Tuvo Austrumu starptautiskās attiecības (PZK_141)
Īsumā par studiju kursu
Mērķis
Kursa Tuvo Austrumu starptautiskās attiecības mērķis ir iepazīstināt studentus ar galvenajiem Tuvo Austrumu reģiona starptautisko attiecību vēsturiskajiem notikumiem 20. gadsimtā un to sasaisti ar mūsdienām. Kursa ietvaros apskatāmie notikumi tiks aplūkoti starptautisko attiecību teorētiskajos un konceptuālajos rāmjos, kas sniegs studentiem izpratni gan par Tuvo Austrumu reģiona vietu mūsdienu starptautisko attiecību pētniecībā, gan arī ļaus pielietot citu kursu ietvaros iegūtās zināšanas reģiona valstu rīcības analīzē starptautiskajā sistēmā. Vienlaikus studenti tiks iepazīstināti arī ar Trešās pasaules un postkoloniālo valstu starptautisko attiecību pētniecības konceptiem – “omnibalansēšana”, “režīma drošība”, “Arābu iela” u.c. Tie papildinās iepriekš studiju ietvaros aplūkoto rietumniecisko skatījumu uz starptautiskajām attiecībām un ļaus veiksmīgāk izprast Tuvo Austrumu valstu ārpolitikas veidošanas šķautnes.
Priekšzināšanas
Nav nepieciešamas specifiskas priekšzināšanas Tuvo Austrumu jautājumos.
Rezultāti
Kursa rezultātā studentiem būs zināšanas, kas ļaus identificēt galvenos 20. gadsimta Tuvo Austrumu starptautisko attiecību notikumus un izpratne par to ietekmi uz situāciju reģionā mūsdienās. Studentam arī jāspēj identificēt galvenie reģionā iesaistītie starptautiskie spēlētāji (ASV, Krievija, Ķīna, ES u.c.) un to ārpolitiskās intereses. Spēs izprasts Tuvo Austrumu reģionālās sistēmas īpatnības un tās ietekme uz valstu lēmumu pieņemšanas procesiem.
Kursa ietvaros tiek attīstītas studentu kritiskās domāšanas spējas un prasme aprobēt lielu informācijas daudzumu. Simulācijas spēļu kontekstā tiks izkoptas arī debatēšanas, komandas darba un konsensa meklēšanas iemaņas, kuras var noderēt gan darbā valsts pārvaldē, gan starptautiskajās institūcijās, gan arī privātajā sektorā.
Studenti spēs orientēties galvenajos Tuvo Austrumu starptautisko attiecību teorētiskajos konceptos un spēs tos pielietot gan reģiona politisko procesu analīzē, gan arī starptautisko attiecību pētniecībā.