EIT Health Veselības aprūpes rīta sarunu uzmanības centrā – inovācijas kā ilgmūžības dzinējspēks
Sadarbībā ar Apvienoto Arābu Emirātu vēstniecību Latvijā 21. septembrī notika EIT Health Veselības aprūpes rīta sarunu cikla šāgada otrais pasākums. Šīs sarunas temats bija inovācijas kā ilgmūžības dzinējspēks.
Veselības aprūpes sistēmas pārslodze, mirstība no slimībām, kuras būtu iespējams novērst, un citi izaicinājumi liecina, ka esošais veselības aprūpes modelis nav ilgtspējīgs. Domājot par risinājumiem, eksperti ir vienisprātis, ka nākotnes medicīna ir personalizēta un preventīva. Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) Latvijas centra organizētajā diskusijā iesaistītie eksperti uzsvēra: lai iedzīvinātu šīs izmaiņas nepieciešams veicināt veselības nozares profesionāļu un pašas sabiedrības iesaisti.
“Latvijā veselības uzturēšanas jautājumi ir īpaši aktuāli, jo mūsu valsts veselības rādītāji bieži vien ir satraucoši, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm,” akcentēja RSU Starptautisko sakaru departamenta direktore un EIT Health Latvija centra vadītāja Baiba Pētersone. “Viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem ir identificēt un ieviest jaunus modeļus, kas palīdz sabiedrībai pārorientēties no ārstēšanas uz profilaksi, un rezultātā sasniegt ilgmūžību, kas nenozīmē tikai vairāku gadu pievienošanu cilvēka mūžam, bet papildu gadus, kuros cilvēki aktīvi izbauda dzīvi un ir ar labu veselību.”
Pure Health datu pārvaldības biroja izpilddirektora Rizvana Tufaila (Rizwan Tufail) prezentācija
Mērķis – sasniegt cilvēkus pirms nepieciešami ārstnieciski risinājumi
Pasākuma laikā Latvijas vietējiem veselības nozares inovatoriem bija iespēja iepazīties ar AAE lielākā integrētā veselības aprūpes tīkla Pure Health pieeju ilgmūžības zinātnes attīstībai un veselības aprūpes sistēmas pārmaiņām ar inovāciju palīdzību. AAE uzņēmums sev uzstādījis ambiciozu mērķi: līdz 2071. gadam palielināt iedzīvotāju dzīves ilgumu līdz 101 gadam, turklāt nodrošināt, ka 94 no tiem tiek pavadīti ar labu veselību, pastāstīja Pure Health datu pārvaldības biroja izpilddirektors Rizvans Tufails (Rizwan Tufail).
Atsaucoties uz teicienu, ka vajadzīgs vesels ciems, lai izaudzinātu bērnu, Tufails norādīja, ka izmaiņas iespējams nodrošināt tikai domājot par veselības aprūpes ekosistēmu kompleksi. Nepieciešams strādāt gan medicīnas nozares politikas, gan preventīvās un konvencionālās medicīnas līmenī, gan pievēršot uzmanību tādiem faktoriem kā sabiedrības uzvedība un vide, kas būtiski ietekmē veselības kvalitāti. Lai paildzinātu veselības pilnos gadus, mums jādomā par to, kā varam mainīt cilvēku paradumus pirms viņiem nepieciešama ārstnieciska palīdzība slimnīcās, un to iespējams paveikt sniedzot norādījumus par veselības uzturēšanas un uzlabošanas aspektiem, kuri mums jau ir zināmi, pauda Tufails.
AAE vēlas kļūt par testa laukumu dažādām veselības nozares inovācijām, kas sniedz iespēju uzlabot dzīves ilgumu, un ir ieinteresēti sadarbības iespējās ar Latvijas veselības nozares inovatoriem, pasākumā uzsvēra AAE vēstniece Latvijā Hanana Halfana Obaida Al Madani Al Alīli (Hanan Khalfan Obaid Al Alili).
Būtiska veselības aprūpes darbinieku un pacientu iesaiste un uzticība
Latvijā top dažādas inovācijas, kas varētu palīdzēt preventīvās veselības jomā un sniegt ieguldījumu veselības aprūpes sistēmas atslogošanā, mazinot hronisko saslimstību skaitu, kā arī palīdzot pacientiem un ārstiem laicīgi uzzināt par potenciālajiem veselības riskiem. Uz diskusiju aicinātie Latvijas veselības jomas inovatori uzsvēra: jaunie risinājumi pie mediķiem un patērētājiem nonāk lēni, un nepieciešams domāt par veselības pratības veicināšanu.
Esošais spiediens uz veselības aprūpes sistēmu ir milzīgs un to nevar atrisināt bez tehnoloģiju iesaistes, pauda UPOlife dibinātājs Normunds Daudišs, kura uzņēmums strādā pie agrīnās diagnostikas risinājumiem. Speciālistu noslogojuma dēļ mums jāmeklē pašdiagnostikas risinājumi, kurus var izmantot pacienti, uzskata uzņēmējs, atzīmējot, ka ārsti ir atvērti sadarbībai, bet noslogoti, un inovāciju ieviešanai būtu jānotiek ar valsts iesaisti.
Tam, ka digitālajiem rīkiem un aplikācijām ir liels potenciāls ģimenes ārstu praksēs, piekrita arī Nutrameg līdzdibinātāja Elīna Balode, kuras uzņēmums lietotājiem piedāvā tehnoloģiju svara kontrolei un fitnesam. Viņa uzsvēra, ka saukļi par to, ka mainot paradumus dzīvosi ilgāk un labāk, uz lietotājiem iedarbojas tikai vēlāk, bet cilvēki vēlas savā dzīvē redzēt ātrus rezultātus, piemēram, svara samazināšanos.
Diskusijas laikā tika daudz runāts par to, cik būtiska preventīvās veselības jomā ir tieši personalizēta pieeja, jo tieši tā arī nodrošina lielāku pacientu iesaisti. Šo kā būtisku medicīnas inovāciju attīstības aspektu iezīmēja arī uzņēmuma Longenesis līdzdibinātājs un izpilddirektors Emīls Sjundjukovs. Tāpat būtiski strādāt pie sabiedrības izglītošanas. Probiotisko dzērienu uzņēmuma Fermentful līdzdibinātāja Anda Penka norādīja, ka cilvēki jau pašlaik ir ieinteresēti savas veselības un labsajūtas uzlabošanā. “Mēs gribam būt veselīgāki,” uzsvēra uzņēmēja.
Emīla Sjundjukova (Longenesis) moderētā diskusija ar Elīnu Balodi (Nutrameg), Natāliju Jermolajevu (Correcty), Normundu Daudišu (UPOlife), Lindu Lanceri (ARehab, Virtual-Gym), Andu Penku (Fermentful)
EIT Health Veselības aprūpes rīta sarunu mērķis ir apvienot reģionālos nozares līderus, lai palīdzētu kartēt veselības aprūpes digitālo risinājumu labāko praksi un kopīgos izaicinājumus. Latvijā notiekošo sarunu primārā auditorija ir slimnīcu augstākā līmeņa vadītāji un veselības aprūpes personāls.
Kopš 2020. gada sarunu sēriju organizē Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes zināšanu un inovāciju kopienas (EIT Health) pārstāvniecība Latvijā, kuras darbu koordinē Rīgas Stradiņa universitātes Starptautisko sakaru departaments.