Izsludināts pirmais platformas BioPhoT pētniecības un inovāciju projektu (PIP) konkursa uzsaukums
Pētniecības platforma “Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai” (“BioPhoT”) izsludina pirmo pētniecības un inovāciju projektu (PIP) konkursa uzsaukumu. Šajā uzsaukumā PIP īstenošanai biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, fotonikas, viedo materiālu un inženiersistēmu viedās specializācijas stratēģijas jeb RIS3 jomās pieejami kopumā seši miljoni eiro. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir šī gada 8. maijs. 10. aprīlī notiks informatīvs seminārs par pieteikumu sagatavošanu. (BioPhoT) ietvaros.
Konkursa nolikums un tā pielikumi
Pirmajā projektu konkursā pieejamais kopējais valsts budžeta finansējums ir seši miljoni eiro, katram projektam iespējams saņemt līdz 200 000 eiro finansējumu. Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 2025. gada 8. maijs. Projektiem jātiek īstenotiem 12 mēnešu laikā, ar iespēju pagarināt termiņu par trīs mēnešiem bez papildu finansējuma. Liela augsti novērtētu PIP pieteikumu skaita gadījumā “BioPhoT” Platformas projektu vadības grupa var pieņemt lēmumu palielināt projektu īstenošanai pieejamo finansējuma apjomu līdz astoņiem miljoniem eiro. Konkursa nolikums un tā pielikumi atrodami “BioPhoT” mājaslapā www.biophot.lv, kā arī visu “BioPhoT” partneru interneta vietnēs.
PIP pieteikumu vērtēšana notiks divās kārtās. Pirmajā vērtēšanas kārtā neatkarīgu zinātnes, industrijas un inovāciju ekspertu panelis vērtēs PIP idejas inovatīvo potenciālu un atbilstību tirgus un/vai gala lietotāju vajadzībām. Pieteicējiem būs jāsagatavo piecu minūšu prezentācija un pēc uzstāšanās ekspertu paneļa priekšā paredzēta 10 minūšu jautājumu un atbilžu sesija. Otrajā kārtā notiks pilna projekta iesniegšana un zinātniskā ekspertīze, ko veiks Latvijas Zinātnes padomes atlasīti eksperti.
Informatīvais seminārs notiks 10. aprīlī plkst. 10.00 Elektronikas un datorzinātņu institūta konferenču zālē Dzērbenes ielā 14. Tā ietvaros platformas komanda informēs par pieteikšanos konkursam, sadarbības iespējām ar mentoriem, kā arī tiks iztirzāti biežāk uzdotie jautājumi. Reģistrēties pasākumam
“BioPhoT” platformas ietvaros tiks organizēta bezmaksas apmācību programma, kas aptvers plašu tēmu loku par tehnoloģiju pārnesi, zinātnisko rezultātu komercializāciju un intelektuālā īpašuma aizsardzību. Visa apmācību programma pieejama platformas vietnē www.biophot.lv.
Šis ir pirmais no kopumā trim projektu konkursiem, kas gaidāmi platformas darbības pirmajā posmā līdz 2026. gada izskaņai. Inovāciju projektu īstenošanai šajā periodā būs pieejami kopumā vairāk nekā 12 miljoni eiro. Vēl teju pieci miljoni eiro tiks atvēlēti zinātnieku inovāciju prasmju pilnveidošanai, tostarp apmācībām par intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumiem. Ja platformas darbība būs efektīva, valsts budžeta finansējums tiks piešķirts arī nākamajiem diviem “BioPhoT” platformas darbības posmiem līdz pat 2032. gadam.
Kopumā līdz 2032. gadam iecerēts radīt 35 jaunas tehnoloģijas, kas sasniegs eksperimentāli pierādītu tehnoloģisko pamatu (TRL 3 līmenis) vai tehnoloģisko validāciju laboratorijas apstākļos (TRL 4 līmenis). Paredzēts, ka vismaz 23 no šīm tehnoloģijām tiks attīstītas līdz validācijai reālos apstākļos (TRL 5 līmenis) vai demonstrācijai pilna mēroga apstākļos (TRL 6 līmenis), savukārt vismaz četras nonāks inovāciju komercializācijas fāzē.
Projekts Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai jeb BioPhoT tiek īstenots valsts pētījumu programmā Inovāciju fonds – ilgtermiņa pētījumu programma. Platformas numurs: IVPP-EM-Inovācija-2024/1-0002.
Projektu Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadībā īsteno Rīgas Stradiņa universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas universitāte, LU Cietvielu fizikas institūts, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR un Rīgas Tehniskā universitāte.