Pārlekt uz galveno saturu

Viedie tekstila risinājumi kā bioloģiskās atgriezeniskās saites metode traumu profilaksei Latvijas futbola jaunatnes līgas spēlētājiem

Projekta/līguma nr.
lzp-2023/1-0027
Projekta finansējums
299 997,00 EUR, Rīgas Tehniskās universitātes finansējuma daļa – 62 357,00 EUR, Vidzemes Augstskolas finansējuma daļa – 63 200,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.01.2024. - 31.12.2026.

Mērķis

Projekta mērķis ir izstrādāt atgriezeniskās saites metodi, kas balstīta uz DAid® viedo zeķu sistēmu profilaktisko vingrinājumu programmai futbolā (FIFA 11+), un novērtēt tās efektivitāti, lai uzlabotu funkcionālos rezultātus un samazinātu traumu risku jauniešu futbola līgas spēlētājiem.

Projekts apvieno inovāciju un veselību jauniešu futbolā. DAid® viedo zeķu sistēma integrēta virtuālajā realitātē palīdzēs jauniešu futbolistiem uzlabot sniegumu un mazināt traumu risku, sniedzot spēlētājiem iespēju attīstīties un augt veselīgi.

Apraksts

Jaunatnes futbola līgu spēlētājiem apakšējo ekstremitāšu traumas ir visizplatītākās, sasniedzot 72–93 % no visām gūtajām traumām. Mūsdienās vadošā profilakses programma futbolā ir FIFA 11+ iesildīšanās programma, kas samazina traumu risku par 30 %. Vairāku pētījumu pierādījumi apstiprina atgriezeniskās saites pievienošanu treniņu laikā, samazina traumu biežumu par 40 %. Jaunākie pētījumi ir parādījuši, ka viedo tekstila zeķu sistēma ir objektīvs, ērti pielietojams instruments pēdas monitoringam reāllaikā un ir interaktīvs atgriezeniskās saites rīks sportistiem. Taču trūkst informācijas par viedā tekstila sensoru zeķu sistēmas nodrošinātās objektīvās atgriezeniskās saites ietekmi uz futbolistu profilakses programmu iznākuma rādītājiem. Pirmajā projekta posmā tiks veikts šķērsgriezuma pētījums, iesaistot jauniešu līgu futbolistus, lai identificētu efektīvākos viedo zeķu sistēmas atgriezeniskās saites elementus. Otrajā posmā tiks veikts pilot pētījums, lai novērtētu profilakses vingrinājumu efektivitāti, izmantojot viedā tekstila sensoru zeķu nodrošināto atgriezenisko saiti. Funkcionālo testu rezultāti un pētījuma rezultāti tiks izvēlēti kā efektivitātes rādītāji viedo tekstila sensoru zeķu sistēmas izvērtēšanai. Secinājumi par viedā tekstila sensoru zeķu sistēmas, kā atgriezeniskās saites metodi traumu profilaksei Latvijas futbola jaunatnes līgas spēlētājiem, tiks izdarīti, pamatojoties uz iegūtajiem projekta rezultātiem.

Lai samazinātu traumu risku un nodrošinātu drošu un veiksmīgu dalību fiziskajās aktivitātēs, jauniešu sportistiem visos sporta veidos, tostarp futbolā, ir svarīgi izstrādāt inovatīvas sporta traumu profilakses stratēģijas. Projekts apvieno inovācijas un veselību jauniešu futbolā. DAid® viedo zeķu sistēma, kas integrēta virtuālajā realitātē, palīdzēs jauniešu futbola spēlētājiem uzlabot sniegumu un samazināt traumu risku, ļaujot spēlētājiem veselīgi attīstīties un pilnveidoties.

Sasniedzamie rezultāti
  1. Pieci oriģināli zinātniskie raksti datubāzēs WoS/SCOPUS iekļautajos žurnālos.
  2. Izstrādāts traumu profilakses plāns futbolistiem, iekļaujot DAid® viedo zeķu sistēmu.
  3. Izstrādāts spēlētāju motivējošs virtuālās realitātes modulis un draudzīga lietotne.
  4. Nepārtraukta spēlētāju traumu profilakses uzdevumu uzraudzība un datu iegūšana reāllaikā.
  5. Ilgtermiņa traumu izsekošana pēc profilakses programmas beigām.
Nozīmīgākie mūsu projekta pasākumi

Lai gan mūsu ikdiena ir krāsainu notikumu pilna, šeit dalīsimies ar pasākumiem, kas veicina projekta attīstību un mūsu projekta mērķu sasniegšanu.

