Pārlekt uz galveno saturu

Fiziskās slodzes un polifenolu suplementācijas izraisītas sistēmiskas un muskuļu audu specifiskas metabolas adaptācijas novecošanās laikā: sestrīnu modulējošā iedarbība (EXPOSE)

Projekta/līguma nr.
RSU/LSPA-PA-2024/1-0007
Projekta finansējums
199 117,00 EUR, Projekts “RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija” (Nr.5,2,1,1.i.0/2/24/I/CFLA/005) tiek finansēts no Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna un valsts budžeta
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.04.2024. - 31.03.2026.

Mērķis

Sestrīniem (SESN) ir nozīmīga loma šūnu adaptācijā dažādiem stresa stimuliem. Zinātnē balstīti pierādījumi liecina, ka SESN ir potenciāli biomarķieri un nozīmīgi muskuļu fizioloģisko funkciju regulētāji novecošanās laikā, tāpēc šī pētījuma mērķis ir: a) noteikt plazmas SESN references vērtības veseliem, jauniem un gados vecākiem pieaugušajiem miera stāvoklī, fiziskās slodzes laikā un atjaunošanās periodā un izvērtēt to saistības ar dalībnieku fiziskajām darba spējām; b) izpētīt sistēmiskus un muskuļu audu specifiskus SESN mediētus metabolsima adaptācijas procesus, polifenolu lietošanas (PL), pretestības treniņu (PT) un to kombinēto efektu rezultātā, veicot visaptverošu vairāku iesaistīto faktoru analīzi. Projekta uzdevumi: 1. Noteikt plazmas SESN koncentrāciju veseliem jauniem un gados vecākiem pieaugušajiem miera stāvoklī, akūtas nepārtrauktas slodzes laikā un atjaunošanās periodā un novērtēt SESN līmeņa saistību ar fizisko veiktspēju un ķermeņa uzbūvi. 2. Noteikt SESN ekspresiju un transkripciju muskuļu audos; lipidomu, RONS veidošanās un antioksidantu statusu plazmā PL, PT un to kombinēto efektu rezultātā gados vecākiem pieaugušajiem. 3. Veikt visaptverošu, integrētu datu analīzi, atklājot potenciālos sistēmiskos un muskuļu audu specifiskos SESN mediētos molekulāros mehānismus, kas ir pamatā PL, PT to kombinēto efektu labvēlīgajai ietekmei muskuļu zuduma novēršanā gados vecākiem pieaugušajiem.

Apraksts

Dzimstības samazināšanās un ievērojams paredzamais dzīves ilguma pieaugums ir izraisījis būtiskas demogrāfiskas pārmaiņas visā pasaulē, kā rezultātā dramatiski pieaug gados vecāku cilvēku skaits vispārējā populācijā. Sabiedrības novecošanās veicina ar vecumu saistītu hronisku slimību izplatību un šo pataloģisko stāvokļu smagumu, tostarp sarkopēniju - progresējošu un vispārēju skeleta muskuļu masas un funkciju zudumu. Nesen publicēti dati liecina, ka sarkopēnija Eiropā ir 20% gados vecākiem cilvēkiem un bieži vien šiem pacientiem ir arī kāda cita hroniska slimība (piemēram, diabēts vai vēzis), kas samazina šo cilvēku dzīves kvalitāti un palielina veselības aprūpes izmaksas. Vadošie veselības un sporta zinātnes speciālisti no Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas sadarbībā ar partneriem visā Eiropā strādās kopā, lai a) izprastu bioloģiskos mehānismus, kas ir pamatā muskuļu masas un funkciju zudumam un b) izstrādātu intervences, lai palielinātu veselīgu dzīves ilgumu.