Pārlekt uz galveno saturu
Izstādes
RSU vēsture

Līdz 20. decembrim Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Vēstures muzeja vitrīnā pie aulas (Dzirciema ielā 16) apskatāma izstāde Rehabilitācijas studiju programmu attīstība RSU.

Izstādē hronoloģiskā secībā aplūkota rehabilitācijas studiju programmu attīstība RSU. Izstādes galvenais elements ir rehabilitācijas jomas secīgs faktu “lineāls” par laika posmu no 1950. gada līdz mūsdienām.

rsu_vestures_muzeja_rehabilitacijas_izstade-lead.jpgPublicitātes foto

RSU kopš augstskolas pirmsākumiem ir nozīmīgākais izglītības centrs Latvijā, kas sagatavo rehabilitācijas profesionāļus. Laika posmā no 1950. līdz 1990. gadam augstskolā (tolaik – Rīgas Medicīnas institūtā) fizikālo terapiju*, kūrortterapiju, ārstniecisko fizkultūru un ārstniecisko uzturu studenti apguva Ārstniecības (tagad – Medicīnas) fakultātē. Studiju programmas tika sagatavotas Fakultātes terapijas un Hospitālās terapijas katedrā (mūsdienās abas ir iekļautas Iekšķīgo slimību katedrā).

Jauns pavērsiens rehabilitācijas profesionāļu izglītībā

No 1990. līdz 2002. gadam RSU nosaukums bija Latvijas Medicīnas akadēmija (LMA). 90. gadu sākumā LMA sāka veidot izglītības programmas, lai sagatavotu pirmos rehabilitācijas nozares profesionāļus – rehabilitācijas ārstniecības personas ar augstāko izglītību. Ar Dānijas un Zviedrijas profesionālo asociāciju atbalstu augstskolā tika nodibinātas pirmās modificētās studiju programmas funkcionālo speciālistu – fizioterapeitu** un ergoterapeitu – apmācībām (1995–1996). Tām pakāpeniski pievienojās arī citas: Audiologopēdija, Ortozēšana, protezēšana, vēlāk arī studiju programmas Uzturzinātne, Sociālais darbs, Mākslas terapija, Veselības psiholoģija un Supervīzija profesionālajā darbā (1996–2013).

Viss turpinās jaunizveidotajā fakultātē

RSU profesionālās studiju programmas, kas sagatavo funkcionālos speciālistus, tajā skaitā akadēmiskā maģistra studiju programma Rehabilitācija, kopš 2024. gada februāra ir apgūstamas augstskolas jaunizveidotajā Veselības un sporta zinātņu fakultātē, kas piedāvā plašāko studiju programmu izvēli RSU. Šajā fakultātē studējošajiem ir iespējas paplašināt starpdisciplināras sadarbības iemaņas ne tikai studiju procesā, bet arī pētniecībā.


* Fizikālā terapija ir medicīnas zinātnes un prakses nozare, kurā ārstnieciskos nolūkos lieto ārējās vides fizikālos faktorus, t. sk. dabiskos (gaismu, ūdeni, dūņas, klimatu u. c.) un mākslīgi radītos (transformētus dažādus elektriskās un mehāniskās enerģijas veidus, kurus var izmantot ārstnieciskā praksē).

** Fizioterapija – medicīnas nozare (arī fizioterapeitiskās procedūras), kas pētī dabisko un mākslīgo fizikālo faktoru ārstnieciskās īpašības un izstrādā metodes to izmatošanai ārstniecībā (tezaurs.lv).