EIT Health “Veselības aprūpes rīta sarunu” uzmanības centrā medicīnas speciālistu apmācība viedai veselības aprūpes praksei
14. jūnijā notika EIT Health "Veselības aprūpes rīta sarunu" cikla 2023. gada pirmais pasākums. Šīs sarunas tēma bija medicīnas speciālistu apmācība viedai veselības aprūpes praksei.
Sarunas sākās ar Oulu Universitātes pētnieces Paulas Veikolainenas (Paula Veikkolainen), Istekki (informācijas, veselības un labsajūtas tehnoloģiju ekspertu organizācija) attīstības vadītājas Paulīnas Hurkasas (Pauliina Hyrkäs) un Riga TechGirls līdzdibinātāja Paula Siliņa prezentācijām, kurās eksperti dalījās ar Somijas un Latvijas pieredzi medicīnas speciālistu sagatavošanā viedai veselības aprūpes praksei.
2023. gada 14. jūnijā notika EIT Health "Veselības aprūpes rīta sarunu" cikla 2023. gada pirmais pasākums. Sarunas tēma bija medicīnas speciālistu apmācība viedai veselības aprūpes praksei
Pēc prezentācijām sekoja moderēta diskusija par Latvijas veselības aprūpes iestāžu ikdienas pieredzi. Diskusijā Paulam Siliņam pievienojās Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (RSU) simulāciju instruktors Aleksandrs Oborins un Nacionālā rehabilitācijas centra Vaivari funkcionālo speciālistu vadītāja Zoja Osipova.
Īsi iepazīstinot ar Somijas veselības aprūpes sistēmu un Somijas MEDigi projektu (2018–2021), Paula Veikolainena sniedza ieskatu pētījumā par e-veselības kompetences veidošanu topošajiem ārstiem un māsām, raksturojot topošo profesionāļu attieksmi pret digitālizāciju veselības aprūpē.
Paulīna Hurkasa iepazīstināja klausītājus ar Somijas pieredzi veselības aprūpes speciālistu iesaistīšanā inovāciju aktivitātēs. Lai gan tiek sagaidīts, ka veselības aprūpes organizācijas izmantos progresīvas tehnoloģijas un inovācijas, sarežģītais konteksts un tradicionālās veselības aprūpes struktūras, tostarp hierarhija un birokrātija, var kavēt informācijas plūsmu, elastīgu attīstību un sadarbību starp dažādiem veselības aprūpes dalībniekiem. Paulīna Hurkasa norādīja uz faktoriem, kas veicina inovācijas aktivitātes valsts universitātes slimnīcās, piemēram, vienota prakse, atbilstošas pilnvaras, atbalstoša kultūra un zināšanas inovāciju vadībā.
Pauls Siliņš dalījās Riga TechGirls pieredzē, organizējot izglītības programmu Cilvēcīgi par tehnoloģijām veselības aprūpes speciālistiem. Programmas galvenais mērķis bija iemācīt tās dalībniekiem dažādas tehnoloģiju izmantošanas iespējas medicīnas jomā.
Pandēmija skaidri atklāja, ka veselības aprūpes speciālistiem trūkst tehnoloģiju prasmes. Tehnoloģiju un digitālo prasmju apgūšana var būtiski uzlabot pakalpojumu sniegšanas kvalitāti, tehnoloģisku risinājumu ieviešanu uz pacientu vērstai aprūpei un palielināt veselības aprūpes speciālistu darba organizācijas līdzsvaru. Tomēr šīs digitālās prasmes un jauno tehnoloģiju apguve būtu jāveic pakāpeniski, veidojot arī vienotāku valsts attīstības stratēģiju un atbalstošu ekosistēmu.
EIT Health “Veselības aprūpes rīta sarunu” mērķis ir apvienot reģionālos nozares līderus, lai palīdzētu kartēt veselības aprūpes digitālo risinājumu labāko praksi un kopīgos izaicinājumus. Latvijā notiekošo sarunu primārā auditorija ir slimnīcu augstākā līmeņa vadītāji un medicīnas personāls.
Kopš 2020. gada sarunu sēriju organizē Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes zināšanu un inovāciju kopienas (EIT Health) pārstāvniecība Latvijā, kuras darbu koordinē RSU Starptautisko sakaru departaments.