Darbiniekiem
Izstādes

Ceturtdien, 5. septembrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā apmeklētājiem tiks atvērta jauna un unikāla ekspozīcija Profesora Hohštetera anatomiskais kabinets. Šajā izstādē būs apskatāmi vēsturiskie anatomiskie preparāti, kas tapuši laikā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta sākumam. Šo vērtīgo kolekciju RSU 2021. gadā uzdāvināja Šveices anatoms un anatomijas vēsturnieks Oskars Baldomero.

Profesors Artūrs fon Hohšteters (1918.–1997.) bija ievērojams austriešu izcelsmes Šveices anatoms un mīlēts pasniedzējs Bāzeles Universitātē. Viņa dzīves laikā sakrātā anatomiskā kolekcija ir viena no lielākajām un visaptverošākajām šāda veida kolekcijām, kas satur vairākus desmitus tūkstošu preparātu. Šī kolekcija veidojusies vietās, kurās profesors Hohšteters studējis vai strādājis, tostarp Austrijā, Šveicē un Kanādā, un senākie kolekcijas priekšmeti nāk no 18. gadsimta.

20. gadsimta otrajā pusē medicīnas institūcijās mainījās attieksme pret anatomiskajām kolekcijām un mācību procesā arvien biežāk tika izmantoti plastikāta modeļi un digitāli risinājumi. Tādējādi daudzas vēsturiskās kolekcijas tika pamestas vai pat iznīcinātas. Taču profesors Hohšteters šajos preparātos saskatīja ne tikai izglītības, bet arī zinātnisko vērtību un turpināja tos izmantot gan izglītībā, gan pētniecībā.

Pēc profesora Hohštetera nāves viņa kolekciju mantoja viņa līdzgaitnieks Oskars Baldomero, kurš 2022. gadā dāvināja vairākus kolekcijas priekšmetus RSU Anatomijas muzejam, lai tie turpinātu kalpot izglītības misijai un ietekmētu cilvēku dzīvi.

Jaunā ekspozīcija, kuras dizainu veidojusi kompānija DdStudio mākslinieka Jāņa Mitrēvica vadībā, atradīsies muzeja pazemes stāvā un būs iekļauta muzeja pamatekspozīcijā. Ekspozīcija būs pastāvīga un apskatāma ar muzeja biļeti.

Atbalsta "Roche" Latvija.