij kā Islande.
Vai jums jau ir plāns, ko vēlaties dzirdēt konferencē, vai arī atbrauksiet un tad jau redzēs?
Abējādi! Mana galva vienmēr ir ideju pilna. Esmu jau ieplānojis turpmākos piecus klīniskos pētījumus. Esmu ļoti atvērts sadarbībai, un man patīk komunicēt ar cilvēkiem un noskaidrot, vai varam sadarboties. Uzskatu, ka jābūt atklātam. Daži mēdz spēlēt pokeru ar savām idejām, neatklājot savas kārtis, bet es vienmēr esmu atklāts un dalos ar tām. Tas nekas, ja kāds nozog manu ideju, ja par šo tēmu vēlāk tiek veikts pētījums. Uz Rīgu dodos ar atvērtu prātu un ceru iepazīt jaunus cilvēkus.
Vai konferencē jūs interesē kāda konkrēta tēma?
Pēdējo gadu laikā
esmu iemācījies novērtēt prezentācijas par tēmām, kas man ir svešas. Tās bieži vien atver acis un var mainīt domāšanas veidu.
Esmu pārliecināts, ka būs daudz aizraujošu lekciju.