Pārlekt uz galveno saturu
Bibliotēka
Konferences, semināri

12.–14. jūnijā RSU bibliotēkas darbinieki organizēja un kopā ar 270 citiem bibliotēku un informācijas speciālistiem no 28 valstīm piedalījās Eiropas Veselības informācijas un bibliotēku asociācijas (EAHIL) hibrīdkonferencē. Tās tēma bija Mazs solis un milzīgs lēciens: pārorientēšanās jaunai videi.

Pirms konferences, 10. un 11. jūnijā, RSU Farmācijas studiju un pētniecības centrā notika gan EAHIL valdes, gan EAHIL padomes tikšanās, kā arī vairāki tālākizglītības kursi. EAHIL padomē Latviju pārstāv RSU bibliotēkas galvenā bibliotekāre Elīna Veļa. Padomes tikšanās laikā tika diskutēts par to, kā EAHIL var būt noderīgs partnerību un semināru veidošanā, kā padarīt biedrības darbu redzamāku.

Nedēļas vidū, 12. jūnijā, notika konferences atklāšana Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), paralēli nodrošinot arī tiešraidi konferences platformā. Atklāšanas uzrunas teica EAHIL prezidente Lota Haglunde (Lotta Halgund), RSU zinātņu prorektore PhD Agrita Kiopa un LNB Kompetenču attīstības centra vadītāja Agnese Pašāne. Kā konferences galvenie runātāji uzstājās Kristīne Pabērza-Ramiresa (Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija) ar prezentāciju Community-centred impact planning and evaluation for health information libraries atklāšanas ceremonijā un 14. jūnijā konferences noslēgumā – Andrea Alesandro Gasparini (Andrea Alessandro Gasparini, Oslo Universitātes bibliotēkas vecākais bibliotekārs un pētnieks) ar prezentāciju The endeavour of using AI in research libraries – a designerly perspective.

Konferences laikā līdztekus konferences programmai notika gan tālākizglītības kursi, gan darbnīcas un stendu referāti. Visas trīs konferences dienas tika pavadītas ļoti darbīgi vairākās paralēlās sesijās. Aktuāls temats bija mākslīgā intelekta rīki un to sniegtās iespējas, kā arī bibliotēkas un informācijas speciālistu bažas par pētījumu autentiskumu un intelektuālā īpašuma tiesību ievērošanu.

Vairāki referāti un darbnīcas bija veltītas sistemātiskās meklēšanas efektivitātei un kvalitātes uzlabošanai dažādās datubāzēs, tika ziņots arī par pētījumu rezultātiem par bibliotēkām kā attīstības un pārmaiņu aģentiem, koncentrējoties uz stratēģisko pārvaldību, tehnoloģiju integrāciju un bibliotēku ietekmi akadēmiskajā un pētniecības vidē. Konferences runātāji šogad fokusējās gan uz bibliotēkzinātnes pamataspektiem, gan uz inovatīvām pieejām veselības informācijas pārvaldībai un izplatīšanai digitālajā laikmetā.

Paralēli bija iespēja arī tikties ar lielākajiem izdevējiem, datubāzu veidotājiem un uzturētājiem. Volterss Kluvers (Wolters Kluwer) demonstrēja savu apņemšanos uzlabot zināšanas un profesionālo praksi medicīnas nozarē ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem, savukārt EBSCO priekšplānā izvirzīja savu plašo pieredzi pētījumu datubāzēs un informācijas pakalpojumos, uzsverot piekļuvi augstas kvalitātes akadēmiskiem resursiem. Elsevier globālā ietekme zinātnes un veselības informācijas jomā apvienojumā ar novatorisko medicīniskās izglītības platformu AMBOSS piedāvāja apmeklētājiem vērtīgus resursus un rīkus gan akadēmiskajai, gan profesionālajai izaugsmei. Papildus konferences atbalstītāju izstādē piedalījās Thieme, Karger, Clarivate, Springer Nature, Sage Publications, Covidence, Cochrane, Technology from Sage, BMJ, TDNet, Accucoms, MA Healthcare, Oxford University Press, JAMA, MDPI, CABI, Taylor & Francis, Bentham Science un OCLC.

Konferenci Rīgā organizēja Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēka, kas ir galvenā medicīnas un veselības zinātņu nozares bibliotēka valstī, kā arī nodrošina Latvijas veselības aprūpes iestāžu bibliotēkām metodisko palīdzību un atbalstu.

Aicinām ikvienu medicīnas nozares bibliotekāru un informācijas speciālistu kļūt par EAHIL biedru un pievienoties šīs organizācijas darbseminārā Polijas pilsētā Lodzā 2025. gada 9.–13. jūnijā. Tā atslēgvārdi ir Imagine – Inform, Manage, AI, Grow, Integrate, Network, Explore.