Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Šim jautājumam atbildi varēsiet rast Rīgas Stradiņa universitātes doktorantes un Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras asistentes Vijas Veisas promocijas darba Joda nodrošinājums grūtniecēm Latvijā aizstāvēšanā 5. novembrī Hipokrāta auditorijā (RSU, Dzirciema ielā 16) un tiešsaistē.

Plašāka informācija par aizstāvēšanu

Jods ir svarīgs mikroelements, kas nepieciešams vairogdziedzera hormonu veidošanai. Tā trūkums grūtniecības laikā ir iemesls samazinātai vairogdziedzera hormonu veidošanai, no kā cieš arī auglis, –

tiek traucēti nozīmīgi smadzeņu veidošanās un attīstības procesi, rezultātā bērnam vēlākajā dzīvē novērota lēnāka psihiskā un motorā (kustību) attīstība, mācīšanās grūtības un par vairākiem punktiem samazināts intelekta koeficients (IQ).

grutniece_jods_shutterstock.jpgFoto: Shutterstock

Apzināti vairāki simti Latvijas grūtnieču

Lai noskaidrotu, vai joda līmenis grūtniecēm Latvijā ir pietiekams, 2013. gadā tika veikti joda mērījumi urīnā 696 grūtniecēm dažādos Latvijas reģionos, un tie apliecināja joda deficītu grūtniecības laikā, turklāt viszemākais joda nodrošinājums tika novērots tieši pirmajā grūtniecības trimestrī, kad notiek augļa orgānu, tajā skaitā smadzeņu, attīstība. 

Rīcība un izglītošana par joda lietošanu

Ņemot vērā rezultātus, joda lietošanas nozīme grūtniecības laikā tika aktualizēta gan veselības aprūpes profesionāļu vidū (publicētas rekomendācijas, organizēti izglītojoši pasākumi), gan sabiedrībā (grūtniecēm un ģimenēm domātos informatīvos materiālos, intervijās par grūtniecības norisi un veselīgu uzturu).

Atkārtoti 2018. gadā veicot joda mērījumus urīnā, secināts, ka joda nodrošinājums ir labāks, taču aizvien nesasniedz pietiekamu līmeni.

No pētījuma izriet, ka joda nodrošinājumu grūtniecības laikā uzlabo zivju un jūras produktu, piena produktu un jodētā sāls lietošana uzturā, turklāt, plānojot grūtniecību, arī grūtniecības un zīdīšanas laikā jālieto uztura bagātinātājs ar joda saturu 150µg dienā.

Joda deficīts ietekmē Latvijas nākotni

Pietiekams nodrošinājums ar jodu grūtniecības laikā ir īpaši svarīgs ne tikai individuālā aspektā, jo tas ietekmē mūsu nācijas sociāli ekonomisko izaugsmi – zemāks IQ saistīts ar samazinātu spēju mācīties un zemāku izglītības līmeni, līdz ar to zemākiem ienākumiem un labklājību. Tādēļ nodrošinājumam ar jodu grūtniecības laikā pievēršama īpaša uzmanība un jādara viss, lai tas būtu pietiekams.