11. oktobrī notiks Psihiskās veselības dienas semināri medicīnas studentiem
10. oktobris ir Pasaules psihiskās veselības diena, kad visiem tiek atgādināts, ka ikvienam ir jārūpējas arī par savu psihisko veselību. Tāpēc jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno psihiatru sekcijas sertificētie ārsti un ārsti rezidenti psihiatrijā sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedru piedāvā iespēju Medicīnas fakultātes studentiem piedalīties psihiskās veselības dienas semināros 11. oktobrī plkst. 15.00 tiešsaistē Zoom platformā.
Studijas medicīnā ir bezgala interesantas un aizraujošas, tomēr katram no mums ir pazīstama sajūta, kad šķiet – "vairs netieku galā", studijas kļūst arvien sarežģītākas: apjomīgs studiju materiāls, nepārtraukti pārbaudījumi, zinātniskās aktivitātes, darbs paralēli studijām. Turklāt tas viss jāspēj apvienot ar privāto un sociālo dzīvi. Rezultātā rodas pieaugoša psihoemocionālā slodze. Tieši medicīnas profesijas pārstāvji visvairāk pakļauti depresijai, trauksmei un izdegšanai.
Bez piemērota psihoemocionālā atbalsta studijas medicīnā var būt iemesls sliktam nakts miegam, trauksmei, seksuāliem traucējumiem, vēlmei relaksēties ar atkarību izraisošām vielām un pat pašnāvnieciskām domām.
Arī Covid-19 pandēmija un izmaiņas līdz šim ierastajā dienas ritmā var būt nomācošas, radīt grūtsirdību un palielināt emocionālo spriedzi.
Lai mēs varētu justies laimīgi un piepildīt savu sapni kļūt par labiem ārstiem, nevaram katrs pats aizmirst par savu psihoemocionālo labsajūtu un jau laikus ir jāiemācās par sevi parūpēties, tāpēc aicinām uz psihiskās veselības dienas semināriem, lai par šo tēmu runātu vairāk.
Semināru mērķis ir dalīties zināšanās un veicināt izpratni par psihisko veselību. Mēs – atvērti, zinoši un aktīvi rezidenti psihiatrijā, tu – medicīnas students: esam vienaudži ar kopīgu pieredzi un sajūtām par reālo situāciju medicīnas studiju laikā. Būdami psihiatrijas rezidenti, mēs medicīnas studentiem piedāvāsim semināra laikā iegūt zināšanas par psihoemocionālās labsajūtas uzlabošanu, stresa pārvarēšanas stratēģijām, efektīvākām mācīšanās stratēģijām un to, kā strukturēt savus resursus mācībām un brīvajam laikam, kā arī informēsim par palīdzības saņemšanas iespējām.
Laikus nerīkojoties, paaugstināts stresa līmenis var ne tikai izraisīt psihiskās un fiziskās veselības traucējumus, bet arī atstāt sekas uz visu turpmāko dzīvi.
Papildu informācijai:
- Liene Vītola (liene[pnkts]viitolagmail[pnkts]com (liene[dot]viitola[at]gmail[dot]com))
- Vineta Vinogradova (vineta[pnkts]vinogradovarsu[pnkts]lv (vineta[dot]vinogradova[at]rsu[dot]lv))
Seminārus vadīs Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno Psihiatru sekcijas biedri
"Ārsta darbs ir izaicinājumu pilns katru dienu. Palīdzēt, cīnīties par pacientu, pašaizliedzīgi ārstēt un ne vienmēr izārstēt. Un tomēr ārsts arī ir tikai cilvēks – ar saviem resursiem, kas nav neizsmeļami. Ar gandarījuma brīžiem un sāpīgām zaudējuma sajūtām. Lai varētu būt laimīgi gan profesijā, gan privatājā dzīvē, ir jāatrod balanss, jārūpējas par savu psihoemocionālo veselību. Degsim, bet neizdegsim!"
Liene Sīle,
sertificēta psihiatre, Psihiskās veselības dienas semināri medicīnas studentiem idejas autore, semināru dibinātāja 2018. gadā
"Paralēli darbam rezidentūrā studēju arī RSU doktorantūrā. Mana promocijas darba tēma ir Psihisko traucējumu un sucidālās uzvedības izplatība Latvijas pieaugušo iedzīvotāju populācijā. Pirmie iegūtie pētījuma dati nav iepriecinoši un parāda, ka Latvijā daudz cilvēku cieš no neārstētiem vai nepareizi ārstētiem psihiskiem traucējumiem. Tāpēc nu jau otro gadu piedalos šādu izglītojošo semināru organizēšanā, jo, manuprāt, ir ārkārtīgi svarīgi iemācīt cilvēkiem un īpaši topošajiem ārstiem, kā atpazīt psihisko traucējumu pazīmes sev un tuviniekiem un kur meklēt palīdzību šādos gadījumos."
