Ārvalstu studentu asociācijas prezidents: mana prioritāte ir elastīgas studijas
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Ārvalstu studentu asociācijas (International Student Association) valdes vēlēšanas notika 2021. gada 10. novembrī. Gan asociācijas prezidents Muhameds Nalīfs Ahmeds Mazārs (Mohamed Naleef Ahamed Mazhar), gan sabiedrisko attiecību speciāliste Hiseina Musadžī (Hussaina Musaji) tika pārvēlēti uz otro termiņu. Šajā intervijā abi studenti atskatās uz paveikto un iezīmē Ārvalstu studentu asociācijas mērķus nākamajam gadam.
Ievēlēta jaunā RSU Ārvalstu studentu asociācijas valde
Intervijā pēc tam, kad pirmo reizi tiki ievēlēts prezidenta amatā, teici, ka gribi mainīt universitātes studentu dzīvi. Kā ar to veicās pagājušajā gadā?
RSU valdes locekļi starpkultūru pasākumā "Wordwide 2021" (Hiseina – otrā no kreisās, Nalīfs – labajā malā)
Nalīfs: Man šķiet, ka viss noritēja labi. Viens no mūsu lielākajiem pagājušā gada sasniegumiem bija starpkultūru pasākuma Worldwide organizēšana, pat neskatoties uz to, ka pasākumu apmeklēja vien 150 studentu. Jāpiebilst, ka citos apstākļos mēs būtu sapulcējuši aptuveni 400 cilvēku. Šis pasākums no jauna deva iespēju izjust studiju dzīves otru pusi un saprast, uz ko vēlamies koncentrēties 2022. gadā.
Mūsuprāt, pašlaik lielākā problēma ir tā, ka studenti vairs neuztver RSU kā reālu universitāti, bet gan kā iespēju, kur tiešsaistē iegūt kārtējo izglītības dokumentu.
Nezinu, vai Latvijā tā ir izplatīta prakse, bet dažās valstīs grāda iegūšana tiešsaistē ir milzīgs bizness.
Studenti RSU pasākumā "Wordwide" 2021. gada rudenī īsi pirms atkārtota "lokdauna" jeb mājsēdes
Kā jūs uzturat studentu garu, kad nedrīkst tikties klātienē?
Nalīfs: Manuprāt, tā vienmēr būs aktuāla problēma, jo īpaši tik tradicionālā jomā kā medicīna, kur virtuālā mācīšanās nevar pilnībā aizstāt studijas klātienē. Šobrīd dažu mācību grupu studenti pat vēl nav satikuši cits citu. Šī studentu savstarpējā norobežošanās ir prātam neaptverama.
Kādas ir priekšrocības, atrodoties Ārvalstu studentu asociācijas valdē otro gadu pēc kārtas?
Hiseina: Man tā ir nepārtrauktība. Ar gandarījumu vēroju, kā norit mūsu mājaslapas projekta attīstība. Priecājos, ka man ir dots vēl viens gads, lai turpinātu mājaslapas attīstību, lai padarītu to pēc iespējas labāku. Esam nolēmuši vairs neizmantot Facebook platformu. Tā vietā koncentrēsimies uz mūsu vietni, tāpēc ir ļoti svarīgi to padarīt pēc iespējas pieejamāku un ērtāku studentiem.
Pastāstiet, lūdzu, par ieviestajām izmaiņām!
Hiseina: Mūsu veidotā mājaslapa ir vieta, kur RSU ārvalstu studenti var atrast informāciju par Ārvalstu studentu asociācijas biedrībām, sporta komandām un visu, kas saistīts ar dažādiem akadēmiskiem jautājumiem, kā arī uzzināt par plānotajiem pasākumiem.
Mājaslapā ir speciāla sadaļa, kas ir kā platforma, kurā studenti var dalīties ar informāciju par dzīvesvietas meklējumiem, istabas biedriem u. tml. Ja nepieciešama palīdzība akadēmiskajos jautājumos, studenti noteikti atradīs kādu, kas var palīdzēt. Šajā vietnē var atrast visu, kas nepieciešams ārvalstu studentam.
Nalīfs: Patiesībā mājaslapas izveide ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc paliku Ārvalstu studentu asociācijā. Otrs iemesls ir nepārtrauktība. Mēs ieguldījām ļoti daudz darba mājaslapas izveidē, tāpēc gribēju pārliecināties, ka iesāktais turpināsies. Man ir sajūta, ka Ārvalstu studentu asociācija vienmēr ir bijušas svārstības, jo katru gadu asociācija piedzīvo dažādas pārmaiņas. Valde darbojas pēc konkrēta parauga, neiedziļinoties faktā, ka ir nepieciešami uzlabojumi esošajā praksē.
Kas ir tas, ko vēlaties turpināt attīstīt, ņemot vērā pagājušā gada atziņas? Varbūt esat pieļāvuši kādas kļūdas, no kurām varat mācīties?
Nalīfs: Esmu izpratis universitātē valdošo komunikācijas un problēmu risināšanas hierarhiju. Mums tika stāstīts, ka problēmu gadījumos vispirms jāvēršas pie RSU Studējošo pašpārvaldes (SP) vai fakultāšu domniekiem, taču pērn sapratām, ka varam izlaist vairākus soļus šajā procesa, uzrunājot rektoru pa tiešo, lai pastāstītu, ko vēlamies uzlabot.
Šogad gribam koncentrēties uz problēmu izskaušanu jau to sākumposmā.
