Mirklis ar studentu: Hanna Katarina Šoberla
Hanna Katarina Šoberla (Hannah Katharina Schöberl) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 6. kursa medicīnas studente. 1. janvārī viņa sāka veikt Ārvalstu studentu asociācijas (International Student’s association) prezidentes amata pienākumus. Hanna asociācijā darbojas kopš 2019. gada sākuma, kad viņa tika ievēlēta par akadēmiskā virziena vadītāju. Pirms tam viņa darbojās Vācu studentu asociācijas (Deutsche Studenten im Ausland) valdē.
Visi intervijas foto no Hannas Katarinas Šoberlas privātā arhīva
No kurienes esi?
Esmu no Bādsalcigas Vācijā – tā ir pilsētiņa Reinas krastā. No mana loga paveras skats uz senajām pilīm un vīna laukiem.
Kāpēc izvēlējies studēt RSU?
Es nolēmu pamest māsas darbu intensīvās terapijas nodaļā Vācijā un izpētīt pieteikšanās datumus studijām medicīnas universitātēs ārvalstīs. RSU norisinājās februāra uzņemšana, un tā bija pirmā universitāte, kurā pieteicos studijām un tiku uzņemta.
Ar ko nodarbojas Vācijas studentu asociācija?
Katru semestri organizējam apģērba ziedošanas akciju. Angļu grāmatu veikaliņš Robert’s Books atvēl telpas šim pasākumam. Studenti ir ļoti aktīvi ziedotāji, taču ziedo arī ģimenes, kuras, piemēram, atnes bērnu drēbes. Ziedojumus nododam P. Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centram.
Sadarbojamies ar Latvijas Samariešu apvienību un Māras centru pirms tā slēgšanas. Kopā ar Āzijas studentu biedrību un kristīgo studentu interešu grupu Agape Studenti, rīkojam labdarības akciju, kad aicinām ziedot rotaļlietas. Tas viss man patiešām ļoti patīk! Lieliski, ka līdztekus studijām iesaistāmies sabiedriskajā dzīvē!
Katru mēnesi organizējam Vācijas seriāla Tatort demonstrēšanu. Šķiet, ka tas ir mūsu vienīgais pasākums, kas norisinās tikai vācu valodā. Pārējie pasākumi notiek angļu valodā. Ikviens aicināts piedalīties Vācijas studentu asociācijas sapulcēs. Mēs esam ļoti aktīvi. Sadarbībā ar ebreju studentu apvienību Yachad organizējām projektu, kurā pārrunājām holokausta tēmu un dalījāmies pieredzē par to, kur mūsdienās studenti smeļas informāciju par šo jautājumu, kā par to runā ar studentiem Vācijā un kā Izraēlas studenti aplūko šo jautājumu. Kopā apmeklējām Žaņa Lipkes memoriālu Ķīpsalā un noskatījāmies latviešu filmu Tēvs Nakts.
Pastāsti, lūdzi, nedaudz plašāk par iesaistīšanos Fashion Revolution kustībā!
Fashion Revolution ir starptautiska organizācija, kas radās pēc Rana Plaza ēkas sabrukšanas Bangladešā, kad gāja bojā vairāk nekā tūkstotis cilvēku. Šajā ēkā atradās modes industrijas rūpnīca.
Fashion Revolution kustības mērķis ir izpratnes veicināšana par modes industriju – tā analizē zīmolus, to ilgtspējību un ražošanas ķēdes caurredzamību. Organizācija cenšas ietekmēt un pārliecināt uzņēmumus nodrošināt taisnīgus darba apstākļus un ievērot darbinieku tiesības.
Pēdējo trīs gadu laikā neesmu iegādājusies nevienu ātrās modes (fast fashion) apģērbu. Priekšroku dodu lietotiem apģērbiem vai arī atbalstu mazos vietējos dizainerus un uzņēmumus, kuri ievēro taisnīguma un caurredzamības principus. Tādā veidā uzzināju par šo kustību. Apģērbu apmaiņas akcijas laikā Kaņepes kultūras centrā aprunājos ar dažiem cilvēkiem un pastāstīju par šo starptautisko kustību. Tur iepazinos ar Daci, un nolēmām ieviest Fashion Revolution kustību Latvijā.
Sazinājāmies ar uzņēmumiem, kuri ievēro taisnīguma principus, un rīkojām paneļdiskusiju. Viņa iepazīstināja ar Fashion Revolution kustību, savukārt es stāstīju par toksīniem āra apģērbā un to ietekmi ne tikai uz tā ražošanā iesaistīto darbinieku, bet arī mūsu kā patērētāju veselību. Pievērsos arī toksīniem, ar kuriem saskaramies, iegādājoties ar pesticīdiem apsmidzinātu kokvilnu, un to ietekmi uz veselību.
Organizējām dažas darbnīcas, kurās dalībniekiem bija iespēja pāršūt atnesto apģērbu. Darbnīcu dalībnieku ērtībām aizņēmāmies dažas šujmašīnas un šūšanai nepieciešamos materiālus. Otrā elpa bija ļoti pretimnākoši un ziedoja pogas, nepārdotos audumus un diegus. Brīvprātīgā mācīja darbnīcu dalībniekiem adīt. Šobrīd viņa Londonā studē modes dizainu. Noslēgumā skatījāmies dokumentālo filmu River Blue par apģērbu rūpnīcu radīto toksīnu ietekmi uz ūdens sistēmu.
Katru rītu mēs velkam kaut ko mugurā. Manuprāt, ir svarīgi apzināties, ko valkājam un kā mūsu izvēle, iespējams, ietekmē pārējos.
Zināmā mērā šajā kustībā iesaistīju arī Vācijas studentu asociāciju, jo informēju tos biedrus, kuriem šī tēma ir saistoša.
Kuri ir tavi iecienītākie veikali vai zīmoli Latvijā?
Man patīk iepirkties veikalos Humana un Otrā elpa. Ļoti uzrunā latviešu dizaineres Malvīnes Mennikas darbi. Man bija iespēja ar viņu iepazīties, un Malvīne, manuprāt, ir ļoti interesanta personība. Līdztekus modei viņa veido feministisku podkāstu Lāčplēsene.
Ārvalstu studentu asociācijas ietvaros darbojas feministu kustība, kas ne tikai pievēršas feminisma tēmai, bet arī runā par reproduktīvo veselību un sieviešu tiesībām.