Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Studentiem
Darbiniekiem
Konferences, semināri
Pētniecība
Tradicionālie pasākumi

Dažādu slimību ārstēšanai arvien vairāk tiek izmantotas antibiotikas, taču šādai rīcībai ir nevēlama blakne – antibiotiku rezistence. Lai ar to cīnītos, tiek veikti dažādi pētījumi un meklēti jauni veidi, kā ārstēt dažādas baktēriju un vīrusu kaites. Par vienu no šādiem pētījumiem Rīgas Stradiņa Universitātē (RSU) 360TV pastāstīja RSU Medicīnas fakultātes zinātņu prodekāns, Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras docents un fāgu pētniecības grupas pētnieks Kārlis Rācenis.

Jaunu zāļu un terapeitisko līdzekļu izstrāde ir gadiem ilgs process, bet RSU pētnieki turpina strādāt pie tā sauktās bakteriofāgu terapijas attīstības, kas var glābt dzīvības gadījumos, kad antibiotikas vairs nepalīdz.

RSU pētnieks Kārlis Rācenis skaidro: “Bakteriofāgu terapija nozīmē, ka ņemam baktēriju vīrusus, kas ir specifiski vīrusi, – tie ir dzīvi organismi un inficē tikai baktērijas, tie nespēj inficēt cilvēkus.

Šo principu izmantojam, lai iedotu cilvēkam vīrusu, kas viņu izārstē no baktēriju ierosinātas infekcijas.”

Ar šādu metodi cilvēki ir tikuši veiksmīgi izārstēti ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē, norāda K. Rācenis. Taču bakteriofāgu terapija joprojām ir eksperimentāla, un tā tiek izmantota tikai tādos gadījumos, kad vairs nav citu iespēju.

Attīsta jauna veida ārstēšanas terapiju karavīriem kaujas apstākļos

Pašlaik bakteriofāgu terapija tiek attīstīta, lai ārstētu kaujas laukā gūtos ievainojumus. “Mums būs pētnieki, ar kuriem sadarbojamies arī militārajā aspektā.

Mēs strādājam NATO projektā, kur bakteriofāgu terapija tiek uzskatīta kā būtiska alternatīva kareivjiem, kuri tiek inficēti ar rezistentajām infekcijām,

jo tas ļoti bieži notiek šajos kaujas apstākļos un to pierāda arī šī brīža Ukrainas situācija,” – tā K. Rācenis.

Nāc un piedalies RSU Zinātnes nedēļā!

Šonedēļ no 24. līdz 28. martam RSU notiek Zinātnes nedēļa, pulcējot rekordlielu speciālistu skaitu – vairāk nekā 300 zinātnieku no Eiropas lielākajām universitātēm, kuri diskutēs par jaunumiem ne tikai medicīnas pētījumos, bet arī par labas pārvaldības risinājumiem, dezinformāciju un tās ietekmi uz sabiedrību, kā arī daudzām citām tēmām.

Šogad Zinātnes nedēļā norisināsies piecas konferences: Knowledge for Use in Practice, kurā tiks apspriesti medicīnas un veselības aprūpes jautājumi, konference Society. Health. Welfare, kuras fokusā ir cilvēka labbūtība, starpdisciplinārā konference PLACES, kas veicina diskusijas par jaunākajiem sasniegumiem sociālo zinātņu disciplīnās, kā arī konference Innovation and Artificial Intelligence: The Path from Research to Practice, kas veltīta inovāciju lomai, veidojot veselības aprūpes nākotni, kā arī mākslīgā intelekta pieaugošajai ietekmei. Zinātnes nedēļu iesāka 11. starptautiskā studentu konference Health and Social Sciences.

Nāciet uz RSU Zinātnes nedēļas konferenci Knowledge for Use in Practice, kurā tiks runāts un diskutēts arī par antibiotiku rezistenci un bakteriofāgiem!

Pirmavots: 360TV