Hiseina: Komunikācijas process manā nodaļā nav bijis sevišķi veiksmīgs. Esmu sapratusi, ka saziņai starp Ārvalstu studentu asociāciju un SP jābūt konsekventai un skaidrai, ja vēlamies panākt savstarpēju sapratni. Es negribētu nepārtraukti doties pie SP, lai uzzinātu, vai viņi plāno kaut ko publicēt un vai publicējamais saturs ir pieejams angļu valodā. Vēlos uzturēt stabilu komunikāciju. Un gribu būt droša, ka informācija, kas tiek publicēta latviski, tiek publicēta arī angļu valodā. Ikvienam jābūt pieejamai visai informācijai.
Kādas ir jūsu galvenās prioritātes šogad?
Nalīfs: Patiesību sakot, visvairāk vēlamies, lai studenti atkal atgriežas universitātē un lai RSU sniedz īstas universitātes sajūtu.
RSU starpkultūru pasākums "Worldwide" Iedvesmas parkā
Ļoti ceru, ka studenti saprot, kādas priekšrocības ir studijām klātienē. Taču mani nepamet sajūta, ka daudzi studenti uzskata, ka viņi vienkārši maksā naudu, lai iegūtu grādu.
Hiseina: Man šķiet, ka pēc divu gadu dzīves tiešsaistē daudzi ir kļuvuši apātiski. Šī problēma varētu būt īpaši izplatīta vecāko kursu studentu vidū. Viņi ir paveikuši milzīgu darbu tiešsaistē, tāpēc neredz jēgu atgriezties universitātē klātienē. Tas šķiet ļoti skumji, jo mēs esam tie, kuri apgūst ļoti praktisku profesiju. Mums ir jāatdzīvina universitātes atmosfēra un jāparāda studentiem, ka RSU joprojām ir dzīvība – notiek pasākumi un citas aktivitātes. Mēs gribam studentiem sniegt pievienoto vērtību, lai studijas nebūtu parasts tiešsaistē apgūts mācību kurss.
Kas, jūsuprāt, attur studentus atgriezties Latvijā?
Nalīfs: Lai arī pandēmija turpinās, studentiem tiek dota izvēle – mācīties tiešsaistē vai klātienē –, un ne visi vēlēsies vai varēs atgriezties dažādu iemeslu dēļ. Studentu izvēli ietekmē atšķirīgie viedokļi un attieksme. Daži satraucas par savu drošību, jo Latvijas veselības aprūpes sistēmas kapacitāte hospitalizācijas ziņā ir krietni mazāka nekā studentu mītnes zemēs. Esot Latvijā, arī apdrošināšana studentiem nesniedz vēlamo drošību, tāpēc daudzi, kaut arī grib studēt klātienē, izvēlas veselību un paliek mājās. Citus studentus, iespējams, pārņēmusi apātija. Pieļauju, ka daudzi varētu būt pesimistiski noskaņoti par klātienes nodarbībām. Studentiem šķiet, ka studiju process klātienē nesniedz īpašu labumu, un tam ir savs izskaidrojums. Proti, studentiem jāpavada 40 minūtes ceļā uz Gaiļezeru, lai apmeklētu stundu ilgu nodarbību, nesatiekot reālus pacientus, un tad atkal jādodas atpakaļ, pavadot vēl 40 minūtes ceļā. Taču esmu pārliecināta, ka ir studenti, kuri vēlas studēt klātienē un kuri noteikti atgriezīsies.
Hiseina: Viss ir ļoti individuāli. Daži cilvēki uzskata, ka, esot auditorijā, viņi var iemācīties vairāk, taču citi dod priekšroku mācībām mājās, kur viņi var apgūt studiju vielu sev vēlamā tempā.
Lielākā daļa šo jautājumu risināšanas paliek universitātes ziņā, bet ko jūs varat darīt, lai mudinātu studentus atgriezties?
Nalīfs: Kopā ar SP nepārtraukti cenšamies panākt, lai nodarbības notiktu klātienē. Esam izvirzījuši RSU vadībai prasību par to, ka jābūt skaidriem nosacījumiem, kāpēc kaut kas notiek tiešsaistē. Turklāt jābūt noteikumiem par klātienes mācību procesu. Universitāte līdz šim ir bijusi ļoti atsaucīga un ņem vērā mūsu idejas. Turklāt mēs cenšamies plānot klātienes pasākumus tiem studentiem, kuri šobrīd ir uz vietas, lai noturētu viņu interesi un motivāciju palikt Latvijā.
Hiseina: Vēlamies studentus kaut nedaudz izklaidēt, lai viņiem būtu sajūta, ka dzīve Latvijā turpinās.
Nalīfs: Tie ir mūsu galvenie šā gada mērķi: sadarboties ar universitātes vadību, lai panāktu elastīgas klātienes studijas, un parādīt studentiem, ka RSU studentu kopiena ir aktīva un dzīva. Tas ir visa pamatā.
"Worldwide 2021" stendi un apmeklētāji
Tas, ko studenti sagaida no universitātes, ir īpaša spēja pielāgoties. Galvenā ideja ir tāda, ka visiem pasniedzējiem, visām katedrām un nodarbībām ir sniegta iespēja nodrošināt jaukta tipa vai tā sauktās hibrīda studijas, lai tad, ja kāds patiešām ir slims ar Covid-19, students varētu apgūt vielu tiešsaistē, kamēr pārējie turpina studijas klātienē. Tas būtu ideālais scenārijs.
Kas RSU ārvalstu studentu kopienai ir pats svarīgākais?
Nalīfs: Stabilitāte. Bet diemžēl tas ir aspekts, ko šobrīd nespēj kontrolēt neviens.
Jaunā Ārvalstu studentu asociācijas mājaslapa pieejama caur MyRSU