Pārlekt uz galveno saturu

Šajā semināru ciklā tiks izpētīta nevienlīdzības vēsture veselības jomā, panākumi un sarežģījumi, ar ko gadu gaitā sastapušies veselības aprūpes speciālisti, kā arī atšķirīgais un kopīgais veselības jomā Latvijā un Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV).

Semināru cikla dalībnieki izzinās nevienlīdzības vēsturi veselības jomā un iegūs plaši pamatotu perspektīvu par vienlīdzību veselības jomā, kā arī gūs labāku izpratni par būtiskajām problēmām pētniecībā un praksē, kas attiecas uz nevienlīdzību veselības jomā. Šis semināru cikls ir paredzēts saskaņā ar Pētījuma par veselību, novecošanu un pensionēšanos Eiropā (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe, SHARE) datu kopu.

Semināru cikla saturs

Semināru cikla mērķis bija sniegt koncentrētus norādījumus par principiem un praksi pētījumos par nevienlīdzību veselības jomā, lai spētu integrēt zinātni, praksi un politiku, novēršot nevienlīdzību veselības jomā. Semināros tika runāts par jēdzieniem, metodēm, pašreizējām problēmām un praksi šajā jomā. Pabeidzot šo semināru ciklu, tā dalībnieki

  • izprata nevienlīdzības vēsturi veselības jomā un noteiktu prioritātes nevienlīdzības apkarošanai veselības jomā;
  • ieguva plašu perspektīvu par pašreizējiem pētījumiem par nevienlīdzību veselības jomā un spēju kritiski analizēt problēmas par datu iegūšanu un skaidrošanu, vērtējuma metodēm un resursu izmantošanu;
  • padziļināja profesionālo pieredzi un apguvuši prasmes kritiska literatūras novērtējuma iekļaušanai, koncentrējoties uz izpratni par nevienlīdzību veselības jomā un šo jautājumu risināšanu.

Lektore

PhD Kortnija Kvīna (Courtney Queen) no ASV, Fulbraita stipendiāte RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātē

courtney_queen-headshot.png

Semināru pārskats

17.02.

Tradicionālie pētījumi par nevienlīdzību veselības jomā un nevienlīdzības vēsture veselības jomā ASV un Latvijā

Bibliogrāfija (angliski)

Mērķi

  • Definēt un izprast nevienlīdzību veselības jomā.
  • Atzīt nevienlīdzības veselības jomā sarežģītību un starpdisciplināro aspektu; apspriest jaunās sistēmas un jēdzienus un to ietekmi uz nevienlīdzības vērtējumu veselības jomā.
  • Izprast datubāzes par nevienlīdzību veselības jomā un to lietderību nevienlīdzības izsekošanā, konstatēšanā, izpratnē, mazināšanā un novēršanā veselības jomā.

Prezentācija

3.03.

Tehnisku iemeslu dēļ seminārs nenotika.

Sistēmas, teorijas un jēdzieni nevienlīdzības jautājuma risināšanā veselības jomā

Mērķi

Aprakstīt dažādas sistēmas un teorijas nevienlīdzības jautājuma risināšanā veselības jomā, tostarp: 

  • vienas jomas konceptuālas pieejas, kuru pamatā ir veselības aprūpes, tiesību un politikas, bioloģijas vai sociālo/ vides faktoru apsvērumi, un
  • vairāku jomu konceptuālas pieejas, kuru pamatā ir dzīves laika, cilvēka attīstības un ar bioloģiju nesaistīto iespēju apsvērumu pieejas.

10.03.

Datu, mērījumu modeļu un novērtējumu metožu piemērošana, risinot jautājumus par iedzīvotāju veselību un nevienlīdzību veselības jomā

Bibliogrāfija #1

Bibliogrāfija #2

Mērķi

  • Aprakstīt datu svarīgumu attiecībā uz rasi, tautību, sociālekonomisko statusu, apkaimju ietekmi un citiem faktoriem.
  • Ilustrēt kvantitatīvo un kvalitatīvo metodoloģiju lietošanu pētījumos par nevienlīdzību veselības jomā.
  • Izprast jēdzienus attiecībā uz iedzīvotāju veselības klasificēšanu un veselības stāvokļa mērījumiem.
  • Izprast pašreizējās problēmas datu mērījumos, novērtēšanā, analīzē un interpretēšanā.

