Dekāne Smuidra Žermanos: "Ārvalstu studenti ir RSU dzinējspēks"
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 65 gadu jubilejas Senāta svinīgajā sēdē, kas notika 18. septembrī, tika pasniegti Ministru kabineta, Izglītības un zinātnes ministrijas un Veselības ministrijas atzinības un pateicības raksti RSU docētājiem, kā arī vadības un administrācijas pārstāvjiem.
RSU Ārvalstu studentu nodaļas dekānei Smuidrai Žermanos tika pasniegts Izglītības un zinātnes ministrijas atzinības raksts – par nozīmīgiem sasniegumiem ārvalstu studentu piesaistē.
No labās: izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile pasniedz Izglītības un zinātnes ministrijas atzinības rakstu RSU Ārvalstu studentu nodaļas dekānei Smuidrai Žermanos.
Kuri ir nozīmīgākie darbi, ko līdz šim esat paveikusi savā amatā, vairojot RSU atpazīstamību un sasniegumus?
Ārvalstu studentu nodaļā pirms 25 gadiem sākām ar 50 studentiem no divām valstīm, tagad ir 1500 studenti no 43 valstīm. Šo gadu laikā ir iegūta zināma stabilitāte un attīstība.
Nozīmīgākais, kas pa šo laiku ir noticis, ir tas, ka Rīgas Stradiņa universitāte ir ieguvusi stabilu reputāciju par internacionalizāciju, ārvalstu studentu piesaisti un studiju kvalitāti. Ārvalstu studentu piesaistes ziņā mēs esam līderi Latvijā un Baltijas valstīs. Nostiprinām savu reputāciju Eiropas Savienībā un ārpus tās.
Sākotnēji Ārvalstu studentu nodaļā mēs darbu iesākām pārsvarā ar Āzijas studējošajiem. Nodaļas pirmajos darbības gados ļoti liels darbs bija jāiegulda, lai mūsu universitātes diploms būtu derīgs trešajās valstīs. Tagad mēs esam Eiropas Savienības vienotajā izglītības telpā un lielākā daļa mūsu ārvalstu studentu ir Eiropas Savienības pilsoņi, līdz ar to šis jautājums vairs nav tik aktuāls. Toreiz bija jāveic katra diploma akreditācija studenta mītnes zemē.
Protams, ir patīkami vērot, kā pa šo laiku ir pilnveidojušās studiju programmas – tās ir nostiprinājušās. Mūsu programmas ir labi novērtētas Eiropas Savienības valstīs, un tas paver studentiem labas karjeras iespējas Eiropā.
Protams, patlaban liels izaicinājums ir šo lielo ārvalstu studentu skaitu arvien labāk integrēt kopējā RSU studējošo saimē. Tāpēc jau otro gadu Medicīnas fakultātē vecākajos kursos veidojam internacionālās grupas, kur studentiem ir iespēja brīvprātīgi studēt kopā vienā grupā, kur aptuveni puse ir vietējie, otra puse – ārvalstu studenti. Vietējiem studentiem tas palīdz saprast izglītības starptautisko dimensiju un uzlabot angļu valodas prasmes, savukārt ārvalstu studentiem tas ļauj izprast vietējo kultūru, mentalitāti un uzlabot latviešu valodas zināšanas.
Ko plānojat paveikt tuvākajā laikā RSU attīstības veicināšanai?
Tuvākajā laikā ir jāstrādā pie studiju procesa modernizācijas. Vienmēr ir aktuāls arī studiju kvalitātes jautājums. Ārvalstu studenti ir kā universitātes dzinējspēks, jo aptuveni 30 % no ārvalstu studentiem jau ir viena augstākā izglītība vai augstskolas pieredze, un viņi ļoti bieži savu pieredzi ārvalstīs salīdzina ar to, kā ir pie mums RSU. Viņiem ir ļoti daudz racionālu ieteikumu – katrs nāk ar savas valsts pieredzi un bagāžu, ar savu izpratni, kādām ir jābūt studijām universitātē. Studenti grib, lai studiju procesā ienāk vairāk tehnoloģiju, lai būtu dažādi uzlabojumi e-studiju vidē, lekciju prezentēšanā un praktisko darbu norisē. Ļoti daudz kas jau ir izdarīts. Lielu ieguldījumu ir veicis IT departaments, docētāju ieguldījums ir video lekciju un interaktīvo nodarbību veidošanā. Protams, šajā jomā vienmēr būs ko darīt un pilnveidot, lai varam teikt, ka esam ļoti moderna universitāte.
