Pārlekt uz galveno saturu

Eiropas partnerība ķīmisko vielu radītā riska novērtēšanai (PARC)

Projekta/līguma nr.
101057014
Projekta finansējums
735 243,75 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.05.2022. - 30.04.2029.

Mērķis

Radīt jaunus, viegli pieejamus un izmantojamus datus ķīmisko vielu ietekmes analīzei, kā arī jaunas ķīmisko risku novērtēšanas metodes un rīkus. PARC projekts īpaši palīdzēs izstrādāt rīkus (instrumentus) jaunu, mazāk bīstamu vielu identificēšanai, kaitīgāku vielu ierobežošanai, kas atbilstu ilgtspējīgas attīstības pieejai.

Apraksts

Projekts European Partnership for Risk Assessment of Chemicals (PARC) ir izstrādāts, lai atbilstu Eiropas Savienības (turpmāk – ES) ķīmisko vielu stratēģijai un Eiropas zaļajam kursam, kura mērķis ir būtiski samazināt veselībai un videi kaitīgo vielu daudzumu. Projektam PARC ir ambiciozi mērķi zinātniskās darbības jomā, nodrošinot unikālu iespēju sadarboties dažāda līmeņa risku novērtēšanas speciālistiem.

Apvienojot valsts nozīmes un Eiropas līmeņa centienus ķīmisko vielu izpētē, šis projekts ļaus optimizēt resursus, kas paredzēti ķīmiskā riska novērtēšanai un uzraudzībai, kā arī paātrinās nozares izaugsmes ātrumu.

Papildus plānots strādāt pie tādiem tematiem kā endokrīnās sistēmas grāvējvielu novērtēšanas metodes, dažādu metālu, piemēram, kadmija (Cd) un dzīvsudraba (Hg), ietekme uz cilvēka veselību, noturīgie organiskie piesārņotāji un to līmeņu atšķirības apkārtējā vidē un cilvēku populācijā dažādos Eiropas reģionos.

Šī partnerība ir turpinājums  Eiropas Cilvēku biomonitoringa iniciatīvai (HBM4EU).

Vadošais partneris

Partnerību koordinē Francijas pārtikas drošības, vides aizsardzības un arodveselības iestāde ANSES.

Projekta partneri

Projektā ir iesaistījušies 200 partneri no 28 valstīm, t. sk. Latvijas, kā arī trīs ES aģentūras (Eiropas Vides aģentūra – EEA, Eiropas Ķimikāliju aģentūra – ECHA, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde – EFSA).

Projekts apvieno sadarbības partnerus visā Eiropā, tai skaitā Eiropas un nacionālā līmeņa  risku novērtēšanas aģentūras, universitātes un valsts pētniecības organizācijas, kā arī piecus Eiropas Komisijas ģenerāldirektorātus (DG-RTD, DG-GROW, DG-ENV, DG-SANTE un JRC). Iesaistīto dalībvalstu ministrijas sniedz ieguldījumu PARC pārvaldībā un projekta darbības uzraudzībā.