Pārlekt uz galveno saturu

Modificējamie bio un dzīves stila marķieri kognitīvās funkcijas pasliktināšanās prognozēšanai (MOBILE-COG)

Projekta/līguma nr.
Nr. RSU-PAG-2024/1-0014
Projekta finansējums
199 200,00 EUR, Projekts “RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija” (Nr.5,2.1,1.i.0/2/24/I/CFLA/005) tiek finansēts Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna un valsts budžeta ietvaros
Projekta īstenošana
01.04.2024. - 31.03.2026.

Mērķis

Identificēt potenciālos neirālos, kognitīvos, dzīvesstila un bioloģiskos (ģenētiskos) faktorus, kas var prognozēt kognitīvo funkciju pasliktināšanos pieaugušajiem no 55 gadu vecuma.

Apraksts

Projekts MOBILE-COG ir veltīts tam, lai pētītu, kā dažādi bioloģiskie, dzīvesveida un ģenētiskie faktori ietekmē kognitīvo funkciju pasliktināšanos cilvēkiem vecumā no 55 gadiem. Projekta galvenā uzmanība tiek pievērsta faktoriem, piemēram, kognitīvajām un motorajām rezervēm, kā arī specifiskiem neirofizioloģiskiem marķieriem, piemēram, smadzeņu izsaukto potenciālu viļņformai P300, kas varētu palīdzēt prognozēt patoloģisku kognitīvo novecošanos vēl pirms klīnisko simptomu parādīšanās. Pētījuma mērķis ir radīt jaunas zināšanas, kas var veicināt sabiedrības veselības stratēģiju izstrādi, tādējādi mazinot neirodeģeneratīvo slimību, īpaši Alcheimera slimības, slogu.

Ņemot vērā sabiedrības novecošanos, arvien svarīgāk ir izprast, kā ilgtermiņā veiktas fiziskās, intelektuālās un sociālās aktivitātes var palīdzēt saglabāt kognitīvās funkcijas novecošanas procesā. Projekta MOBILE-COG ietvaros tiks veikta padziļināta kognitīvo funkciju novērtēšana, izmantojot magnētiskās rezonanses un elektroencefalogrāfijas izmeklējumus, kā arī ģenētiskās analīzes, lai identificētu potenciālos riska faktorus kognitīvo spēju pasliktināšanās novēršanai. Šie pētījumi sniegs jaunas zināšanas par neirālajiem procesiem un dzīvesstila faktoriem, kas saistīti ar kognitīvās disfunkcijas risku.

Galvenie sasniedzamie rezultāti:

  • Zinātniskie raksti, kas apraksta pētījuma rezultātus par kognitīvo un dzīvesveida faktoru saistību ar kognitīvās disfunkcijas risku.
  • Sekmīgi aizstāvēti maģistra un promocijas darbi projekta tematikā.
  • Paplašināta starptautiskā sadarbība un sagatavots kopīgs pieteikums starptautiska projektu granta ietvaros.
  • Aktīva komunikācija ar sabiedrību un rezultātu skaidrošana politikas veidotājiem, lai sekmētu sabiedrības veselībpratību un mazinātu kognitīvās disfunkcijas risku sabiedrībā.

Komanda

Vadītājs

Vadošais pētnieks, Projekta vadītājs

Administratīvā asistente

Biroja vadītāja, Zinātniskā asistenta p. i.

Pētnieks

Docētājs, Pētnieks

Pētniece

Docētāja, Pētnieka p. i., Docētāja

Zinātniskā asistente

Zinātniskā asistenta p. i.

Zinātniskais asistents

Zinātniskā asistenta p. i.

Laborants

Pasniedzējs, Laborants

 

 

Projekta aktualitātes

Dalība RSU 10. starptautiski praktiskajā konferencē Veselība un personības attīstība: starpdisciplinārā pieeja (18.04.2024.)

Kognitīvie testi P300b viļņformas izsaukšanai kognitīvā deficīta izpētē
Videoieraksts
A. Usačka, K. Šneidere, A. Stepens