Uztura un fizisko aktivitāšu intervenču izveidošana sadarbībā ar mērķa kopienu, lai uzlabotu veselības vienlīdzību pusaudžu vecumā (CONNECTION)

Projekta/līguma nr.
Projekta finansējums
300 000,00 EUR
Projekta vadītājs
Inga Elksne
Projekta īstenošana
01.05.2024. - 30.04.2027.

Projekta pētījums ir vērsts uz bērniem un pusaudžiem, kas atrodas nelabvēlīgos sociālekonomiskos apstākļos, ar mērķi uzlabot uztura un fizisko aktivitātāšu paradumus.
Galvenie mērķi un uzdevumi:
1. Uztura un fizisko aktivitāšu iedarbība/vide un veselība: sociāli ekonomisko apstākļu modificējošā ietekme. Izpētīt agrīnās dzīves vides un ar veselību saistīto faktoru ietekmi uz uztura paradumiem bērnībā, izvērtējot sociāli ekonomisko faktoru lomu.
2. Pasākumu izveidošana sadarbībā ar mērķa kopienu veselīga uztura un fizisko aktivitāšu vides radīšanai.
3. Intervences ietekmes uz uzvedības izmaiņām un veselības vienlīdzību novērtēšana.

Apraksts

Izmantojot partneru zināšanas un iesaistīšanos veiksmīgās kopienas intervencēs, projekts ietvers intervences pasākumu kopīgu izveidi sadarbībā ar mērķa kopienu, lai risinātu visneaizsargātāko bērnu un pusaudžu uztura nevienlīdzību, kas ir aktuāla dažādos kontekstos visā Eiropā, lai atklātu jaunas sociālā nodrošinājuma pieejas uztura nodrošināšanai sociāli mazaizsargātām ģimenēm, vienlaikus veicinot sociālās cilvēktiesības, pārtikas izšķērdēšanas samazināšanu un palielinot veselīgāka uztura pieejamību un patēriņu. Intervences pasākumi, radīti sadarbībā ar mērķa kopienu, būs vērsti arī uz veselīgu fizisko aktivitāšu vidi (piemēram, atraktīviem rotaļu laukumiem, zaļiem celiņiem uz skolu). Tiks piemēroti jauniešu vadīti līdzdalības rīcības izpētes principi, lai izstrādātu darbības, kas ir saskaņotas ar iedzīvotāju mērķa vajadzībām un interesēm, un lai indivīdi varētu pieņemt labākus lēmumus veselīgu paradumu veicināšanai.
Turklāt kohortu pētījumu dati sniegs iespējas novērtēt rīcības trajektorijas un to longitudinālo saistību ar veselības rādītājiem, jo īpaši izprotot sociālos apstākļus kā noteicošā faktora lomu un/vai ja tie maina šīs saistības. Šie rezultāti sniegs informāciju par ietekmes novērtējuma modeļiem attiecībā uz veselīgāka dzīvesveida izvēli un veselības vienlīdzību. Tiks ņemti vērā tādi aspekti kā robustums, piemērojamība un ietekme uz sabiedrības veselību.
Visbeidzot, projekts plāno izstrādāt politikas instrumentus un ieviešanas vadlīnijas, lai atbalstītu ieinteresētās personas un politikas veidotājus turpmākajā plānošanā, lai panāktu labāku vienlīdzību veselības jomā. Mūsu kopienas koprades modeļu galvenais mērķis ir pārtraukt veselības nevienlīdzības ciklus, neatstājot nevienu novārtā.

Projekta koordinators

• Sabiedrības veselības institūts, Porto Universitāte, Portugāle

Projekta partneri

• Biozinātņu inženierzinātņu fakultāte, Pārtikas tehnoloģijas, drošības un veselības katedra, Ģentes Universitāte, Beļģija