Pārlekt uz galveno saturu

Koniskā staru datortomogrāfija kā osteoporozes riska noteikšanas rīks sievietēm pēcmenopauzes vecumā

Projekta/līguma nr.
RSU-ZG-2024/1-0010
Projekta finansējums
180 000,00 EUR, projekts “RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija” (Nr.5,2,1,1.i.0/2/24/I/CFLA/005) tiek finansēts Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna un valsts budžeta ietvaros
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.04.2024. - 31.03.2026.

Mērķis

Izstrādāt metodi osteoporozes riska noteikšanai sievietēm pēcmenopauzes periodā, novērtējot kvalitatīvas izmaiņas apakšžokļa kortikālajā kaulā konusveida datortomogrāfijas izmeklējumos, un izveidot visaptverošu dziļās mācīšanās prototipa modeli osteoporozes riska noteikšanai. Novērtēt osteoporozes ietekmi sievietēm pēcmenopauzes vecumā uz TML kaula struktūrām (apakšžokļa galviņas blīvumu, tilpumu, virsmas struktūru utt.).

Apraksts

Osteoporoze ir skeleta sistēmas saslimšana, ko raksturo samazināts kaulu blīvums un mikroarhitektonikas bojājumi, kā rezultātā samazinās kaula stiprība un būtiski pieaug kaulu lūzuma risks. Pēc PVO datiem osteoporoze ir otra izplatītākā patoloģija pēc sirds - asinsvadu slimībām. Osteoporotiski kaulu lūzumi izraisa invaliditāti ar būtisku dzīves kvalitātes pasliktināšanos vai pat ir nāves cēlonis. Līdz ar to svarīga kļūst savlaicīga osteoporozes diagnostika un profilakses vai ārstēšanas uzsākšana. Tomēr mūsdienās visplašāk pielietotā osteoporozes diagnostikas metode - duālās enerģijas rentgena absorbciometrija (DEXA) - nav pieejama plašam iedzīvotāju lokam un nav pielietojama kā skrīninga metode. Tā kā pacientes pēcmenopauzes vecumā bieži apmeklē zobārstu, tad radās hipotēze, ka dentālās rentgenogrammas iespējams varētu izmantot osteoporozes riska noteikšanai. Līdz ar to pirmais šīs starpdisciplinārā projekta  mērķis ir izstrādāt metodi osteoporozes riska noteikšanai sievietēm pēcmenopauzes periodā novērtējot  kvalitatīvas izmaiņas apakšžokļa kortikālajā kaulā konusveida stara datortomogrāfijas izmeklējumos un izveidot visaptverošu dziļās mācīšanās prototipa modeli osteoporozes riska noteikšanai. Otrs šī projekta mērķis ir novērtēt osteoporozes ietekmi sievietēm pēcmenopauzes vecumā uz TML kaula struktūrām (apakšžokļa galviņas blīvums, tilpumu, virsmas struktūru u.t.t). Kopumā šajā pētījumā paredzēts iesaistīt 250 pacientus.