Aizvadīta pirmā medicīnisko simulāciju olimpiāde studentiem
Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnisko simulāciju studentu zinātniskais pulciņš Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC) 19. martā aizvadīja pirmo zinātniskā pulciņa rīkoto olimpiādi Clinical Skills team challenge. Tajā komandas sacentās piecās stacijās, kurās parādīja ne vien savas klīniskās zināšanas, bet arī prasmes izdarīt visu pašiem.
“Spēles elementu iekļaušana padara mācību procesu aizraujošu topošajai ārstu paaudzei, tajā pašā laikā šāda veida izaicinājums ļauj sacensību gaisotnē pierādīt gan klīniskās prasmes, gan spēju sadarboties komandā. Ceru, ka esam likuši pamatus jaunai tradīcijai un arī turpmāk organizēsim simulācijas olimpiādes, kas popularitāti guvušas arī citviet pasaulē.”
Ieva Šlēziņa, MITC direktore
Komandas sagaidīja piecas stacijas, kur komandām bija jāatrisina kāda klīniska situācija un jāparāda savas prasmes dažādās manipulācijās. Pirmajā stacijā komandu sagaidīja nokritis pacients bezsamaņā. Komandas uzdevums šajā situācijā bija demonstrēt spēju pareizi rīkoties situācijā, kad kāds no apkārtējiem zaudē samaņu. Siutācija tika simulēta lidostas vidē, kur visbiežāk visā pasaulē ir pieejami ārējie automātiskie defibrilatori, kurus dalībniekiem arī bija jāpielieto un jāturpina sniegt palīdzību pēc algoritma, līdz ieradās neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.
Otrajā stacijā bija nepieciešams stabilizēt pacientu ar apstiprinātu Covid-19 infekciju un kritiskiem oksigenācijas rādītājiem. Nākamajā stacijā studentiem bija jāatrisina situācija, kurā pacients, darbodamies virtuvē, ir nogriezis pirkstu. Šajā stacijā būtiska bija ne vien prasme risināt radušos traumu un saglabāt nogriezto pirksta daļu, bet arī pacienta nomierināšana un citu negadījumu novēršana.
Tad dalībnieki devās uz staciju ar politraumas pacientu, kur komandas demonstrēja spējas sekot politraumas gadījumu algoritmam, imobilizēt un pārvietot pacientu. Pēdējā stacijā studentiem bija jāsastrādājas komandā, lai izlauztos no telpas gluži kā sabiedrībā populārajā atrakcijā escape room. Šajā stacijā komandai bija jārisina prāta uzdevumi un jāparāda savas prasmes tādās manipulācijās kā bronhoskopija un laparoskopija, lai iegūtu četru ciparu kombināciju, kas atvērtu istabas durvis.
Pēc katras stacijas tās vadītājs vadīja pārrunas ar komandām un skaidroja viņu saņemtos punktus un sniedza ieteikumus, kā turpmāk uzlabot klīniskās prasmes. Šādas pārrunas ne vien paredz labas prakses simulāciju vadlīnijas, bet arī sniedz iespēju studentiem mācīties no savām kļūdām un diskutēt ar mentoru, lai izprastu optimālākos risinājumus noteiktās situācijās. Šo posmu profesionāli vadīja pieaicinātie mentori dr. Veronika Baltmane-Veckalne, dr. Andra Krūmiņa, dr. Kristīne Maķe un NMPD ārsta palīgs Andrejs Gusakovs.
Pasākumā piedalījās četras komandas, katrā pa četriem Medicīnas fakultātes 3.–6. studiju gada studentiem. Pirmās vietas laurus pirmajā olimpiādē guva komanda Veselības centrs (dalībnieki: Atis Legzdiņš, Matīss Lukašēvičs, Beāte Vasioleka, Artjoms Novickis).

Saistītās ziņas
