RSU un BSC parakstītais sadarbības līgums veicinās sociālo zinātņu attīstību un starpdisciplinaritāti
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un zinātniskais institūts Baltic Studies Centre (Baltijas studiju centrs, BSC) ir parakstījuši konsorcija līgumu, lai, apvienojot pieredzi un resursus, sniegtu kopēju ieguldījumu sociālo zinātņu attīstībā, zinātnē balstītās inovācijās un zinātnes komunikācijā. Sarunājamies ar RSU tenūrprofesoru Miķeli Grīviņu (attēlā), kurš raksturo abu partneru iespējas un pieredzi, sadarbības nozīmi un tās vēlamo ietekmi uz sabiedrību.
Kā jūs raksturotu līguma nozīmi?
Līgums paver plašas iespējas sadarbībai. Tagad tā ir balstīta ne tikai uz abpusēju ieinteresētību, bet arī juridisku dokumentu, kas definē RSU un BSC kopīgi izveidotā konsorcija būtību un pārvaldību, kā arī abu iesaistīto pušu tiesības un pienākumus
Juridisks dokuments noteikti atvieglo sadarbību, tomēr visa pamatā ir kopējas vēlmes un mērķi. Ko vēlaties panākt?
Baltijas studiju centrā esmu strādājis iepriekš, un mēs bijām ļoti sekmīgi, piesaistot Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis finansējumu.
Vienlaikus kā nelielam privātam bezpeļņas pētījumu institūtam BSC ir ierobežota kapacitāte veikt administratīvos darbus. Tāpat institūtam nav nepieciešamās akadēmiskās un pētījumiem piemērotās infrastruktūras. Savukārt RSU ir gan administratīvā kapacitāte, gan infrastruktūra. Tā kā RSU meklē dažādas formas, kā piesaistīt Eiropas finansējumu pētījumiem, un BSC ir pieredze un panākumi gan Apvāršņa, gan citu programmu īstenošanā, kopīgi varam sekmīgi startēt dažādos finansējuma piesaistes konkursos.
Vai ir jau kādi konkrēti plāni?
Ne tikai plāni, ir jau sākti darbi. Es pats kā tenūrprofesors RSU strādāju pusgadu. Tātad man ir pieredze gan darbā BSC, gan RSU. Lai izmēģinātu kopējās spējas, mēs esam iesnieguši vairākus sākotnēji nelielus kopīgus projektus, kas ir sava veida ieskrējiens jau lielāku projektu sagatavošanai.
Pašlaik strādājam pie Apvāršņa projekta, kuram iesniegšanas laiks ir 2024. gada februāris.
Mūsu mērķis ir gana ambiciozs un vēl nebijis – vadīt konsorciju, kas koordinētu darbu visā Eiropā, un Latvija būtu vadošā partnere. RSU ir administratīvā kapacitāte, kā arī pieredze un infrastruktūra, lai to paveiktu. BSC ir pieredze ar darba paku vadīšanu un Eiropas finansējuma sekmīgu apgūšanu.
Vēl viens kopīgs uzdevums būs starptautiskas konferences rīkošana RSU.
Šī konference būs veltīta manis pārstāvētajai nozarei – agropārtikai un veselībai. Jāatzīst, ka bija daudz pilsētu, kas gribēja šo konferenci noorganizēt. Kopējā konferences tēma būs, kā cilvēku ēšanas paradumi maina vidi un mūsu veselību. Man nav šaubu, ka RSU arī viena to varētu noorganizēt, tomēr sadarbībā mēs varam vairāk. Konferencei ir arī pragmatiska nozīme. Tā ir iespēja dibināt jaunus kontaktus šajā nozarē un parādīt starptautiskajiem partneriem mūsu sasniegumus. Parādīt, ka Latvijā ir kompetentu šīs jomas pētnieku korpuss un mēs esam uzticami kā partneri.
Jau oktobrī notiks pirmie pasākumi. Kādi?
Viena no manām ambīcijām ir kopīgi organizēt pēc iespējas vairāk dažādu starptautisko pasākumu, kas būs arī laba skola kopīgam darbam.
16. un 17. oktobrī organizējam scenāriju darbsemināru. Mana pārliecība ir, ka šādam pasākumam jābūt starptautiskam un jānotiek RSU. BSC parādīs sevi kā spēcīgu partneri, kas akadēmiskajā vidē ir dziļi iesakņots, savukārt RSU studentiem un doktorantiem tas dos iespēju mācīties pilnīgi jaunu metodi. Turklāt seminārā varēs piedalīties ikviens interesents.
Ko būs iespēja apgūt?
Mūsu strauji mainīgajā realitātē dažkārt, kad pētījumu rezultāti kļūst zināmi, tie jau ir novecojuši. Krīzes nāk cita pēc citas, un mēs nevaram prognozēt, cik nozīmīgi pēc trim gadiem būs šodien uzsāktā pētījuma rezultāti.
Jaunā scenārija metode, kuru seminārā būs iespēja apgūt, paredz, ka pielāgojam pētījumu jau konkrētai nākotnes situācijai un prognozētām krīzēm.
Pētījums palīdzētu risināt nākotnes problēmas, kas būs, bet kuras tagad vēl precīzi nezinām. Tas padara pētījumus izmantojamākus, neraugoties uz to, kādas krīzes būs nākotnē.
RSU un BSC kopīgi izveidotais konsorcijs paver plašas sadarbības iespējas, kurā katrs dalībnieks iegulda savu pētniecības pieredzi un resursus. Tas būs labs izrāviens gan abiem partneriem, gan Latvijas pētniecībai kopumā.