Pārlekt uz galveno saturu
Inovācijas
Studentiem
Darbiniekiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki nākamo trīs gadu laikā veiks inovatīvus pētījumus medicīnas un veselības aprūpes jomā, pateicoties nesen iegūtajam finansējumam Latvijas Zinātnes padomes (LZP) īstenotajā fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu (FLPP*) konkursā. Zinātnieki 10 projektiem atklātā konkursā kopā ar sadarbības partneriem piesaistījuši 3 milj. eiro valsts budžeta līdzekļu, no kuriem ap 2,1 milj. eiro tiks izlietoti RSU zinātnieku pētījumiem.

Pētnieki koncentrēsies uz būtiskiem veselības aprūpes uzlabošanas jautājumiem, tostarp vēža diagnostikas uzlabošanu, jaunu biomateriālu izstrādi lūzumu ārstēšanai, nieru slimību izpēti, bērnu aptaukošanās fenotipu analīzi un daudz ko citu. Projektu rezultātā tiks iegūtas zināšanas, kā arī tiks radīti praktiski risinājumi, kas uzlabos pacientu aprūpi un veicinās zinātnes attīstību Latvijā. Finansējums sniegs iespēju piesaistīt zinātnei studējošos un veicinās pētniecībā balstītas studijas. Projekti tiks realizēti sadarbībā ar vairākiem vadošajiem zinātniskajiem institūtiem.

Prof. Jana Pavāre, RSU Medicīnas fakultātes dekāne, vadošā pētniece, docētāja Pediatrijas katedrā pievērsīsies bērnu aptaukošanās jautājumu pētīšanai projektā "Aptaukošanās fenotipi un ar to asociētie imūnie, metabolie un dzīves veida faktori bērniem Latvijā, un to saistība ar svara izmaiņām". Tajā bērniem ar aptaukošanos paredzēta noteikta fenotipa piemērošana, identificējot bērnus ar metaboli veselīgu un metaboli neveselīgu aptaukošanās fenotipu. Tiks noteikta katra fenotipa prevalence, antropometriskie un kardiometabolie parametri. Pētījumā paredzēts iekļaut 160 bērnus ar aptaukošanos vecumā no 10 līdz 18 gadiem. 

Nieru slimību pētīšanai pievērsīsies asoc. prof. Dr. med. Viktorija Kuzema, RSU Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras docētāja kopā ar SIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" Zinātniskā institūta pētnieku un RSU Medicīnas fakultātes Zinātņu prodekānu Kārli Rāceni. Kopā plānots noskaidrot IgAN patoģenēzes mehānismu, nosakot GdIgA1+ B šūnu diferenciācijas molekulāros faktorus un izcelsmes vietu projektā "GdIgA+ B šūnu diferenciācijas mehānismu izpēte IgA nefropātijas patoģenēzē". 

Divi projekti pētīs jautājumus saistībā ar vēža diagnostiku un ārstēšanu. Didža Rūtīša, RSU Veselības un sporta zinātņu fakultātes Sabiedrības veselības institūta vadošā pētnieka p.i., vadībā tiks pētīts un risināts zemais kolorektālā vēža skrīninga apmeklējumu skaits Latvijā, izmantojot automatizētu pacientu apziņošanas sistēmu projektā "Automatizēta pacientu iesaiste un uzraudzība kolorektālā vēža skrīningā primārajā aprūpē ". Vadošā pētniece. Maija Radziņa, RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas vadītāja  kopā ar kolēģiem no Elektronikas un datorzinātņu institūta pētīs dziļās mācīšanās iespējas, lai uzlabotu medicīniskās attēldiagnostikas precizitāti vēža metastāžu noteikšanā datortomogrāfijā un magnētiskās rezonanses izmeklēšanā projektā "A.I.B.M. — interpretējamā mākslīgā intelekta sistēma kaulu metastāžu identificēšanai datortomogrāfijā un magnētiskās rezonanses attēldiagnostikā" 

Projektā "Cidoniju bio atkritumu valorizācija mērķtiecīgos zāļu piegādes komponentos un inovatīvos veselību veicinošos līdzekļos", kura vadītāja ir Līga Pētersone, ķīmijas projektu vadītāja RSU Farmācijas fakulātē, kopā ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu radīs zinātnisku bāzi un inovatīvu sistēmisku analītisko pieeju jaunu augstas pievienotās vērtības veselību veicinošu vielu izstrādei un valorizācijai, kas iegūti ilgtspējīga “zero-waste” principa ietvaros no dažāda veida neizmantotām bioaktīvām vielām cidoniju bioatkritumos (izspaidās, zaros, lapās), kas rodas pārtikas ražošanas ķēdē. 