Vasaras darbnīca

Vasaras tveicīgajā jūlija pirmdienā (15.07.24.) projekta komanda tikās darbnīcā, kuras laikā ražīgi strādāja pie nākamās projekta aktivitātes. Darbnīcas laikā izskatīti esošie VR risinājumi futbolistiem un esošo risinājumu izaicinājumus. Prāta vētras laikā pārdomājām plānotās saskarnes elementus un potenciālos metodiskos norādījumus VR risinājuma lietotājam, jauniešu līgas futbolistam. Diena bija karsta gan ārā, gan mūsu galvās. Šoreiz mums pievienojās arī Žizele, kuras galvenais uzdevums bija sargāt mūsu domas no pazušanas prāta vētrās. Darbs bija grūts, tāpēc Žizele ik pa laikam paņēma snaudiena pauzītes.

Izlaidums RSU maģistriem

2024. gada 5. jūlijā mūsu projekta komandas dalībnieks Sergejs Davidovičs svinīgā izlaiduma ceremonijā saņēma Rīgas Stradiņa Universitātes maģistra diplomu, absolvējot maģistra studiju programmu Rehabilitācija. Sergeja maģistra darba pētījums bija Apakšējās ekstremitātes kustības biomehānisko mainīgo korelācija funkcionālo testu un funkcionālo uzdevumu laikā jauniešu līgas futbolistu populācijā. No sirds sveicam Sergeju viņa sasniegumos un novēlam viņam tikpat mērķtiecīgi īstenot savus sapņus un ieceres arī turpmāk.

Lekcija par traumu prevenciju

2024. gadā 9. martā Latvijas Fizioterapeitu asociācijas pediatrijas apakšgrupa un muskuloskeletālās (MSK) fizioterapijas apakšgrupa veidoja saturu semināram Muskuloskeletāli traucējumi pediatrijā: uz pierādījumiem balstīta prakse, kas norisinājās platformā Zoom. Anna Davidoviča sagatavoja izglītojošu lekciju Pārslodzes traumu prevencija pusaudžu komandu sportā. Fizioterapijas iespējas, kur Latvijas fizioterapeitiem un citiem interesentiem pastāstīja arī par esošo projektu un nākotnes traumu prevencijas perspektīvām jauniešu komandas sportā.

Sadarbības iespējas Itālijā

2024. gada februārī mūsu komandas pārstāve Linda Lancere (attēlā trešā no kreisas) piedalījās doktora disertācijas novērtēšanas komisijā, kā arī īstenoja sarunas par potenciālām sadarbības iespējām ar Brešas Universitāti Itālijā.

Atklāšanas ceremonija

2024. gada 27. janvāris ir mūsu projekta dzimšanas diena, un Vidzemes Augstskolas Virtuālās realitātes laboratorija ir mūsu dzimšanas dienas svinību vieta. Svētki mūsu komandai!

Zinātniskās publikācijas

Lietojamības pētījums

  • Semjonova, G.; Davidovica, A.; Kozlovskis, N.; Okss, A.; Katashevs, A. Smart Textile Sock System for Athletes’ Self-Correction during Functional Tasks: Formative Usability Evaluation. Sensors 2022, 22, 4779. https://doi.org/10.3390/s22134779

DAid zeķu sistēma COP kontrolei

  • Januskevica, A.; Semjonova, G.; Oks, A.; Katashev, A. and Eizentals, P. (2020). Evaluation of the Foot Performance in “Single Leg Squat” Test of Female Athletes using Smart Socks. In Proceedings of the 8th International Conference on Sport Sciences Research and Technology Support - icSPORTS; ISBN 978-989-758-481-7; ISSN 2184-3236, SciTePress, pages 161-168. DOI: 10.5220/0010146701610168

Korelāciju pētījumi apakšējās ekstremitātes biomehānisko mainīgo noteikšanai ar bezvadu sensoru sistēmām

  • Davidovica, A., Davidovics, S., Semjonova, G., Katashev, A., Oks, A., Lancere, L., Tomsone, S., Zolovs, M. 2024. “Biomechanics of the Lower Extremity in Youth Football League: FIFA 11+ One Leg Squat Analysis” – apstiprināts manuskripts icSPORTS2024.
  • Publikācija Correlation of biomechanical variables of lower extremity movement during functional tests and functional tasks in a population of youth league football players ir iesniegts manuskirpts. Žurnālam “Science and Medicine in Football” (Print ISSN: 2473-3938 Online ISSN: 2473-4446). Ietekmes faktors: 2.8 (2023); 5-gadu ietekmes faktors: 2.8 (2023). High Visibility, Indexed in: Science Citation Index Expanded (Clarivate), Scopus (ELSEVIER), MEDLINE (United States National Library of Medicine), SPORTDiscus with Full Text (EBSCO).
Mūsu komanda

Mēs esam starpdisciplināra komanda, kurā ir pārstāvji no trim Latvijas zinātņu nozarēm:

  • sporta medicīnas un rehabilitācijas disciplīna, kas veicina futbola jaunatnes līgas spēlētāju traumu profilaksi, ko pārstāv Rīgas Stradiņa universitāte;
  • medicīnas inženierzinātņu disciplīna – Rīgas Tehniskās universitātes izstrādātā un nodrošinātā viedo zeķu sistēma DAid®;
  • informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, DAid datu apstrādi un individualizētas reāllaika atgriezeniskās saites sistēmas izstrādi nodrošina Vidzemes Augstskola.

