RSU pētniece pārstāv Latviju Pasaules Veselības organizācijas rīkotajā starptautiskajā mutes veselības sanāksmē Taizemē
Bangkokā (Taizemē) 2024. gada 29. novembrī, noslēdzoties Pasaules Veselības organizācijas (PVO) starptautiskajai sanāksmei, pastiprināti pievērsta uzmanība mutes veselības jautājumiem, atzīstot, ka nav veselības bez mutes veselības. Šis sauklis ir centrālais vēstījums sanāksmē pieņemtajai Bangkokas deklarācijai, kas izstrādāta, lai radītu pamatojumu un nodrošinātu atbalstu dalībvalstīm PVO Globālā mutes veselības rīcības plānā (Global Oral Health Meeting, GOHAP) 2023.–2030. paredzēto mērķu sasniegšanai.
Bangkokas deklarācijā, ko apstiprināja vairāk nekā 100 dalībvalstu, ANO, finansēšanas aģentūru, nevalstisko, hronisko slimnieku un sabiedrības organizāciju, akadēmisko aprindu, filantropu un fondu pārstāvji, tika uzsvērta mutes veselības izšķirošā nozīme, lai nodrošinātu vispārēju veselības aprūpi un samazinātu nevienlīdzību veselības jomā visā pasaulē. Šī tikšanās bija daļa no sagatavošanās procesa ANO Ģenerālās asamblejas 4. augsta līmeņa sanāksmei par neinfekcijas slimību profilaksi un kontroli.
Pateicoties FLPP projekta IEVA lzp-2022/1-0047 Uz pierādījumiem balstītu kariesa kontroles stratēģiju ieviešana bērnu zobārstniecībā Latvijā - pierādījumu pārneses pētījums finansējumam, Latvijai bija iespēja piedalīties šajā vēsturiskajā brīdī. Bangkokas deklarācijā pieminētā pamata aprūpe zobārstniecībā ietver tieši projektā IEVA pētītās metodes un to ieviešanu. Sagaidāms, ka šīs deklarācijas pieņemšana būs viens no veicinošiem faktoriem projekta IEVA mērķu sasniegšanai, tādēļ būtiska bija RSU Zobu terapijas un mutes veselības katedras vadošās pētnieces Ilzes Maldupas klātbūtne.
“Tā bija neaprakstāma kopības sajūta, kad visi – līderi no visas pasaules, ietekmīgākās pacientu un studentu organizācijas, UNICEF un ANO – vienoti atzina, ka nav veselības bez mutes veselības.
Lai cik triviāli šis sauklis izklausās, tas ir liels solis politiskā līmenī, jo no 2024. gada 29. novembra mutes veselības jautājumiem jābūt jebkuru veselības aprūpes plānošanas dokumentu saturā.”
Galvenie rezultāti un saistības
Bangkokas deklarācijā ir izvirzīti vērienīgi mērķi līdz 2030. gadam integrēt mutes veselības aprūpi valstu primārajās veselības aprūpes sistēmās. Arī Latvijai ar citu Eiropas reģionu dalībvalstu atbalstu un konsultācijām definēja būtiskākos mērķus un stratēģijas to sasniegšanā.
Lai nodrošinātu, ka mutes veselība tiek atzīta par pamattiesībām, nevis privilēģiju, ir jāintegrē būtiska, droša un kvalitatīva zobārstniecības aprūpe,
ietverot pamata pierādījumos balstītas procedūras, kas ietver fluorīdu zobu pastas pieejamību, sudraba diamīna fluorīdu, atraumatisko restoratīvo ārstēšanu un sīlantus gan agrīnai kariesa ārstēsanai, gan bojājumu kontrolei dzīves garumā.
Mutes veselības nodrošināšanai sabiedrības līmenī neatņemami ir tādi veselības veicināšanas pasākumi, kas spēs novērst ne tikai mutes slimības, bet arī citas, veselības aprūpes budžetu nozīmīgi ietekmējošās kardiovaskulārās slimības, diabētu un onkoloģiskās slimības, un tās ir cukura, tabakas un alkohola patēriņu ierobežojošas aktivitātes.
Latvijas ieguldījums globālajā iniciatīvā
Saskaņā ar PVO GOHAP 2023–2030 mērķiem Latvijas Veselības ministrija jau veic drosmīgus pasākumus mutes veselības integrēšanai plašākā veselības aprūpes plānošanas darba kārtībā. Nacionālajos plānos ietilpst cukura lietošanu ierobežojošu nodokļu ieviešana, uz fluorīdu balstītu kariesa kontroles pasākumu pieejamības uzlabošana, veselības pratības programmu un kampaņu paplašināšana un veselības stāvokļa atšķirību novēršana lauku un maznodrošināto iedzīvotāju vidū. Atzīstot, cik svarīgi ir rīkoties laicīgi, Latvijas mērķis ir mutes veselības jautājumus iekļaut arī skolas mācību programmās un augstākajā izglītībā ar mutes veselību tieši nesaistītās veselības aprūpes specialitātēs, tādējādi veicinot mutes veselībpratību visos sabiedrības līmeņos.
Aicinājums rīkoties
Bangkokas deklarācijā uzsvērts: “Nav veselības bez mutes veselības”, un Latvijas dalība šajā globālajā iniciatīvā liecina par apņemšanos mazināt atšķirības mutes veselības vienlīdzības jomā un veicināt veselīgāku nākotni visiem Latvijas iedzīvotājiem.
Tuvojoties 2030. gadam, Latvijas politikas veidotāji, veselības aprūpes speciālisti, tajā skaitā RSU, kā arī visa sabiedrība tiek aicināti sadarboties, nodrošinot, ka ikvienam cilvēkam neatkarīgi no sociālekonomiskā statusa ir pieejama kvalitatīva mutes veselības aprūpe.
Līdzšinējais uzlabojums mutes veselībā ir galvenokārt kopējās labklājības pieauguma un fluorīdu zobu pastas pieejamības dēļ. Ir laiks zobārstniecības profesionāļiem uzņemties iniciatīvu, ieviešot pierādījumos balstītas, efektīvas kariesa kontroles metodes, kas ļautu visiem iedzīvotājiem nodzīvot dzīvi bez sāpēm mutes slimību dēļ, un, ja rodas akūtas komplikācijas vai traumas, veselības aprūpes sistēma nodrošinātu tūlītēju palīdzību ikvienam.