Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

2020. gada 8. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes Klīniskās medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē (Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā) Inga Elksne (Širina) aizstāvēja promocijas darbu Agrīnie uztura paradumi zīdaiņiem un to saistība ar dzelzs metabolismu.

Bērna pirmajā dzīves gadā notiek ļoti strauja augšana un attīstība. Šajā periodā kvalitatīvam ēdiena sastāvam ir īpaši svarīga nozīme. Uzņemtās uzturvielas var būt gan par daudz, gan par maz, kas var atstāt neatgriezenisku ietekmi uz zīdaiņa organismu.

Ir ļoti svarīgi ievērot veselīga uztura paradumu pamatprincipus pirmajā dzīves gadā: ekskluzīvo zīdīšanu pirmos dzīves mēnešus, papildu uztura savlaicīgu ieviešanu, pārtikas produktu lietošanu no dažādām pārtikas grupām un to savlaicīgu ieviešanu, ar dzelzi bagātu produktu ieviešanu uzturā, govs piena izslēgšanu no uztura.

Visbiežāk šajā vecumposmā bērnu organismā tiek konstatēts dzelzs trūkums, kas ir viens no tiem mikroelementiem, kura deficīts var radīt neatgriezeniskus kognitīvās attīstības traucējumus. Kā viens no galvenajiem iemesliem dzelzs deficītam ir kļūdas zīdaiņa diētā. Tādēļ iepriekš minēto veselīga uztura paradumu ievērošana ir nepieciešama ne tikai saslimšanu profilaksei vēlākā dzīves laikā, bet galvenokārt dzelzs deficīta profilaksei.

Pētījuma mērķis bija izpētīt Latvijas zīdaiņu uztura paradumus agrīnā dzīves periodā, lai identificētu iespējamos uzturvielu trūkuma vai pārmērību riskus, kā arī veiktu uzlabojumus, ja tādi nepieciešami. 

Apkopotie pētījuma rezultāti liecina, ka uztura paradumi zīdaiņiem daļēji atbilst gan Latvijā, gan citu vadošo organizāciju noteiktajām vadlīnijām, piemēram, Pasaules Veselības organizācijas, tomēr ekskluzīvās zīdīšanas rekomendācijām seko tikai 21 % ģimeņu. 63 % zīdaiņu neuzņem dzelzi ar uzturu pietiekamā daudzumā, un dzelzs deficīts šajā vecuma grupā tika novērots 9,6 % zīdaiņu, dzelzs deficīta anēmija – 4,1 %.

Ir pierādīta saistība dzelzs vielmaiņas izmaiņām ar šādiem uztura paradumiem:

  • govs piena ieviešana uzturā agrīnā zīdaiņa vecumā ir saistīta ar dzelzs līmeņa samazināšanos asinīs;
  • ekskluzīva zīdīšana vismaz pirmos četrus dzīves mēnešus var var būt par iemeslu zemākam vidējam korpuskulārajam eritrocītu tilpumam un seruma feritīna līmenim asinīs salīdzinājumā ar zīdaiņiem, kuri netiek zīdīti vismaz četrus mēnešus;
  • zīdīšana var būt par iemeslu zemākam dzelzs un seruma feritīna līmenim asinīs zīdaiņiem, turpretim mākslīgo piena maisījumu lietošana var būt par iemeslu augstākam seruma feritīna līmenim asinīs;
  • pākšaugu lietošana uzturā var būt par iemeslu zemākam seruma feritīna līmenim asinīs; 
  • dzelzs uzņemšana ar uzturu vismaz dienā rekomendētās devas daudzumā (8 mg) var veicināt normāla seruma feritīna līmeni asinīs.