Asoc. prof. Sigitas Kazūnes, docētājas RSU Medicīnas fakultātes Anestezioloģijas un reanimatoloģijas katedrā, projekta "Profilaktiskās antibakteriālās terapijas optimizācija mugurkaula operācijās, izmantojot PKPD modelēšanas metodes, lai samazinātu antibiotiku rezistentu baktēriju celmu rašanos (OPATS-PKPD)" gaitā tiks attīstīti mehāniski balstīti Farmakokinētikas un farmakodinamikas modeļi, kombinējot tos ar populācijas PK un Monte Carlo simulāciju. Tas sniegs iespēju optimizētu cefazolīna profilaktisku pielietošanu ķirurģiskās operācijas laikā. 

Digitālu risinājumu hroniskā noguruma sindroma monitorēšanai plānots izstrādāt RSU vadošā pētnieka Ulda Berķa vadībā projektā "Digitālais monitorings mialģiskā encefalomielīta / hroniskā noguruma sindroma integrētai progresijas novērtēšanai" . Plānots, ka tā rezultāti būs gatavi integrācijai simptomu pārbaudītāju lietotnēs un, izmantojot attiecīgās ontoloģijas pieeju, mākslīgā intelekta sistēmās.

Projektā "Plaušu bojājuma marķieri, kas saistīti ar tuberkulozes izraisītu hronisku obstruktīvu plaušu slimību" asoc. prof.  Ivetas Ozeres, RSU Medicīnas fakultātes Infektaloģijas katedras docētājas, vadībā tiks izpētīti plaušu bojājuma marķieri, kas saistīti ar tuberkulozes (TB) izraisītu hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS). Plānots analizēt TB izraisītas HOPS pacientu populāciju Latvijā, salīdzinot izmaiņas endobronhiālajās biopsijās pacientiem ar TB izraisītu HOPS, ar smēķēšanu asociētu HOPS un HOPS pacientiem ar abu faktoru kombināciju. 

Pētniecība plānota arī biomateriālu un bioinženierijas jomā. Vadošā viespētniece  PhD Jhaleh Amirian RSU Farmācijas fakultātē kopā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu attīstīs bioloģiski saderīgus materiālus lūzumu ārstēšanai projektā "Uz proteīna bāzes veidotas lejamas un drukājamas skrūves un plāksnes kaulaudu inženierijai un lūzumu ārstēšana".  Valentyn Mohylyuk, kurš vadošais pētnieks -zinātniskais vadītājs RSU Farmācijas fakultātē kopā ar Latvijas Universitātes pētniekiem pētīs sliktā stikla veidotāja amorfizācijas un šķīdināšanas mehānismu kā zāļu un polimēru mijiedarbības un sagatavošanas metodes funkciju projektā "Sliktā stikla veidotāja amorfizācijas un šķīdināšanas mehānisma noskaidrošana atkarībā no zāļu un polimēru mijiedarbības un sagatavošanas metodes". 

Apsveicam konkursa uzvarētājus un vēlam veiksmīgu pētījumu norisi!

Ar iepriekšējos gados FLPP konkursā finansētajiem projektiem var iepazīties RSU mājaslapā.


* FLPP ir Izglītības un zinātnes ministrijas finansēta uz zinātnisko izcilību vērsta zinātnes finansēšanas programma, kuras mērķis ir radīt jaunas zināšanas un tehnoloģiskās atziņas visās zinātņu nozaru grupās. Vairāk par šī gada rezultātiem var lasīt LZP mājaslapā.  

 

flpp logo