Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Struktūrvienība: Doktorantūras nodaļa
Kredītpunkti / ECTS:2 / 3
Kursa vadītājs:Guntars Dreijers
Studiju tips:Pilna laika
Līmenis:3. cikla (Doktora)
Mērķauditorija:Farmācija; Psiholoģija; Ārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Studiju kursa aprakstsPilns apraksts, Pilna laika
Zinātnes nozare:Valodniecība

Mērķis

Izprast un padziļināti apgūt veselības aprūpes zinātnes rakstu tekstveidi angļu valodā saistībā ar promocijas darba aktuāliem pētījumiem un problēmjautājumiem, nostiprinot gramatikas zināšanas, palielinot vārdu krājumu, ievērojot atbilstību zinātniskajam stilam angļu valodā un tādējādi palielinot savas iespējas aktīvi iesaistīties ar zinātniskajām publikācijām un rakstiem starptautiskajā zinātnes rakstveida un mutvārdu komunikācijā.

Priekšzināšanas

Angļu valodas B2-C1 līmenis (saskaņā ar CEFR [Eiropas vienotā valodas prasmju līmeni])

Rezultāti

Zināšanas

Kursa noslēgumā doktoranti zinās tekstveides principus un paņēmienus angļu zinātnes valodā, būtiskākos palīginstrumentus (avotus, resursus) zinātniskā teksta manuskripta sagatavošanai. Doktoranti zinās veselības aprūpes zinātņu rakstu gramatiskās, leksiskās (terminoloģijas) un stilistiskās pazīmes, kā arī prasības atbilstoši publicēšanās vadlīnijām. Doktorants pārzinās zinātnes valodas izteiksmes lingvistisko specifiku (terminoloģiju, speciālā lietojuma leksiku, gramatiku, tekstveidi, izrunu) un zinās, kādus valodas līdzekļus lietot, lai veidotu adekvātu starptautiskajai zinātnes komunikācijai atbilstošu veselības aprūpes rakstveida un mutvārdu tekstu svešvalodā.

Prasmes

Doktoranti spēs uzrakstīt zinātniska raksta manuskripta pirmvariantu, atbilstoši zinātniskā žanra un tā sadaļu īpatnībām. Doktoranti pratīs izvēlēties atbilstošus leksikogramtiskos līdzekļus, atbilstoši veselības aprūpes zinātņu raksta tekstveidei angļu valodā. Doktoranti spēs komentēt, pamatot angļu valodā zinātniskā manuskripta un citu zinātnisko žanru (piemēram, stenda referāta) tekstu struktūru, organizāciju, kā arī spēs salīdzināt dažādu veselības aprūpes zinātņu tekstu saturiskās, informatīvās, stilistiskās un leksikogramatiskās īpatnības. Doktoranti spēs patstāvīgi gūt secinājumus par teksta kvalitātes jautājumiem no reprezentabliem veselības aprūpes zinātņu tekstu piemēriem un pratīs sniegt konstruktīvu atgriezenisko saiti diskusijās par teksta kvalitātes pilnveidi, izmantojot atbilstošu terminoloģiju, lai sasaistītu pētījuma ieceri un tās lingvistisko realizāciju zinātnisko rakstu praksē. Doktorants spēj uzrakstīt gramatiski pareizu un zinātnes stilam atbilstošu tekstu svešvalodā, kā arī prot uzlabot rakstiskā teksta kvalitāti, izmantojot analogos un digitālos valodas resursus. Doktorants spēj lietot zinātnes nozarē aktuālus terminus, prot tos skaidrot svešvalodā, kā arī spēj pamatot savas pētnieciskās tēmas izvēli, raksturot tās saturu, pētījuma gaitu, hipotēzi, mērķi, uzdevumus, galvenos secinājumus svešvalodā. Doktorants atbilstoši pētījuma pragmatiskajam mērķim un informatīvā zinātnes teksta žanram prot veidot loģisku rakstveida tekstu. Doktorants spēj mutvārdos izklāstīt mērķauditorijai savu zinātnes nozares pētījumu, izmantojot zinātnes svešvalodai atbilstošus lingvistiskos un tekstveides līdzekļus. Doktorants prot strukturēt mutvārdu runu svešvalodā atbilstoši zinātnes komunikācijas principiem, lai varētu aktīvi iesaistīties starptautiskajā pētniecībā gan rakstiski, gan mutvārdos, ievērojot zinātnisko un lingvistisko kultūru, kā arī akadēmisko ētiku.

Kompetences

Doktoranti pilnveidos zinātnisko rakstu plānošanas prasmes un zināšanas. Doktoranti ievēros zinātnisko rakstu noformējuma un apstrādes precizitāti, kā arī patstāvīgi un atbildīgi attīstīs analītiskās un kritiskā diskursa iemaņas veselības aprūpes zinātņu manuskripta sagatavošanas nolūkiem. Apgūstot zinātnisko rakstu specifiku, doktoranti nostiprinās arī pašiniciatīvu rakstīšanas procesā un lingvistiski izsvērtu lēmumu pieņemšanu, kas virzīta uz rezultātu, proti, kvalitatīva zinātniskā manuskripta un mutvārdu prezentācijas sagatavošanu angļu valodā. Doktorants izvērtē zinātniskās svešvalodas lingvistisko līdzekļu klāstu un kritiski atlasa gramatiskos, fonētiskos, satura un tekstveides līdzekļus rakstveida un mutvārdu tekstam, tādējādi pastāvīgi paaugstinot savu lingvistisko kompetenci starptautiskās zinātnes komunikācijas nolūkam. Doktorants integrē lingvistiskās prasmes un zināšanas profesionālajā zinātniskajā darbībā, risinot nozarē un pētniecības karjerā nozīmīgus uzdevumus (piemēram, starptautisku publikāciju sagatavošanu, uzstāšanos starptautiskās konferencēs, dalību zinātniskajos semināros un lekcijās), kuriem nepieciešama augsta līmeņa lingvistiskā kompetence globālajā zinātnes komunikācijā.

Plānojums

Plānošanas periods:2024. gada rudens semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Veselības aprūpe (apakšprogramma Farmācija), DVAf3DoktorantūraIerobežota izvēleGuntars Dreijers
Veselības aprūpe (apakšprogramma Medicīna), DVAm3DoktorantūraIerobežota izvēleGuntars Dreijers
Veselības aprūpe (apakšprogramma Psiholoģija), DVAps3DoktorantūraIerobežota izvēle
Plānošanas periods:2025. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Veselības aprūpe (apakšprogramma Farmācija), DVAfeng4DoktorantūraIerobežota izvēle
Veselības aprūpe (apakšprogramma Medicīna), DVAmeng4DoktorantūraIerobežota izvēle
Veselības aprūpe (apakšprogramma Psiholoģija), DVApseng4DoktorantūraIerobežota izvēle