Tā kā ārvalstu studentu skaits ir ļoti pieaudzis, aktīvi tiek domāts par telpu noslodzi un pieejamību gan studiju procesa plānošanas līmenī, gan klīniku līmenī. Mēs rēķināmies, ka lielāka telpu un docētāju resursu vajadzība varētu parādīties, sākot no 2017. gada. Jau patlaban notiek aktīvs plānošanas process nākamajiem gadiem. Sadarbībā ar kolēģiem modelējam šīs nākotnes situācijas un meklējam iespējas.
Tā kā internacionālā saime ir tik ļoti izaugusi un arvien vairāk studiju procesā iesaistās jauni docētāji, kuriem ir neliela pedagoģiskā pieredze, ļoti apsveicama ir RSU Pedagoģiskās izaugsmes centra darbība, piedāvājot dažādus izglītojošos kursus par docēšanu starpkultūru vidē. Mēs cenšamies atbalstīt docētājus šajā starpkultūru vidē. Mūsu interesēs ir, lai docētājs jebkurā situācijā justos pārliecināts par sevi un savu studiju kursu un lai saskarsmē ar studentiem no dažādām valstīm, ar dažādu mentalitāti un kultūras pieredzi rīkotos profesionāli.
Kāda ir jūsu līdzdalība RSU popularizēšanā, īpaši ārvalstu studentu piesaistē?
Vislabākais, kā varam popularizēt RSU kopumā, ir radīt vidi studentu un absolventu apmierinātībai. Ārvalstu studenti, kas absolvē universitāti, ir RSU ziņneši savā valstī. Ja absolvents ir apmierināts ar universitātes un studiju programmas izvēli, spēj uzsākt karjeru, kas attīstās veiksmīgi, tas ir zināms garants, ka arī turpmāk RSU tiks piesaistīti arvien jauni ārvalstu studenti.
Mēs apzinām, kādas ir mūsu studentu tālākās darba un dzīves gaitas, periodiski viņus aptaujājot un organizējot absolventu salidojumus, kad uzzinām, kur viņi strādā un kā viņiem veicas. Pirmais ārvalstu studentu izlaidums RSU bija 1995. gadā. Ir pagājuši 20 gadi. Šiem pirmajiem absolventiem jau ir karjera, panākumi un ģimene, kā arī milzīga darba pieredze. Vislabākais, ko viņi saka, kad iepazīstina ar savu ģimeni, ka savu dēlu un meitu noteikti sūtīs studēt RSU. Tas, manuprāt, ir vērtīgākais, ko par savu augstskolu var dzirdēt.
Aptauju rezultāti liecina, ka vairākums RSU absolventu izsakās atzinīgi gan par augstskolas, gan par studiju programmas izvēli. Tas nozīmē, ka mēs strādājam pareizā virzienā.
Es lepojos, ka RSU absolventi strādā augstos amatos dažādās valstīs, piemēram, viens ir pētnieks Hārvarda Medicīnas skolā, kāds cits Šrilankā ir galvenais nieru transplantācijas speciālists.
Svarīgi arī tas, ka mūsu absolventi ārvalstīs spēj nokārtot ārsta licencēšanas eksāmenus. Tas liek lepoties, jo tā ir RSU sniegto zināšanu testēšana pasaulē.
Tikko aizvadīti RSU 65 gadu jubilejas pasākumi. Kādu jūs gribētu redzēt universitāti 100 gadu jubilejā?
Es gribētu redzēt to piepildītu ar zinātkāriem un ieinteresētiem studentiem. Un lai studiju formas būtu pēc iespējas dažādākas. Varbūt, ka mēs vēl nezinām, kādas tās tajā laikā būs, taču lai noteikti būtu atvērtība, pieejamība plašākai sabiedrībai.
Medicīnas studijās es gribētu redzēt pašiem savu universitātes klīniku, kura ir ieinteresēta jauno speciālistu audzināt sev līdzi ikdienas darbā.
Jāpiebilst gan, ka universitāte attīstīsies, ja RSU absolventi atrod labu darbu savā specialitātē, ir apmierināti, labi atalgoti un dod pienesumu savas universitātes tālākajā izaugsmē.
Kāpēc, jūsuprāt, Rīgas Stradiņa universitāte ir labākā universitāte Latvijā?
Esam labākie tāpēc, ka universitātei ir ļoti strauja attīstība, internacionāla vide, stabila izaugsme un atvērtība idejām. Turklāt šeit nebaidās pieņemt nepopulārus lēmumus un izvirzīt grūti sasniedzamus mērķus.
RSU ir stiprs kolektīvs, ir daudz spējīgu kolēģu, kas spodrina universitātes slavu. Kolektīvs ir savas augstskolas patrioti.
Universitātes slavu, protams, vairo ne tikai docētāji, bet arī studēt griboši un zinību kāri jaunieši, kas šeit studē, un absolventi, kas veiksmīgi un profesionāli iekļaujas darba tirgū.