Ievads ķirurģijā (KK_008)
Īsumā par studiju kursu
Mērķis
Sniegt iespēju studējošajiem apgūt ķirurģijas bāzes zināšanas un pamata prasmes.
Priekšzināšanas
Anatomijā, fizioloģijā, bioķīmijā, priekšzināšanas patofizioloģijā, patanatomijā, mikrobioloģijā.
Rezultāti
Studiju kursa apguves rezultātā studējošie iegūst pamatzināšanas un izpratni par dažāda veida brūcēm, to dzīšanas un ārstēšanas pamatprincipiem. Atsevišķu brūču veidu sastopamība un ārstēšanas īpatnības (šautas/durtas/kostas brūces). Traumatisku brūču pacientu izmeklēšana, brūču diagnostika. Modernie pārsienamie līdzekļi, brūču infekcija, infekcijas izplatības iespējām ķirurģiskā klīnikā, brūču infekcijas novēršanas/mazināšanas iespējas; strutainu brūču ārstēšana; pārsienamo telpu darba organizāciju. Pamatzināšanas ķirurģiskā infekcijā un tās ārstēšanas pamatprincipos; ādas un mīksto audu strutainās saslimšanas un to ārstēšana. Zināšanas antibakteriālo līdzekļu pielietošanā ķirurģijā, kā arī profilaktiskās antibakteriālās terapijas pamatprincipi, iespējamās komplikācijas un to profilakse. Ieskats ķirurģisko pacientu izmeklēšanas aspektos, jēdziena "Status localis" būtība un pirmsoperācijas epikrīze un sagatavošana. Padziļināts ieskats asiņošanas būtībā un izpausmēs, kā arī asiņošanas apturēšanas metodēs un līdzekļos; izoseroloģijas un transfuzioloģijas pamatos. Tiks sniegts pārskats par asins pārliešanas noteikumiem un dokumentāciju, kā arī asins preparātiem, aizvietotājiem un alternatīvām transfuzioloģijā. Pamatzināšanas par ķirurģiskās operācijas būtību, grieziena veidiem, instrumentāriju, drenāžas pamatprincipiem un lietojamo medicīnisko tehniku/tehnoloģijām; ķirurģisko operāciju un procedūru biežākām iespējamām komplikācijām, to profilaksi un ārstēšanu. Pārskats par pēcoperācijas perioda iedalījumu un pacientu vadīšanu, kā arī ķirurģiskā pacienta barošanas principiem, agrīnā un vēlīnā pēcoperācijas perioda komplikācijām. Ķirurģijas attīstības vēstures iepazīšana pamatvilcienos.
Studiju kursa apguves rezultātā studējošais pratīs pareizi sagatavoties ķirurģisko manipulāciju veikšanai t.i. roku mazgāšana, sterila apģērba, cimdu uzvilkšana, sterila galdiņa uzklāšana, brūces primāra apdare, uzlikt mīkstos pārsējus; ievērot infekciju kontroles režīma pasākumus ķirurģiskā klīnikā; pratīs pārsiet vienkāršas brūces un sagatavot brūci apstrādei, pielietot vietējo infiltrācijas anestēziju, pārzinās šujamo materiālu ķirurģijā, pratīs sasiet ķirurģiskos mezglus, noņemt un uzlikt ādas šuves; pratīs pielietot asiņošanas pagaidu apturēšanas metodes; pratīs noteikt asinsgrupas, pārvaldīs saderības testus pirms asiņu pārliešanas, pārvaldīs atbilstošo transfūzijas dokumentāciju; pratīs izmeklēt ķirurģisko slimnieku; spēs raksturot un novērtēt audu lokālās izmaiņas ķirurģiskiem slimniekiem; pārvaldīs pamatinstrumentāriju ķirurģijā, zinās serozo dobumu punkcijas pamatprincipus, kā arī operācijas zālē biežāk lietotās tehnoloģijas.
Studiju kursa apguves rezultātā studenti būs spējīgi atklāt un izskaidrot hospitālās infekcijas izcelsmi; novērtēt brūces, to dzīšanu; izskaidrot biežāko asiņošanu iemeslus, novērtēt asiņošanas pacientu stāvokli, ieteikt pasākumus/līdzekļus asiņošanas apturēšanai, asins zuduma kompensācijai; izskaidrot svarīgākās ķirurģiskās operācijas un pēcoperācijas perioda norises; ieteikt pēcoperācijas komplikāciju profilakses pasākumus/līdzekļus; atšķirs vienkāršas ādas/zemādas ķirurģiskās infekcijas slimības un ieteiks to ārstēšanas pasākumus/līdzekļus; varēs pārbaudīt audu vietējās izmaiņas (status localis).