Prezentācija

31.03.

Veselības un vienlīdzības veselības jomā noteicošie faktori

Mērķis

Izprast pašreizējās galvenās teorijas par sociālajiem noteicošajiem faktoriem veselības jomā un iepazīties ar jaunākajām aprakstītajām perspektīvām par cēloņsakarībām, kas no sociālajiem apstākļiem noved pie dažādiem veselības iznākumiem.

7.04.

Pētījumi par nevienlīdzību veselības jomā Amerikas Savienotajās Valstīs: rase un etnisko minoritāšu iedzīvotāji

Mērķi

  • Aprakstīt un izprast nevienlīdzību veselības jomā dažādu rasu/etnisko minoritāšu iedzīvotājiem, koncentrējoties uz sociālajiem, ekonomiskajiem, uzvedības un fiziskajiem un vides faktoriem, kas ir to pamatā, un 
  • Izprast profilakses, agrīnas konstatēšanas, skrīninga un pieejamas kvalitatīvas aprūpes nozīmi.

28.04.

Globālas nevienlīdzības veselības jomā iedzīvotājiem lauku reģionos, bērnu un pusaudžu veselība un imigrantu veselība

Mērķi

  • Aprakstīt un izprast veselības problēmas, ar ko sastopas iedzīvotāji lauku reģionos, bērni un pusaudži, kā arī imigrantu grupas, un 
  • Sociālie, ekonomiskie un kultūras faktori, kas ietekmē šo grupu veselības stāvokli.

12.05.

Liela apjoma datu izmantošana pētījumos par nevienlīdzību

Mērķis

Izprast datubāzes par nevienlīdzību veselības jomā un to lietderību nevienlīdzības izsekošanā, konstatēšanā, izpratnē, mazināšanā un novēršanā veselības jomā.

19.05.

Intervences veselības pratības uzlabošanai vienlīdzības sasniegšanā veselības jomā

Bibliogrāfija

Mērķi

  • Aprakstīt veselības pratības problemātiku ASV un Eiropā.
  • Izprast, kā tiek noteikts veselības pratības līmenis, zema veselības pratības līmeņa sekas.
  • Izpētīt stratēģijas pacientu grupām / dažādu līmeņu pratības un dažādu kultūru iedzīvotājiem pielāgotas veselības informācijas izveidi, īstenošanu un izplatīšanu.

Prezentācija

26.05.

Kultūras kompetences uzlabošana, lai mazinātu nevienlīdzību veselības jomā

Bibliogrāfija

Mērķi

  • Pilnveidot izpratni par kultūras kompetences jautājumiem saistībā ar rasi, dzimumu, šķiru un citām atšķirībām un izpētīt identitāšu savstarpējo saikni, pārvarot atšķirības, kritisko apziņu un saikni ar kultūras kompetenci.
  • Izstrādāt kultūras kompetences sistēmu savas vides kontekstā.

Prezentācija

2.06.

Praktiskā nevienlīdzība veselības jomā – zinātnes, prakses un politikas krustpunkts

Mērķi

  • Dalībnieki apspriedīs un varēs prezentēt savas grupas gadījumu izpēti vai sistēmu.
  • Dalībnieku izaicinājums būs izveidot sistēmu vai ierosinājumu, kurā integrēti vairāki zinātniskie, prakses vai politikas modeļi, lai izveidotu nozīmīgu saikni starp dažādiem izšķirošiem faktoriem, kas rada nevienlīdzību veselības jomā (uzvedība, kultūra, SES utt.), un sfērām (izveidotā vide, publiskā veselības infrastruktūra, transports, pilsētvides plānošana utt.).
  • Labāk izprast to ietekmju ekosistēmu, kas ietekmē nevienlīdzību veselības jomā, indivīdu veselību un iedzīvotāju veselību.
Telpa
tiešsaistē Zoom platformā
Datums:

Kontaktinformācija