Anna Davidoviča

Rīgas Stradiņa universitātes doktora studiju programmas Veselības aprūpe apakšprogrammas Medicīna doktorante. Viņas doktora disertācijas nosaukums ir DAid® viedo zeķu sistēmas nodrošinātās bioatgriezeniskās saites metodes pielietošana jaunatnes futbola līgas spēlētājiem profilakses vingrojumu programmas laikā. Paralēli pētniecībai un studijām doktorantūrā Anna ir sertificēta fizioterapeite traumatoloģijas, ortopēdijas, mugurkaula ķirurģijas un reimatoloģijas klīnikā Orto.

 

Sergejs Davidovičs

Rīgas Stradiņa univeristātes maģistra studiju programma Rehabilitācija students. Viņa maģistra darba tēma ir Apakšējās ekstremitātes kustības biomehānisko mainīgo korelācija funkcionālo testu un funkcionālo uzdevumu laikā jauniešu līgas futbolistu populācijā. Ikdienā Sergejs ir sertificēts fizioterapeits traumatoloģijas-ortopēdijas, mugurkaula ķirurģijas un reimatoloģijas klīnikā Orto. Un Latvijas Futbola federācijas fizioterapeits ar specializāciju futbolistu fizioterapijā un traumu profilakses veicināšanā.

 

Guna Semjonova

Projekta zinātniskā vadītāja un Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece. Viņa ir Latvijas Zinātnes padomes eksperte medicīnas un veselības zinātnēs. Paralēli pētniecībai Guna ir sertificēta fizioterapeite traumatoloģijas, ortopēdijas, mugurkaula ķirurģijas un reimatoloģijas klīnikā Orto.

Docētāja, Vadošā pētniece, Projekta zinātniskā vadītāja

Linda Lancere

Vidzemes Augstskolas vadošā pētniece, inženierzinātņu doktore un fizioterapeite. Lindas pieredze ir saistīta ar IoT balstītu jauktas realitātes sistēmu izstrādi un virtuālās realitātes risinājumu izveidi veselības aprūpē. Pētījusi virtuālās realitātes spēli, lai palielinātu fiziskās aktivitātes līmeni mazkustīgiem iedzīvotājiem, ietverot socializācijas aspektu.

 

Lydia Kamynina

Vidzemes Augstskolas bakalaura studiju programmas Informācijas tehnoloģijas bakalaura studiju programmas Virtuālā realitāte studente. Viņas bakalaura darba tēma ir Viedo zeķu tehnoloģija: VR un Android integrēšana lietotāja pieredzes uzlabošanai.

 

Alise Jonāte

Rīgas Stradiņa universitātes profesionālās bakalaura studiju programmas Fizioterapija ceturtā kursa studente. 2020. gadā ieguvusi bakalaura grādu komunikācijas zinātnē Latvijas Universitātē. Alise paralēli studijām sākusi pirmās palīdzības pasniedzēja apmācības. Aktīvi darbojas vairākos studentu zinātniskajos pulciņos.

 

Signe Tomsone

Ilgus gadus bijusi Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātes dekāne. Plaša pieredze ar veselības aprūpi saistītu projektu vadīšanā un īstenošanā. Latvijas Zinātnes padomes eksperte veselības zinātnēs kopš 2016. gada.

Studiju programmas direktore, Docētāja, Vadošā pētniece, projekta zinātniskā vadītāja

Aleksejs Kataševs

Rīgas Tehniskās universitātes profesoram Aleksejam Kataševam ir pieredze valkājamu, uz sensoriem balstītu lietojumprogrammu izstrādē cilvēka kustību noteikšanai, kustību analīzē, datu ieguvē fizioloģiskiem mērījumiem, kā arī programmatūras izstrādē. Viņš ir koordinējis vairākus nacionālos projektus, kā arī strādājis kā pētnieku grupas vadītājs Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektos.

 

Aleksandrs Okss

Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju centra vadošajam pētniekam Dr. habil. sci. eng. Aleksandram Oksam ir pieredze adīšanas tehnoloģijās, adītu, pret spriegumu/spiedienu/spiedienu jutīgu audumu izstrādē, kā arī viedo tekstilizstrādājumu izstrādē.

 

Arta Pētersone

Zinātnes departamenta projekta vadītāja, kura atbalsta un koordinē projekta administratīvo pārraudzību un vadību.

Projektu vadītāja

Andrejs Aļeksejevs

Padomnieks TikTok satura izveidē.