Ar plašsaziņas medijiem saistīto risku un iespēju kritisks novērtējums saistībā ar izsvērtu komunikāciju: Eiropas plašsaziņas mediju telpas attīstības scenāriji (MEDIADELCOM)
Mērķis
Apraksts
MEDIADELCOM mērķis ir veicināt Eiropas integrāciju, sociālo vienotību un līdz ar to arī eiropeizāciju.
Galēji labējo un populistisko politisko spēku popularitāte Eiropas sabiedrībā liecina, ka Eiropas valstu vienotība un kopīgie mērķi nav pašsaprotami. Datos balstītu lēmumu pieņemšana mūsdienu demokrātiskajās sabiedrībās ir apdraudēta.
MEDIADELCOM konsorcijs uzskata, ka Eiropas politikas un kultūras telpa vislabāk attīstās, ja, ar īpašu politiku palīdzību tiek veicināta izsvērta komunikācija . Konsorcijs izstrādās metodiku, kas ļaus novērtēt un paredzēt izsvērtas komunikācijas riskus un iespējas plašsaziņas mediju transformācijas laikā (2000. – 2020.).
Nepastāv vienota pieeja, kas dotu iespēju analizēt plašsaziņas mediju vides riskus un iespējas. Pētījumi un dati ir fragmentēti, tas savukārt ierobežo izsvērtas komunikācijas risku un iespēju novērtējumu Eiropā. Nav pieejami pētījumos balstīti un visaptveroši scenāriji, kas ļautu prognozēt plašsaziņas mediju attīstību Eiropā.
Apkopojot esošos, fragmentētos pētījumus un modelējot dažādus scenārijus, tiks radīts instruments plašsaziņas mediju darbības risku prognozēšanai un vadībai.
Projekta aktivitātes
Pētniecības stratēģija tiks attīstīta, veicot šādas darbības:
- izstrādāts visaptverošu plašsaziņas mediju līdzekļu transformācijas risku un iespēju analīzes modelis;
- novērtēta pētījumu un datu pietiekamība, lai veiktu uz zināšanām balstītas prognozes par Eiropas plašsaziņas mediju attīstības tendencēm;
- izveidota inovatīva metode, kuras pamatā ir situāciju modelēšana un visu iesaistīto pušu darbības simulācija, lai veidotu scenārijus plašsaziņas mediju attīstības risku un iespēju prognozēšanai.
Projekta partneri
- Tartu Universitāte, Igaunija (koordinators)
- Sv. Kirila un Sv. Metodija universitāte, Slovākija,
- Masarikas universitāte, Čehija,
- Varšavas universitātes, Polija,
- Zagrebas universitātes Politikas zinātņu fakultāte, Horvātija,
- Sofijas Ohridas Sv. Klementa universitāte, Bulgārija,
- Rīgas Stradiņa universitāte, Latvija,
- Ēriha Brosta Starptautiskās žurnālistikas institūts, Vācija,
- Milānas universitāte, Itālija,
- Grieķijas Eiropas un ārpolitikas fonds, Grieķija,
- Neatkarīgās žurnālistikas centrs, Rumānija,
- Nevalstiska organizācija Mertek Media Monitor ltd., Ungārija,
- Izglītības un komunikāciju skola, Zviedrija,
- Jenčepingas Starptautskā biznesa skola, Zviedrija,
- Viduszviedrijas universitāte, Zviedrija,
- Austrijas Zinātņu akadēmija, Austrija,
- Starptautiskais mediju daudzveidības institūts, Beļģija.
Projekta aktualitātes
- Projekta MEDIADELCOM uzsākšanas sanāksme
2021. gada 23. martā tiešsaistē notika Apvārsnis 2020 finansētā projekta MEDIADELCOM uzsākšanas sanāksme.
Projekta mērķis ir izstrādāt diagnostikas metodiku politikas veidotājiem, pedagogiem, plašsaziņas medijiem, ekspertiem un žurnālistiem visaptverošu risku un iespēju novērtējumam, kas nodrošina izsvērtu komunikāciju un sociālo vienotību Eiropā.
Projekta uzsākšanas sanāksmē tika apspriestas projektā noteiktās katra sadarbības partnera pētījuma atbildības, uzsvaru liekot uz 1.darba grupas “Riska un iespēju faktoru un saistīto pētījumu salīdzinošā analīze starp valstīm” sasniedzamajiem rezultātiem, kā arī rezultātu izplatīšanai, pētījumu ētikai, ziņošanai EK.
Iespējams noklausīties uzsākšanas sanāksmes raidierakstu - podcast #1.
Vairāk par projektu MEDIADELCOM mājaslapā.
Informācija ievietota 29.03.2021
- Projekta Konsorcija sanāksme Tallinā
2021.gada 7.-11. oktobrī Tallinā, Igaunijā notika projekta Konsorcija sanāksme, kurā piedalījās 14 valstu projekta partneru pārstāvji, lai pārrunātu projekta pētniecības procesu un problēmas.
Pasākuma laikā tika apspriesta projekta gaita, uzdevumi, notika ideju apmaiņa par tālāko pētījuma posmu plānošanu, termiņiem, kā arī publikāciju gatavošanu.
Latvija kopā ar Igauniju un Bulgāriju prezentēja pilotpētījumu. Diskusijas par to sniedza skaidrāku pamatojumu teorētiskā darba apvienošanai ar gadījumu izpēti praksē, iekļaujot esošās bibliogrāfijas meklēšanu un sintezēšanu riska analīzē.
Iespējams noklausīties sanāksmes raidierakstu - podcast #7.
Vairāk par pasākumu MEDIADELCOM mājaslapā.
Informācija ievietota 13.10.2021