Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem
Tradicionālie pasākumi

Šogad Eiropas Zinātnieku nakts Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisināsies Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (Anniņmuižas bulvārī 26a) piektdien, 29. septembrī, no plkst. 18.00 līdz 22.00.

Pasākuma apmeklētāji varēs plombēt zobus, izmēģināt ķirurģisko šūšanu, laparoskopiju un dažādus simulatorus, kurus apmācībās izmanto topošie mediķi. Uzzināsiet par ārstniecības augu izmantošanu dzemdībās un to, kāda saistība mākslīgajam intelektam un viedajam tekstilam ar veselības monitorēšanu. Būs vēl daudz citu aizraujošu aktivitāšu.

rsu_zinatnieku_nakts02.jpg

Jau 17. reizi Eiropas Zinātnieku nakts apmeklētājiem sniedz iespēju viesoties Latvijas augstskolās, zinātniskajos institūtos, pētnieciskajos centros un laboratorijās, iesaistīties eksperimentos, radošās darbnīcās, klausīties lekcijas un diskutēt ar zinātniekiem. 

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā apmeklētāji aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs, kuras piedāvās RSU studenti, zinātnieki un mācībspēki.

  • Vai ārstniecības augus un graudus var izmantot dzemdībās? Latviešu tautas ticējumos ir minēti vairāki augi, kuri palīdz dzemdībām noritēt sekmīgi, kā arī veicina dzemdību sākšanos. Vai tējas atvieglo dzemdību procesu? Vai tēju izmantošanai ir zinātnisks pamatojums? Saņemsiet atbildes uz šiem jautājumiem un varēsiet nogaršot dažādas tējas, kā arī uzminēt, no kādiem ārstniecības augiem tās ir gatavotas. Tāpat būs iespēja noteikt dažādus graudus, kuri kādreiz tika izmantoti dzemdību procesā.
  • Video un viktorīna par dzemdībām. Vai filmās atainotās dzemdības notiek tāpat kā dzīvē? Pēc video noskatīšanās varēsiet atbildēt uz šo un citiem jautājumiem un labāk iepazīt dzemdību procesu.
  • Pirmā palīdzība – cietušais bezsamaņā. Uzzināsiet un iemācīsieties, kā glābt cietušo, kurš ir bezsamaņā, un izmantot automātisko ārējo defibrilatoru.
  • Ķirurģiskā mezglošana. Vai ir iespējams sasiet ciešu mezglu ar vienu roku neskatoties un ātrāk nekā vienā sekundē? Varēsiet izmēģināt roku veiklību un iepazīt ķirurga darba ikdienu.
  • Cik tīras ir tavas rokas? Būs iespēja iemācīties mazgāt rokas, kā to dara ķirurgi, un ieskatīties operāciju zālē.
  • Laparoskopiskā ķirurģija. Izpētīsim laparoskopiskās ķirurģijas iespējas un izmēģināsim, kā to praktiski veikt.
  • Kas ir imersīvā vide? Vai varam, izmantojot vienu pogu, teleportēties uz jebkuru vidi? Jums būs iespēja to izmēģināt.
  • Ieelpa un izelpa reanimatoloģijā. Izpētīsim, kā anesteziologi reanimatologi nodrošina pacienta elpceļu caurlaidību.
  • Mana veselība un tehnoloģijas. Aplūkosim, kādas tehnoloģijas būs nākotnes veselības aprūpē un kādas jaunākās tehnoloģijas veselības aprūpē jau ir tagad. Izzināsim par tādu inovāciju nozīmi kā telemedicīna un veselības monitorēšanas sensori. Uzzināsiet, kā integrēt tehnoloģijas ilgtspējīgā dzīvesveidā. Pasākuma laikā tiks organizētas darbnīcas, kurās dalībnieki varēs sarunāties ar mākslīgo intelektu par veselību. Būs iespēja iepazīties ar jaunākajām digitālajām inovācijām, piemēram, viedā tekstila apģērbu un viedtālruņa sniegtajām iespējām veselības un kustību monitorēšanā.
  • Iepazīsti zobārsta profesiju! Varēsiet izmēģināt zobu plombēšanu.

rsu_zinatnieku_nakts.jpg

  • Kā atpazīt vēzi? Darbnīcā bērni līdz 7 gadu vecumam varēs izkrāsot attēlus, savukārt bērni no 7 līdz 13 gadiem – piedalīties spēlē Kur paslēpies audzējs?. Spēles sākumā bērni tiks iepazīstināti ar to, kas ir audzējs un kas ietekmē tā attīstību. Savukārt pusaudžiem un jauniešiem būs iespēja piedalīties spēlē Klīniskais gadījums – ceļš līdz diagnozei, kur uzzinās, kas notiek ar cilvēku, kad viņam ir vēzis, – kā var izmainīties enerģijas patēriņš, kā mainās svars, garša un pašsajūta. Uzzināsiet, kā uztura speciālists novērtē onkoloģijas pacientu, izmantojot malnutrīcijas skrīningu, ķermeņa masas indeksu un citus parametrus.
  • Droša pārtika uzturā. Izglītojoša aktivitāte par pārtikas produktu iepakojumiem, derīguma termiņu, piesārņojumu un pārtikas veselīgu izvēli.

RSU Zinātnieku nakts aktivitātes organizē RSU Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts, un tajā piedalās Zinātnes departamenta, Sporta un uztura katedras, Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras, Zobārstniecības fakultātes un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra pārstāvji.

Missing content item.