Vineta Vinogradova,
rezidente psihiatrijā, Psihiskās veselības dienas semināri medicīnas studentiem 2021 koordinatore
"Studiju laiks ir dažādu izaicinājumu pilns un bieži testē mūsu spēkus un spēju sadalīt uzmanību un resursus ne tikai mācībām, bet arī citiem dzīves notikumiem. Lai šajos labirintos mazāk apjuktu un varētu piepildīt savus profesionālos sapņus, svarīgi mācēt parūpēties pašam par sevi. Tieši tāpēc uzskatu, ka šādi semināri un dalīšanās ne tikai zināšanās, bet arī pieredzē ir ļoti noderīgi."
Liene Vītola,
rezidente bērnu psihiatrijā, Psihiskās veselības dienas semināri medicīnas studentiem 2021 koordinatore
"Uzskatu, ka viena no svarīgākajām tēmām, par ko medicīnas studiju laikā būtu jārunā, ir mūsu pašu veselība un veidi, kā to saglabāt. Neraugoties uz aizņemto grafiku, mums ir jāiemācās parūpēties vispirms pašiem par sevi un savu veselību (gan fizisko, gan psihisko), jo tikai tad varēsim veiksmīgi mācīties un pilnvērtīgi palīdzēt saviem pacientiem. Visi esam dzirdējuši, ka "no tukšas krūzes neko nevar ieliet", un tas, manuprāt, tiešā veidā attiecas uz visiem veselības aprūpes darbiniekiem. Tieši tāpēc jau ceturto gadu aktīvi iesaistos semināru tapšanā, jo vēlos dalīties ar zināšanām un iedrošināt medicīnas studentus parūpēties par savu psihisko veselību un emocionālo labsajūtu."
Ieva Everte,
rezidente psihiatrijā
"Studiju gadi var būt kā ultramaratons, kura finišā īsti pat nav spēka gavilēm, tik iztukšots jūties. Šķiet, ka kolēģi ir vienīgie, kas saprot un vislabāk var atbalstīt, tāpēc šādā reizē nevaru nepiedalīties."
Baiba Rezgale,
rezidente psihiatrijā
"Uzskatu, ka ikvienam ir nepieciešams rūpēties par savu veselību. Pārsvarā cilvēkiem ir priekšstats par sava ķermeņa uzbūvi un pamatfunkcijām, bet attiecībā uz psihisko veselību trūkst priekšstatu par to, kā tikt galā ar ikdienas stresu un vairākiem mūsdienu ātra ritma izaicinājumiem. Tieši tāpēc izglītojoši pasākumi šajā jomā ir tik svarīgi. Prieks piedalīties šajā pasākumā un dalīties ar studentiem ar pieredzi un padomiem."
Poļina Viktorova,
rezidente psihiatrijā
"Dzīves laikā katram ir iespēja nokļūt grūtībās, kad psihiskā veselība tiek pamatīgi satricināta. Ir labi zināt, kā sevi šīm situācijām sagatavot un ko šādās situācijās darīt. Vienmēr no studiju gadiem atceros ārsta Stašinska teikto: "Ja cimdi būs vienmēr līdzi, tad mazāka iespēja, ka nāksies tos izmantot.""
Marta Gēbele,
rezidente psihiatrijā
"Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, desmitā daļa cilvēku visā pasaulē cieš no psihiskajiem traucējumiem, kad ir nepieciešama palīdzība. Mūsdienās cilvēks var vērsties pēc palīdzības pie daudziem speciālistiem, kuru profesijas nosaukums ietver sakni "psihe" (grieķu "psihe" – dvēsele). Vissvarīgākais ir tas, lai mēs protam atpazīt “sarkanos karodziņus” izjūtās, vārdos, uzvedībā, pie kuriem ir jāmeklē palīdzība, un tas ir tikai normāli, ka mēs rūpējamies par savu un mūsu tuvu cilvēku garīgo veselību."
Kristīna Sindecka,
rezidente bērnu psihiatrijā
"Uzskatu, ka psihiskā veselība ir visa organisma veselības pamats, ka cilvēks var justies labi fiziski tikai tad, ja jūtas labi arī emocionāli. Tomēr pārdzīvojumi un negatīvās pieredzes ir visiem, atšķirīgs ir tas, kā uz tām skatāmies un vai meklējam palīdzību tad, kad to vajag. Tādēļ arī iesaistos šajā projektā, lai runātu un normalizētu šo tēmu, lai iedrošinātu pārējos vērsties pēc zināšanām un palīdzības, lai parādītu, ka var savādāk, labāk un vieglāk!"
Justīne Ciganovska, medicīnas studente